_

Absurdy pracy inzyniera mechanika w Polsce

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Absurdy pracy inzyniera mechanika w Polsce

Postprzez Anna Nowak » sie 06, 2018 17:20

Co mnie bardzo źli, to niepłacenie wynagrodzenia za czas podróży ponad osiem godzin. Pracodawca wysyła w niedzielę w podróż na drugi koniec Europy za frajer.
Mi kiedyś próbowali nie zapłacić za pracę w nadgodzinach w podróży, ale się nie dałem.

Co do pierwszej kwestii - tzn? Delegacje powinny być inaczej rozliczane jak trwają ponad 8h? Heh, to teraz wiem, w jakich zakładach pracowałam do tej pory ;/

Co do drugiej kwestii - co zrobiłeś? Nastraszyłes pipem?
Anna Nowak

Postprzez sokolasty » sie 07, 2018 08:52

Jeśli jesteś w delegacji i pracujesz ponad czas pracy, to kodeksowo należą się nadgodziny.
Jeśli jesteś w delegacji i podróżujesz ponad czas pracy, to kodeksowo należy cię się nic.

Przykładowo:
Twoje godziny pracy to 08:00-16:00

05:00 Startujesz podróż z domu
08:00. Zaczynasz zarabiać.
11:00 Jesteś na miejscu, zaczynasz pracę
19:30 Kończysz pracę, jednocześnie kończysz zarabiać i startujesz w podróż.
23:00 Jesteś w domu.

Dzień pracy trwał osiemnaście godzin, od 05:00 do 23:00, ale zapłacą Ci za jedenaście i pół, od 08:00 do 19:30.
Mi to nie pasuje, więc na kontraktach, jak teraz, każdą godzinę bezlitośnie liczę, od puszczenia klamki domu do zamknięcia drzwi pokoju hotelowego od środka.

Na rozmowach kwalifikacyjnych na etat w Polsce mówię, że też będę rozliczał co do minuty, a jak nie, to o szesnastej zatrzymuję się i jadę do hotelu. Być może jest to jeden z powodów, dla których nie mogę w Polsce dostać pracy :)

Jak sie nie dałem? Za pierwszym razem księgówki "nie należy się, po masz dietę", więc poszedłem do dyrektora firmy, on za telefon i "nagroda, premia, cokolwiek - macie znaleźć sposób i zapłacić". Za drugim znów próbowały księgówki nie zapłacić, znów rzekomo się nie należy, bo mam płaconą dietę, więc wygooglałem przepis i zaniosłem im go.
Nie były przygotowane na konfrontację z orzecznictwem.
sokolasty

Postprzez DOF » sie 07, 2018 11:14

sokolasty napisał(a):Jeśli jesteś w delegacji i pracujesz ponad czas pracy, to kodeksowo należą się nadgodziny.
Jeśli jesteś w delegacji i podróżujesz ponad czas pracy, to kodeksowo należy cię się nic.

Przykładowo:
Twoje godziny pracy to 08:00-16:00

05:00 Startujesz podróż z domu
08:00. Zaczynasz zarabiać.
11:00 Jesteś na miejscu, zaczynasz pracę
19:30 Kończysz pracę, jednocześnie kończysz zarabiać i startujesz w podróż.
23:00 Jesteś w domu.

Dzień pracy trwał osiemnaście godzin, od 05:00 do 23:00, ale zapłacą Ci za jedenaście i pół, od 08:00 do 19:30.
Mi to nie pasuje, więc na kontraktach, jak teraz, każdą godzinę bezlitośnie liczę, od puszczenia klamki domu do zamknięcia drzwi pokoju hotelowego od środka.

Na rozmowach kwalifikacyjnych na etat w Polsce mówię, że też będę rozliczał co do minuty, a jak nie, to o szesnastej zatrzymuję się i jadę do hotelu. Być może jest to jeden z powodów, dla których nie mogę w Polsce dostać pracy :)

Jak sie nie dałem? Za pierwszym razem księgówki "nie należy się, po masz dietę", więc poszedłem do dyrektora firmy, on za telefon i "nagroda, premia, cokolwiek - macie znaleźć sposób i zapłacić". Za drugim znów próbowały księgówki nie zapłacić, znów rzekomo się nie należy, bo mam płaconą dietę, więc wygooglałem przepis i zaniosłem im go.
Nie były przygotowane na konfrontację z orzecznictwem.

Też mnie się to bardzo nie podoba, ale nie to jest najgorsze.
Najgorsze kiedy nie dostajesz pieniędzy za nadgodziny kiedy jesteś kierowcą. Tj. kiedy podróż służbowa jest tak naprawdę pracą bo prowadzisz samochód, a więc cały czas pracujesz - najpierw prowadzisz samochód, następnie pracujesz w delegacji i znowu z powrotem prowadzisz auto. Pracujesz w ten sposób 16-18 godzin a dostajesz pieniądze za 8.

Sokolasty: Mozesz podesłać to co Ci się udało wygooglać odnośnie przepisów w tej kwestii? O ile mi wiadomo to w przypadku kiedy nie wykonujesz pracy w podróży to nie liczy się to godzin pracy i tyle.
Co gorsza, nie możesz odmówić wyjazdu na taką delegację, bo może Cię za to spotkać dyscyplinarka. Z takim zastraszaniem też się spotkałem.
DOF

Postprzez ll » sie 07, 2018 11:45

sokolasty napisał(a):Na rozmowach kwalifikacyjnych na etat w Polsce mówię, że też będę rozliczał co do minuty, a jak nie, to o szesnastej zatrzymuję się i jadę do hotelu. Być może jest to jeden z powodów, dla których nie mogę w Polsce dostać pracy :)

:-)
ll

Postprzez sokolasty » sie 07, 2018 12:08

DOF napisał(a):
Sokolasty: Mozesz podesłać to co Ci się udało wygooglać odnośnie przepisów w tej kwestii? O ile mi wiadomo to w przypadku kiedy nie wykonujesz pracy w podróży to nie liczy się to godzin pracy i tyle.

google.it
sokolasty

Postprzez DOF » sie 07, 2018 15:12

Widzisz, chodzi o to że kodeks pracy jasno to reguluje. Pracodawca nie ma obowiązku płacić za podróż służbową.
Tu jest problem - w samym kodeksie pracy. Dlatego zastanawia mnie gdzie znalazłeś takie interpretacje czy orzeczenia sądów.

Inaczej jest przyprowadzeniu samochodu służbowego - tu jest temat bardziej złożony. Innymi słowy pracodawca również w majestacie prawa może Ci za nadgodziny spędzone na kierowaniu auta po prostu nie zapłacić, i każdy sąd pracy przyzna mu rację jeśli tylko jest odpowiednio sprytny wcześniej (pracownik musi mieć jasne polecenie najlepiej w formie papierowej że ma kierować pojazdem, tylko wtedy ten czas zaliczony zostanie do godzin pracy).

To są absurdy polskiego kodeksu pracy.

Najgorszy absurd jest taki, że z dnia na dzień możesz dostać polecenie służbowe wyjazdu na drugi koniec świata - i nie masz żadnego prawa jako pracownik, żeby odmówić (chyba że jesteś w ciąży, lub opiekujesz się dzieckiem). Owszem są sytuacje które rażąco naruszają zasady społecznego współżycia, ale to jest dyskusyjne i rozstrzygają to sądy, więc w praktyce pracodawca jak chce to Cię na delegacje wyśle, niezależnie czy masz zaplanowaną wizytę u dentysty czy tomografie z NFZ na która czekałeś 1,5 roku.
To czyni z pracowników realnych niewolników - w każdej chwili ktoś może zadecyedować wbrew twojej woli o tym co będziesz robił następnego dnia - co to jest takiego jak nie niewonictwo?
DOF

Postprzez Remal » sie 07, 2018 15:42

Jest furtka w postaci urlopu na żądanie, lub zwolnienia lekarskiego (tak, wiadomo jakiego). Kwestia przeciwstawienia jednych przepisów kontra drugim. Więc jakaś forma odwleczenia niezapowiedzianego wyjazdu, w celu załatwienia swoich spraw (jeszcze) obowiązuje.
Remal

Postprzez gouda » sie 08, 2018 10:05

Nie do końca.
Po 1. Urlop na żadanie to tylko 4 dni - jak się to ma do 3 miesięcznej delegacji?
Po 2. Urlop na żądanie za kilka miesięcy zostanie praktycznie zlikwidowany (będą zmiany w kodeksie pracy, z którymi PIS czeka "na po wyborach"), więc jak złapiesz kapcia w drodze do pracy to będą mogli Cię dyscyplinarnie zwolnić - wiadomo że te zmiany są pomyślane głównie po to żeby zastraszać różnej maści urzędników, ale oberwie się wszystkim...
Po 3. Druga metoda z lekarzem, jest nieuczciwa, a skoro mówimy tu o nieuczciwym postępowaniu pracodawców, więc sami musimy prezentować uczciwe podejście do tematu.
gouda

Postprzez gambolo » sie 08, 2018 13:23

Wydaje mi się ze przesadzacie. Delegacja z dnia na dzień na 3 miesiące to jakiś absurd. Ja jeśli bym dostał taka propozycję to od razu złożyłbym wypowiedzenie. Tak propozycja świadczy o tym ze pracodawca jest po prostu totalnym debilem bez ułamka jakiekolwiek empatii.
Są sprawy czasem pilne np. jakaś awaria ale ludzie serwisowi od tego są na to przygotowani.
gambolo

Postprzez ll » sie 09, 2018 11:34

sokolasty napisał(a):

Sokolasty jak smiales miec jakiekolwiek warunki do polskiego pracodawcy jako doceniany specjalista w niemczech pracujacy jako wolny strzelec ??:-)... wez zimny prysznic :-).....
ll

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD