_

Alternatywa dla manipulatora 3d connexion

Wszystko o działającym (lub nie) sprzęcie w pracy CAD-owca.

Alternatywa dla manipulatora 3d connexion

Postprzez a.bartosz » gru 06, 2015 21:26

Witam, czy ktoś na forum próbował zrobić manipulator na zasadzie 3d connexion? Pomyślałem że można wykorzystać do tego starą myszkę a4tech. Zasada działania kulki jest chyba podobna.
Załączniki
_20151206_202838.JPG
a.bartosz

Re: Alternatywa dla manipulatora 3d connexion

Postprzez piotrekm13 » gru 06, 2015 22:21

Myślę że jak by to miało dawać podobny efekt to nikt by nie wydawał tysiąc złotych na dobry manipulator.
Obejrzyj sobie filmy instruktażowe pokazujące zasadę działania manipulatora.
piotrekm13

Postprzez 3dx » gru 09, 2015 10:08

piotrekm13 napisał(a): Obejrzyj sobie filmy instruktażowe pokazujące zasadę działania manipulatora.

Witam,
Myszka nie zastąpi manipulatora 3D, a manipulator 3D nie zastąpi myszki. Najważniejszą częścią każdego manipulatora 3Dconnexion jest gałka kontrolera, która pozwala na obracanie, przesuwanie i zoomowainie modelu 3D JEDNOCZEŚNIE. Żadne urządzenie wejściowe nie po zwala na kontrolę modelu/sceny w osiach X,Y,Z w tym samym czasie.

Ten krótki film pokazuje ideę pracy na dwie ręce, z myszką w jednej, a manipulatorem 3D z drugiej strony.
https://www.youtube.com/watch?v=bTFRFsMlH9M&list=PLTz9n2A3NcOO0Y75o7yiYkzRT5IEk2mSL&index=1&ab_channel=3Dconnexion

Najlepszym sposobem na przekonanie się o funkcjonalności tych urządzeń jest ich przetestowanie. 3Dconnexion oferuje, firmom i instytucjom, bezpłatne, niezobowiązujące do z zakupu testy. Wystarczy wypełnić formularz na stronie:
http://www.3dconnexion.pl/index.php?id=155

Pozdrawiam

Mieczysław Trzciński
3Dconnexion Polska
3dx

Postprzez velaskez » gru 09, 2015 12:25

a.bartosz napisał(a):Witam, czy ktoś na forum próbował zrobić manipulator na zasadzie 3d connexion? Pomyślałem że można wykorzystać do tego starą myszkę a4tech. Zasada działania kulki jest chyba podobna.

Nie wiem czy wiesz, ale 3dconnexion pomyślało o Twoim pomyśle jakieś 12 lat temu :lol: :lol: :lol: Spaceball 5000.
Oferta edukacyjna jest dość dobra. Jak jesteś studentem to oferta dla członków zespołow Formuły Student i Autodesk Education Expertów to już w ogóle jest miodna, bo ceny są jeszcze niższe. Trzeba się tylko zakręcić wokół dobrej organizacji.
Osobiście korzystam i z manipulatora i z CadMouse'a i jestem bardzo zadowolony 8)
Załączniki
web_SBserial_side_low.jpg
web_SBserial_side_low.jpg (11.37 KiB) Przeglądane 1079 razy
velaskez

Postprzez 3dx » gru 09, 2015 12:45

Nie wiem czy wiesz, ale 3dconnexion pomyślało o Twoim pomyśle jakieś 12 lat temu

Żeby być precyzyjnym, to trzeba dodać, że pierwszym manipulatorem 3D był, zaprezentowany w roku 1988, SpaceBall 1003
Obrazek

Kosztował, bagatela 3200 $ :)

Pozdrawiam
3Dx
3dx

Postprzez velaskez » gru 09, 2015 16:48

Swoją drogą, gdyby kolega napisał 3 tyg temu to za równowartość wysyłki bym mu oddał manipulator, bo miałem SpaceMousePlus XT na port COM. Od ładnych 10 lat leżał nieużywany, więc odwiozłem do skupu złomu elektronicznego.
Były też wersje USB, można sobie poszukać na ebayu czy allegro.
Załączniki
31XT7IWzU-L.jpg
31XT7IWzU-L.jpg (12.46 KiB) Przeglądane 1058 razy
velaskez

Postprzez infinitywaves » gru 17, 2015 12:51

Witam,

tak to były piękne czasy ha ha, mnie natomiast ciekawi po co kolega chce robić skoro można kupić? Juz pomijam fakt że nie trzeba kupować wersji najdroższej żeby efektywnie przyspieszyć prace na początek ten:http://www.3dconnexion.pl/products/spacemouse/spacenavigator.html pozwoli na skok do XXI wieku. Natomiast co można zbudować lepszego w domu? Nawet robiąc wydruk 3D, tocząc frezarkami itd nie liczyłbym że to będzie lepsze i pytanie czy tańsze ;-] Jasne ze taki prototyping to świetna zabawa i eksperyment. Na koniec jeszcze pytanie o software gdyż to jest kluczem do makr i innych. Pisze o tym gdyż używam S.P.Pro i mamy to urządzenie od tylu lat że miałbym problem z odszukaniem faktury, na oko 1-2 lata po premierze a nadal działa poprawnie 0,00 serwisu, chociaż mam wrażenie że LED zaczyna przygasać - pewnie kwestia odkurzenia środka.

Pozdrawiam
I
https://soundcloud.com/infinitywaves
infinitywaves

Powrót do Hardware