_

analiza MES - przyłożenie siły

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

analiza MES - przyłożenie siły

Postprzez enjoy_10 » sty 21, 2018 21:47

Witam,w SolidEDGE ST9 mam model koła, na którym opasana jest lina, kąt opasania 180 stopni. Potrzebuje zrobić analizę MES i chciałbym przyłożyć siłę na połowie obwodu koła (nacisk liny na koło), niestety nie widzę takiej opcji, od razu zaznacza, że siła jest na całym obwodzie. Czy jest możliwe coś takiego w tym programie? Ewentualnie jaki inny pogram pozwoli mi zrobić coś takiego? Sprawa bardzo ważna, dlatego proszę o jakąś pomoc :wink:
enjoy_10

Re: analiza MES - przyłożenie siły

Postprzez NewJoker » sty 21, 2018 23:50

Nie pracuję w SolidEdge, ale generalnie musiałbyś wydzielić odpowiednią powierzchnię modelu, na którą przyłożysz siłę. Możesz to zrobić w dowolnym programie CAD jeśli SolidEdge nie ma takiej opcji.
NewJoker

Postprzez enjoy_10 » sty 22, 2018 09:22

dzięki za odpowiedź, w SolidEdge próbowałem już na wszystkie sposoby i się nie dało. W Inventorze zrobię coś takiego?
enjoy_10

Postprzez enjoy_10 » sty 22, 2018 10:49

gdybyś mógł od razu napisać, jak wydzielić tę przestrzeń (np. w Inventorze jeżeli się da) to będę wdzięczny
enjoy_10

Postprzez jamaguwi » sty 22, 2018 11:35

Podziel powierzchnię za pomocą płaszczyzny. Wtedy będziesz mógł wybrać tę, która Cię interesuje.
jamaguwi

Postprzez NewJoker » sty 22, 2018 11:36

Jak najbardziej możesz to zrobić w Inventorze. Powierzchnię masz walcową, więc musisz zrzutować szkic konturu wydzielanej powierzchni (prostokąt o odpowiednich wymiarach) na tę powierzchnię a następnie wybrać opcję Podziel —> Podziel powierzchnię i wskazać ten zrzutowany szkic.
NewJoker

Postprzez cordem » sty 22, 2018 11:53

Możesz za modelować niewielką powierzchnię w SolidEdge o innym promieniu. Chodzi o to aby pole powierzchni do którego chcesz przyłożyć obciążenie odcinało się od reszty modelu, wtedy możesz zadać obciążenie jako ciśnienie w Femap Express (standardowy modół MES wSE). Różnica może być rzędy 0.01 mm tak aby nie wpłynąć na wyniki ale geometria będzie wyróżniona. W dodatku Analysis w SE jest więcej opcji.

Jak chcesz przyłożyć obciążenie? Jako stała wartość? Lina która oplata koło działa obciążeniem o zmiennym przebiegu.
Jeśli dasz stałą wartość to musisz to uwzględnić przy ocenie wyników.
Obliczenia i analizy wytrzymałości
i mechaniki konstrukcji
www.cordem.pl
cordem

Postprzez enjoy_10 » sty 22, 2018 13:22

Dzięki wielkie za wszystkie tak szybkie odpowiedzi! Udało się. POWIERZCHNIE - MODYFIKUJ POWIERZCHNIE - LINIA PODZIAŁU i wybrałem płaszczyzne, tak aby podzieliło na pół. Siła teraz jest przyłożone na 180 stopniach tak jak chciałem :D cordem, ogólnie to jest model koła pędnego maszyny wyciągowej w zakładzie górniczym, chcę to zrobić analogicznie jak tutaj http://docplayer.pl/53927176-Analiza-wy ... -5000.html , czyli stała wartość, łącznie około 10 MPa.
enjoy_10

Powrót do Modelowanie 3D