_

Analiza MES tworzyw sztucznych

Forum o CAE.

Analiza MES tworzyw sztucznych

Postprzez ll » maja 05, 2011 18:26

Witam forumowiczów,

Mam następujący problem. Chciałem sprawdzić wytrzymałość "klipa" , który już istnieje i wytrzymuje przy odkaształceniu poddanemu podczas montażu. Klasyczny przypadek zginania . Nie będąc "specem" od wytrzymałości materiałów przeprowadziłem analizę MES w CATII, z której wynika, że klip powinien ulec przełomowi przy połowie odkształcenia na które jest faktycznie narażone. I stąd kilka moich pytań :
- czy liniowa analiza MES (catia w tym przypadku) daje miarodajne wyniki w przypadku tworzyw sztucznych. Z tego co doczytałem dotychczas to przy tworzywach sztucznych występuję pojęcie siecznego modułu Younga i są one również liniowo sprężyste w pewnym zakresie, stąd moja próba i nadzieja ,że dostanę jakieś przybliżone wyniki przeprowadzając tą analize,
- czy wogóle głupotą jest próba takich analiz w Catii ,

Prosiłbym o jakieś sugestie i o ewentualne "naprowadzenie" mnie na jakąś literature, linki itp, zarówno w zakresie wytrzymałości tworzyw sztucznych jak i ewentualnie oprogramowania, które daje możliwość takich analiz.

Z góry dziękiuję i pozdrawiam
ll

Re: Analiza MES tworzyw sztucznych

Postprzez thermtrans » maja 05, 2011 21:12

Abaqus bardzo dobrze nadaje się do analiz tworzyw sztucznych.

Dokumentacja jest napisana dobrze. Jest nawet tutorial z zatrzaskiem.

Możesz zrobić import plików z Catii do Abaqusa i tam policzyć to bez problemu.

Co do samej Catii nie wypowiadam się.
Pozdrawiam, ThermTrans

MES, CFD, wytrzymałość materiałów, hydromechanika, mechanika, termodynamika.
thermtrans

Postprzez damian2713 » maja 12, 2011 12:39

Oczywiście w pewnym zakresie tworzywa sztuczne są liniowo sprężyste, ale to nie znaczy że można sobie zakładać liniową zależność naprężeń od odkształceń. Mówiąc wprost - źle zdefiniowałeś materiał. Oczywiście tworzywasz sztuczne dzielą się na różne grupy i podgrupy, które to materiały różnie się definiuje. Po pierwsze, musisz więc wybrać rodzaj modelu którym opisywany jest dany materiał (różne tworzywa sztuczne są opisywane za pomocą różnych modeli matematycznych dostępnych w programach CAE, żeby wiedzieć który model wybrać trzeba zrobić pewnien trick, ale to już inna historia). Tak więc po wybrania modelu, wprowadzasz np. naprężenia i odpowiadające im odkształcenia uzyskane z doświadczenia oraz wprowadzasz wartość liczby Poissona. Dopiero wtedy można mówić o dobrze wykonanej analizie. Wtedy dopiero wyniki powinny być miarodajne.

Pozdrawiam
damian2713

Postprzez mario737 » lip 14, 2016 14:42

Witaj,
natknąłem się ostatnio na firmę, która organizuje webinaria w zakresie symulacji wtrysku, może będą mogli Ci pomóc
https://www.plastech.pl/katalog-firm/softPROGRESS-9216
Pozdrawiam
mario737

Powrót do CAE