_

Analiza MES vs analityczna

Forum o CAE.

Analiza MES vs analityczna

Postprzez Wnuku89 » wrz 05, 2016 07:11

Przeprowadziłem analizę MES załączonego na zdjęciach elementu obciążonego siłą 1700 N (kształ podobny do ceownika), jednak mam wątpliwości co do korelacji wyniku z metodą analityczną. Czy powinno się taki element liczyć jako osobne belki? Tzn. górna belka zginana i obciążona siłą skupioną natomiast ramiona z warunku na wyboczenie?

Proszę o pomoc w temacie.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Wnuku89, wrz 06, 2016 23:38, edytowano w sumie 1 raz
Wnuku89

Re: Analiza MES vs analityczna

Postprzez lolo081 » wrz 05, 2016 21:30

witam,

z mojego doświadczenie wnika, że dobrą praktyką jest zweryfikowanie wyników za pomocą ręcznych obliczeń. Pamiętaj jednak, że dla bardziej skomplikowanych przypadków może się okazać to niewykonalne w racjonalnym czasie. CJaki rząd wielkości budzi Twoje wątpliwości co do wyników?

Odnośnie modelu to sugerowałbym następujące akcje korekcyjne:
- dołożenie elementów współpracujących, nie jestem w 100% przekonany czy aplikowanie utwierdzenia w otworze to właściwy sposób utwierdzania konstrukcji (o ile to wszystkie części składowe modelu jakie pokazałeś). Dobrym zwyczajem jest nie przykładać warunków brzegowych wprost na analizowaną część.
- pamiętaj o tym żeby w przypadku używania elementów tetrowych używać elementów wyższego rzędu.
lolo081

Postprzez Wnuku89 » wrz 05, 2016 21:49

Właśnie stąd moje pytanie o metodę analityczną, gdyż nie wiem w jaki sposób się do tego zabrać jakich wzorów użyć itd.

Zdarzało mi się wcześniej przeprowadzać symulację dla prostych elementów belkowych, przykładając warunki na element i obliczenia analityczne były w 100% zgodne z otrzymanymi podczas analizy MES. Jednak może wraz ze stopniem skomplikowania należy robić tak jak piszesz.

Sama analiza nie budzi moich wątpliwości, tylko nie potrafię skorelować tego wyniku z tradycyjną analizą obliczeniową...
Wnuku89

Postprzez lolo081 » wrz 05, 2016 22:07

mniej więcej zweryfikowałbym wyniki obliczeń tak jak diagram na rysunku.
Konkretnie siła x odległość od osi/2 (bo 2 ramiona) i to podzielić przez współczynnik wytrzymałości na zginanie (przekrój z otworem). Mniej więcej tyle powinno być u Ciebie w modelu.

Jak nie jest tak to sprawdziłbym rodzaj użytych elementów.
Jeśli masz inne elementy współpracujące z analizowanym elementem, gdzie współpracę symulujesz jako kontakt z tarciem to wyniki mogą odbiegać znacząco.
Załączniki
forum_cad.JPG
forum_cad.JPG (13.08 KiB) Przeglądane 791 razy
lolo081

Postprzez Wnuku89 » wrz 05, 2016 22:36

Do zamkniecia temat
Wnuku89

Postprzez Wnuku89 » wrz 05, 2016 22:43

Blad w jednostkach.
Wnuku89

Postprzez topinż » wrz 06, 2016 08:50

lolo081 napisał(a):- dołożenie elementów współpracujących, nie jestem w 100% przekonany czy aplikowanie utwierdzenia w otworze to właściwy sposób utwierdzania konstrukcji (o ile to wszystkie części składowe modelu jakie pokazałeś). Dobrym zwyczajem jest nie przykładać warunków brzegowych wprost na analizowaną część.

To jedno chyba z najważniejszych zdań w tym wątku.
Ja myślę, że ta część w ogóle całkiem inaczej pracuje niż to jest na analizie pokazane, bo niby jak jest utwierdzona tylko na tych otworach - co tam jest w tym otworze - tuleja rozprężna???? Zastanów się z jaką siłą musiała by działać ta tuleja żeby zabezpieczyć obrót przez tarcie. Jakie by były naciski powierzchniowe. Tego nawet nie przewiduje ta analiza MES pokazując coś tam ledwo ponad 55MPa maksymalnych naprężeń, bo same tylko naciski powierzchniowe w tych otworach będą 4 razy takie.
Chyba że ten obrót jest zabezpieczony w jakiś inny sposób a przez otwory to przechodzi po prostu śruba M12 ???
topinż

Powrót do CAE