_

[NX10] Analiza modalna wirnika

Forum o CAE.

[NX10] Analiza modalna wirnika

Postprzez rzaku » gru 14, 2016 17:32

Witam,
nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z analizą modalną, teraz jednak muszę ją przeprowadzić. Czytałem o niej dość sporo i mam klika pytań.

1. Używam do tej analizy solution type 111 Modal frequency response, czy to dobry typ?
2. Wcześniej licząc wytrzymałość doraźną wirnika utwierdzałem go w piaście(all fixed) i nadawałem rotation na cały model aby za symulować działanie sił odśrodkowych, czy przy analizie modalnej powinienem zastosować takie same utwierdzenia i siły?
3. Jaki typ forcing frequences użyć w NX? Z tego co czytałem FREQ3 wydaje się być najbardziej odpowiednim.
4. Wartość wymuszenia to będzie częstotliwość obrotów wirnika? 8,3 obr/s/2pi= 1,32 Hz? W menu FREQ3 wtedy wartości od 0 do 1.32Hz?
5. Jako wyniki otrzymuję wyniki dla różnych częstotliwości, jak mam je interpretować? patrzeć dla jakich częstotliwości zmieniają się naprężenia? odkształcenia?

Dokonałem analizy w sposób opisany w punktach wyżej, chciałbym wiedzieć czy zrobiłem to prawidłowo, jeśli nie to co zrobiłem źle.

Pozdrawiam
Rzaku
Załączniki
wirnik zdjęcie.JPG
Model obliczeniowy wirnika
rzaku

Re: [NX10] Analiza modalna wirnika

Postprzez Piotrek_Zet » gru 14, 2016 17:52

Cześć,

Nie jestem specjalistą od analiz modalnych, ale z tego co pamiętam, to:
1. Analiza modalna ma za zadanie wyznaczenie częstości drgań własnych oraz odpowiadających im postaci
2. Przy analizie modalnej nie musisz podawać wymuszeń (jeżeli się nie mylę, te podaje się w analizie harmonicznej, bardzo proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę)
3. Wynikami symulacji jest tak jak podałem w punkcie 1: częstotliwość drgań własnych i postac. Nie należy patrzyć na powstałe naprężenia i przemieszczenia, bo są one w tym przypadku całkowicie bezużyteczne (jeżeli mówimy o analizie modalnej, niestety nie jestem w stanie powiedzieć, jaki dokładnie typ analizy został przez Ciebie użyty, to jest to analiza częstotliwościowa).

Pozdrawiam,
Piotr
Piotrek_Zet

Re: [NX10] Analiza modalna wirnika

Postprzez velaskez » gru 14, 2016 22:22

Nie lepiej zrobić SOL103 Response Simulation? Do jej przeprowadzenia robisz analizę modalną, a potem analizę harmoniczną otrzymanych wyników.
https://www.youtube.com/watch?v=zDgIjCD4cNI
velaskez

Powrót do CAE