_

Animacja komponentu - Inventor studio

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Animacja komponentu - Inventor studio

Postprzez Szkuciaty » maja 18, 2009 10:54

Witam,

mam problem z utworzeniem animacji. Próbuje tego dokonać w Inventor Studio na modelu posiadającym przekładnię i połączone za jej pomocą 3 wałki. W złożeniu całego mechanizmu (panel zespołu) chwytając jeden z wałków i obracając nim wprawiam cały układ w ruch i wszystko działa pięknie. Działa do momentu odpalenia aplikacji Inventor studio, bo wówczas gdy próbuje stworzyć animację poprzez obrót jedengo komponentu(jednego z wałów) żaden z wałków nawet nie drgnie łącznie z tym wprawianym w ruch. Suwak na osi czasu przemieszcza sie, ale to wszystko. Próbowałem już przez animację wiązania co też zakończyło się fiaskiem, gdyż wiązanie to koliduje z innymi utworzonymi w panelu zespołu.

Miał już ktoś taki problem przy tworzeniu animacji? Będę wdzięczny za wszelkie pomysły rozwiązania mojego problemu, pozdrawiam
Szkuciaty

Re: Animacja komponentu - Inventor studio

Postprzez xandra » maja 18, 2009 14:18

witam
nie działam na co dzień w Inventror Studio ale z tego co kiedyś robiłem to
musisz każde wiązanie oddzielnie animować
to znaczy ostawić dla każdego wiązania czas w jakim działa no od 2 do 3 sekund
i ustalić zakres działania np od 0 do 720 stopni (2 obroty)

w jaki sposób w zespole powiązałeś ze soba wałki że działają, jakich użyłeś wiązań
xandra

Re: Animacja komponentu - Inventor studio

Postprzez Szkuciaty » maja 18, 2009 18:08

Na każdym z wałków na wielowypuście osadzone jest stożkowe koło zębate, miedzy kołami zębatymi w panelu zespołu zastosowane zostało wiązanie ruch obrotowy. Poza tym wszystkie wałki zamocowane są i wypozycjonowane w łożyskach za pomocą zwykłych wiązań typu równoległy i zestawienie, mogą tylko się obracać.

Hmmm, animować każde wiązanie z osobna wątpie, ponieważ już po próbie animacji pierwszego wiązania, wiązanie to koliduje ze sporą ilością wiązań z panelu zespołu. Napewno nie mogę użyć animacji wiązania.

Z kolei animowanie komponentu wykonywane jest poprawnie, ale elementy te nie obracają się. Spróbowałem właśnie zaanimować każdy wałek z osobna w tym samym czasie i też nic, do tego jakiś problem z definicją czasu wyskoczył przy takiej próbie.

Wydaje mi się, że jeżeli model normalnie obraca się i elementy zespołu współpracują w panelu zespołu, to w inventor studio powinno wystarczyc zaanimowanie jednego ze współpracujących komponentów... no ale u mnie nie działa
Szkuciaty

Powrót do Modelowanie 3D