_

[SOLIDWORKS] Animacja - równania i parametry

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

[SOLIDWORKS] Animacja - równania i parametry

Postprzez kulbik91 » wrz 28, 2018 10:18

Witam, mam problem z animacją nawijania liny na bęben. Zrobiłem układ, w którym mam parametr odpowiedzialny za nawijanie liny. Jego wartością jest liczba obrotów. Jeśli ustawię go na wartość 1 lina na bębnie ma 1 zwój, analogicznie ustawiając wartość 2, 3 itd liczba zwojów rośnie, część podłużna liny skraca się, bęben obraca się.

Mój problem jest taki, że chciałbym wykonać animację w badaniu ruchu, ale nie wiem jak ustawić aby parametr zmieniał się powiedzmy od 0s do 9s od wartości 1 do 9.

Czy jest w ogóle taka możliwość w programie? Czy jest inny lepszy na to sposób by wykonać taką animację?
kulbik91

Re: [SOLIDWORKS] Animacja - równania i parametry

Postprzez bildder » wrz 28, 2018 10:24

Już chyba gdzieś na to pytanie odpowiadałem.

Aby sterować w taki sposób, należy w danej jednostce czasu kliknąć 2x na parametr. Przy czym może to być parametr złożenia, np. wiązanie odległości, odległość/kąt płaszczyzny itp. Chcąc sterować z poziomu złożenia parametrem części, trzeba utworzyć równanie z poziomu złożenia.

przykład nawijania z takim równaniem można pobrać z mojej strony: https://solid-szkolenia.pl/pliki-do-pobrania/ (na samym dole).
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
bildder

Postprzez kulbik91 » wrz 28, 2018 10:36

Niestety twój przykład nie działa - ciężarek idzie do góry, lina nie zmienia położenia i kształtu
kulbik91

Postprzez bildder » wrz 28, 2018 12:24

W takim razie wymaga sprawdzenia - był robiony w dużo starszej wersji. Działał na pewno, bo przecież sam go wykonałem, nagrałem również film z animacji.

Może w weekend mi się uda, być może wystarczy aktualizować wszystkie pliki do bieżącej wersji.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
bildder

Postprzez bildder » paź 01, 2018 00:21

Kolego, musisz edytować Szkic 3D1 i ponownie dodać nieaktualną relację (jest ? a powinien być ->). Punkt szkicu musi leżeć na płaszczyźnie górnej podnoszonego ściętego stożka.

Następnie trzeba ponownie wybrać Obliczaj. Sprawdziłem to i działa w wersji SOLIDWORKS 2018.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
bildder

Powrót do Modelowanie 3D