_

Autocad 2020 Mac - modelowanie bryły 3D

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Autocad 2020 Mac - modelowanie bryły 3D

Postprzez kal800 » sty 16, 2020 18:33

Hej,

Jestem Krzysiek - pochodzę z Trójmiasta. Zwracam się z taką dosyć chyba prostą kwestią. Otóż robię mały projekt obiektu do wyprodukowania. Udało mi się zamodelować jego prostszą wersję w 3D poprzez rysowanie wielokątów i następnie ich wyciąganie (Extrude) - jak miałem bardziej złożoną bryłę, to po prostu budowałem jej docelową postać z klocków, które po kolei tworzyłem i łączyłem w całość. Sprawa była prosta, gdyż wszędzie w zasadzie były kąty proste. Natomiast modelując bardziej zaawansowany przypadek obiektu napotkałem problem. Otóż, mam do zamodelowania równoległościan o kącie pomiędzy podstawą a wysokością 60 st. Wszystko by było fajnie, gdyby nie to, że po jednej stronie mają być 2 rowki o profilu prostokątnym biegnące przez całą długość bryły. Normalnie bym narysował wielokąt, opisujący profil i go wyciągnął poprzez Extrude, natomiast tutaj ta bryła musi być kopnięta. Próbowałem Stretchem, ale niestety w trybie 3D to nie działa jak w 2D - płasko nie ma problemu - rysuję prostokąt, łapię dwa wierzchołki i po krzyku, a tutaj niestety się nie da - zaznaczając podstawę figury i robiąc stretch, tylko jestem w stanie całość przesunąć. Prosiłbym o jakieś naprowadzenie - jak poznam mniej więcej zasadę, to już resztę ogarnę...

Dzięki z góry

Kal800
kal800

Re: Autocad 2020 Mac - modelowanie bryły 3D

Postprzez gieborywar » sty 17, 2020 08:49

Nie do końca rozumiem, o jakiej bryle piszesz. Jednak jeśli masz jakieś kanałki, to proponuje zamodelować bryłę własnie o takim kształcie jak ten kanałek. Bryła ta może wystawać poza obszar głównego modelu. Następnie trzeba bryłę kanałka odpowiednio umiejscowić w głównej bryle i zastosować operacje odejmowania brył (operacje boolowskie - patrz goole, youtube).
gieborywar

Powrót do AutoCAD