_

AutoCAD ignoruje płaszczyznę XY LUW

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

AutoCAD ignoruje płaszczyznę XY LUW

Postprzez Fire » lut 09, 2019 18:47

Witam serdecznie

To mój pierwszy post tutaj więc, tym bardziej witam wszystkich. Problem z którym się borykam... próbowałem oczywiście znaleźć rozwiązanie w jakiś kursach, filmach, pomocy samego programu ale mam wrażenie, jak by to z czym się spotykam był wynikiem jakiejś super "fajnej" (celowo w cudzysłowie) nowej funkcji AutoCAD'a (2019), która to nie miała miejsca w poprzednich wersjach i w żadnym z instruktażowych materiałów nie spotkałem się z opisem tego zjawiska. Otóż: jak mówią wszelkie kursy, w zakresie modelowania 3D stosujemy układy LUW tak by zmieniając ich pozycję i orientację mieć zawsze kontrolę nad tym gdzie znajduje się płaszczyzna XY i co za tym idzie gdzie będą powstać nasze kolejne elementy rysunku. Niestety w moim przypadku jest tak, że pomimo ustawienia LUW tak jak chcę, CAD w sposób "super inteligentny" często wykrywa mi inne, istniejące płaszczyzny bryły i to na nich zaczyna rysować, zamiast na zdefiniowanej płaszczyźnie XY LUW. Jak go od tego powstrzymać?! Mam wrażenie, że im nowszy CAD tym więcej zbędnych "inteligentnych" funkcji, które teoretycznie mają pomagać przyśpieszając pracę, a tylko przeszkadzają. :( Jak widać na screenie poniżej, okrąg został wykreślony na automatycznie wykrytej płaszczyźnie będącej jedną ze ścian bocznych bryły, a nie na XY LUW. Z góry dziękuję za pomoc.

luw_ignor.png

W sumie przy okazji, jest też druga rzecz, która nie wiem skąd się bierze: mianowicie, pracując w obszarze 3C CAD wykrywa dziwnie obrócony "nieznany" układ współrzędnych w przypadku poruszania się kursorem nad powierzchnią bryły. Jak wyłączyć te udziwnienia? :/

nieznany układ wspolrzednychj.png
Fire

Re: AutoCAD ignoruje płaszczyznę XY LUW

Postprzez akor » lut 10, 2019 14:54

To nic nowego, jest w AutoCadzie o ile mnie pamięć nie myli od wersji 2007.
Zmiennej UCSDETECT nadaj wartość 0
albo
F6
albo
umieść przełącznik dla tej zmiennej na pasku stanu i przełączaj do woli - vide poniżej.
1.jpg

akor
akor

Powrót do AutoCAD