_

Autodesk Fusion 360, dobra alternatywa dla CAD: SE, SW, INV?

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Autodesk Fusion 360, dobra alternatywa dla CAD: SE, SW, INV?

Postprzez BFu » paź 27, 2014 16:22

Witam.

Jestem na etapie wyboru (i zakupu) CAD-a.....

Czy Autodesk Fusion 360 można nazwać dobrą[] alternatywą dla CADów, jak Inventor, Solidworks czy SolidEdge??? Oczywiście w ich podstawowych wersjach...

Podstawowy Inventor to coś koło 22-23 tys zł. (jeśli dobrze pamiętam; Inventora LT nie liczę bo nie ma tam złożeń), Solidworks Standard to chyba 20 tys. zł, a SoldEdge to coś koło 14-15 tysięcy zł.

Jak na ich tle wypada Autodesk Fusion 360 sprzedawany wyłącznie w subskrypcji ($400 za rok za Standard i $1200 na rok za Ultimate; Ultimate ma dodatkowo prosty MES i CAM)?

Zainstalowałem tego Fusiona dziś i muszę powiedzieć, że zestaw opcji, funkcjonalność jest niezła jak na ten poziom cen. Nie podoba mi się, że to działa w chmurze (widzę mnóstwo wad tego rozwiązania), ale jest na szczęście opcja "work offline".
Mało jest importerów i exporterów - to kolejna spora wada.

No i dochodzi do tego wszystkiego podejście do modelowania, to jest free-form modeller a nie typowy CAD. Niby jest drzewo historii, ale modeluje się "synchronicznie" (jak to mówią u Siemensa), niż jak w Inventorze czy SW.
Mnie to do końca nie odpowiada, ale też nie jest źle. Tyle że wymaga to przyzwyczajenia.

Zastanawiam się co Wy sądzicie o tym sofcie?? Czy może zastąpić typowego CAD-a z średniej półki?? Możliwości modelowania chyba mocno nie ustępują SW standard, SE D&D czy Inventorovi Standard.....

To co mnie się podoba to poziom cen, stąd głównie moje zainteresowanie Fusion 360 :) Zastanawiam się, czy ten soft wystarczy żeby ruszyć z małą (jednoosobową) firmą i projektować maszyny specjalne, itp.

Jestem ciekaw Waszych opinii na temat tego softu.
BFu

Re: Autodesk Fusion 360, dobra alternatywa dla CAD: SE, SW,

Postprzez velaskez » paź 27, 2014 19:02

Trochę dłubnąłem Fusion360. Szczerze mówiąc niechętnie. Setki godzin spędziłem przy Autocadzie i Inventorze, więc Fusion jest trochę innym podejściem.
Fusion to nie jest tylko free form modeler. Na górze w rogu możesz zmienić ze Sculpt na Model i masz normalne modelowanie. Nigdy nie korzystałem z dokumentacji 2D, którą ponoć już można w nim wykonywać. Musisz spróbować w tym popracować, żeby odpowiedzieć na swoje pytanie.
Ja tam wiem ile razy się nakląłem żeby go zmusić do działania po mojemu :D
Według mnie jest to idealne narzędzie pracy dla designera, który potrzebuje szybko pokazać swoją wizję.

Dodaje tu jakieś swoje wypociny. Renderowałem w chmurze.
Załączniki
1462751_753415721352678_292972670_o-Resizer-800.jpg
RIG_Finished_5.f3d_2014-paź-22_10-29-46-000_HOME-Resizer-800.jpg
Hairdryer_2014-lip-31_11-35-05-000_HOME-Resizer-800.jpg
flashlight.f3d_2014-lip-31_11-19-51-000_HOME-Resizer-800.jpg
velaskez

Postprzez BFu » paź 28, 2014 11:29

Witam.

Masz rację, nie jest to tylko free-form modeller, ale bardziej Direct-modeller (tak to się chyba zwie). Choć jest modelowanie oparte o sketch, drzewo historii, itd. czyli taka namiastka SE (chyba praca najbliższa jest właśnie Solidnemu Edkowi).
Modele które wrzuciłeś, to jakieś takie znajome są :) Na YT widziałem podobne słuchawki czy lampkę rowerową.

Właściwie (po 10 godzinach zabawy) odpowiedziałem sobie na pytanie sam. Choć w Fusion 360 można zrobić prawie wszystko co w Inventorze Standard, SolidWorks Standard,....to jednak nie jest to takie proste i przede wszystkim szybkie.
W Fusion 360 pracuje się znacznie wolniej, mniej efektywnie. Przykład zrobienie kilku ribów to koszmar, trzeba robić każdy z osobna, nie da się wskazać sketchu tylko pojedyncze linie z tego szkicu. Jedyne chyba w czym ten program jest dobry i szybki, to free-form modelling. Tu można zaszaleć (piszę to na podstawie obejrzanych filmów na YT).
Brakuje wstążki menu (ribbon menu jak w większości CADów), prawie każda opcja ukryta jest w menu i to też wydłuża czas wykonania czegokolwiek. Nie widzę też shortcutów, może jakiś kontorler 3D przyspieszyłby pracę, ale takiego na razie nie posiadam.
Pomijając brak sheetmetalu, modelowania konstrukcji spawanych, to dla mnie funkcjonalność programu jest wystarczająca.

Podsumowując, jest to ciekawa alternatywa (szczególnie ze względu na cenę i sporo opcji/featureów), jeśli przywyknie się do wolniejszej/mniej efektywnej pracy ;) - szczególnie dziś w trudnych czasach, kiedy ciężko o zlecenia. Dla małej firmy startującej dopiero może to być dobra opcja, nie trzeba angażować dużych pieniędzy na starcie.
BFu

Postprzez rumpel » gru 01, 2014 16:12

Podejmowanie decyzji to trudna rzecz ale to https://www.youtube.com/watch?v=8g0l-85S-us&list=UUCy0hNGTE1GMIi-uca8vZvQ powinno pomóc w wyborze.
rumpel

Postprzez BFu » gru 22, 2014 15:30

Dzięki za film. Musze sam przetestować wersje TRIAL i podejmę decyzje sam. Filozofia modelowania tu się różni dość znacznie od CAD'ów z którymi miałem do czynienia do tej pory.
BFu

Powrót do Off topic