_

Baza rysunkowa - interpretacja

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Baza rysunkowa - interpretacja

Postprzez Początkujący321 » lis 16, 2019 21:45

Witam,
Poniżej wrzucam obrazek przedstawiający dwa sposoby nadania bazy na otworze/osi.
Pytanie pierwsze: Czy oba przykłady nadania bazy są tak samo interpretowane. Czy jednak to dwa zupełnie inne przypadki?
Pytanie drugie: Odnoszę się do do przykładu po lewej. Mam na rysunku dodatkowo podaną szerokość detalu w tolerancji +/-X oraz tolerancję położenia pozycji 0.2 względem bazy A(M) ( z modyfikatorem M). Jak zinterpretować takie wymiarowanie? Czy wpływ na położenie detalu ma średnica otworu? Jak tak to jaki?
Z góry dzięki za pomoc.
Załączniki
received_1040817272926184.png
received_1040817272926184.png (7.68 KiB) Przeglądane 567 razy
Początkujący321

Re: Baza rysunkowa - interpretacja

Postprzez Razumichin » lis 19, 2019 12:38

Co do pierwszego, to nie mam całkowitej pewności, ale chyba nie. Nie spotkałem się nigdy wcześniej z bazą do osi otworu (co nie znaczy, że tak się nie robi). Myślę, że zarówno w pierwszym jak i w drugim rzucie można by odnieść bazę do średnicy. W Rysunku Technicznym Maszynowym oraz Poradniku Mechanika nie znalazłem nic co wskazywałoby na poprawność bazowania do osi.

Co do drugiego, to tak. Średnica otworu ma wpływ na jego położenie względem bazy (bo chyba o to Ci chodziło). Stąd ten modyfikator. Poniżej wklejam też link z dość dobrym wytłumaczeniem tego zjawiska. Informacje znajdziesz w piątym akapicie.
https://www.pronost.pl/artykuly/48-syst ... sc-procesu

[Rysunek w załączniku został wzięty z książki: Rysunek Techniczny Maszynowy Tadeusza Dobrzańskiego]
Załączniki
1.jpg
Razumichin

Postprzez elcado » mar 24, 2020 15:44

Na drugie pytanie odpowiedział kolega Razumichin.
Na pierwsze pytanie odpowiedź brzmi tak. W tym przypadku bazą "A" jest oś otworu fi 15.
elcado

Postprzez karolina.rogon95 » kwi 16, 2020 10:05

otwór- wałek
karolina.rogon95

Powrót do Warsztat