_

Certyfikat CE - co potrzeba

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Certyfikat CE - co potrzeba

Postprzez Kacper Suchomski » mar 14, 2018 16:37

Witam wszystkich

Chciałbym zapytać co jest potrzebne (jaka dokumentacja) do certyfikatu CE? Chodzi o prototyp drukarki 3D.

Z góry dziękuję

Pozdrawiam
Kacper Suchomski
 
Posty: 147
Dołączył(a): cze 04, 2011 16:20

Re: Certyfikat CE - co potrzeba

Postprzez gouda » mar 15, 2018 09:24

Trzeba wykonać ocenę zgodności z dyrektywami UE (tzw. dyrektywami nowego i globalnego podejścia).
W przypadku takiej drukarki dyrektywy będą w zasadzie dwie - dyrektywa maszynowa 2006/42/WE oraz dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej 2014/35/WE (dyrektywa niskonapięciowa nie jest brana pod uwagę kiedy certyfikujemy zgodnie z dyrektywą maszynową).
Ocena zgodności polega głównie na zastosowaniu odpowiednich norm zharmonizowanych (na etapie projektowania maszyny, a często jest ich kilkadziesiąt) oraz wykonanie oceny ryzyka (również podczas etapu projektowania). W zależności od procedury konieczne jest także zastosowanie kontroli na etapie produkcji tak aby każdy wyprodukowany model był zgodny z wymaganiami dyrektyw i norm zharmonizowanych.
Temat jest głęboki i nie sposób go opisać na forum. Aby wykonać taką ocenę zgodności trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę (np na szkoleniach) lub skorzystać z pomocy doradcy. Trzeba jednak pamiętać ze to konstruktor i producent (a nie doradca) odpowiadają prawnie w 100% za maszynę.

PS. Chętnie przedstawię ofertę na wykonanie (pomoc przy wykonaniu) takiej oceny ryzyka.
gouda
 
Posty: 715
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02

Re: Certyfikat CE - co potrzeba

Postprzez gambolo » mar 15, 2018 10:55

gouda zawęził sprawę do tylko do EU, jeżeli chcesz produkt dystrybuować globalnie to trzeba pogłębić temat o szczegółowych wymaganiach danych rynku, dojdą te Ci kolejne dziedziny jak bezpieczeństwo produktu, zgodność elektromagnetyczna, recykling i ochrona środowiska etc..

papierologia straszna :)
gambolo
 
Posty: 1012
Dołączył(a): gru 02, 2010 13:10

Re: Certyfikat CE - co potrzeba

Postprzez Kacper Suchomski » mar 15, 2018 13:47

Dziękuję bardzo.

Sprawa wygląda tak, że firma zewnętrzna zbudowała prototyp drukarki 3D i chce uzyskać do niej certyfikat CE.
Ja miałbym zająć się tworzeniem dokumentacji technicznej potrzebnej do uzyskania certyfikatu, tylko właśnie muszę wiedzieć, co jest do tego wymagane, tzn jakie rysunki musiałbym stworzyć (złożenie, wykonawcze, widoki rozbite, BOM?).

Pozdrawiam
Kacper Suchomski
 
Posty: 147
Dołączył(a): cze 04, 2011 16:20

Re: Certyfikat CE - co potrzeba

Postprzez gouda » mar 16, 2018 10:27

Nie zrozumiałeś.
Rysunki zestawieniowe, obliczenia mechaniczne itp to są rzeczy niezbędne, ale przez dokumentację konieczną do nadania CE należy rozumieć to o czym pisałem - Ocenę zgodności dyrektywami UE pod które, podlega maszyna. W tym przypadku to dyrektowa maszynowa MD i dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej EMC. Domniemanie zgodności uzuskuje się strsując normy zharmonizowane z tymi dyrektywami. W dokumentacji muszą znaleźć się więc odpwwiednie dokumenty (np w postaci Checklist) potwierdzające zgodność z wymaganiami zasadniczymi określonymi w dyrektywie MD, z poszczegółnymi wymaganiami norm zharmonizowanych. Taka dokumentacja będzie miała więc zapewne 100-200 stron.

Tak więc nie chodzi tu o dokumentację rysunkową. Jeśli nie masz doświadczenia w ten kwestii nie zrobisz tej dokumentacji musisz posiłkować się firmami zewnętrznymi.
Koszt pełnej dokumentacji (jeśli ma być zrobiona prawidłowo, a zazwyczaj nie jest) wyniesie zapewne od kilku do kilkunastu tysięcy PLN. Koszt jest wysoki bowiem wymaga dogłębnej analizy, wymagga zakupu kilkunastu norm i zapoznania się z nimi szczegółowo - zazwyczaj firmy doradcze nie znają szczegółowych norm typu C (co to jest odsyłam do lektury na ten temat), znają dobrze jedynie normy typu A i B, a więc muszą się zapoznać z tymi normami. To są rzeczy czasochłonne a więc kosztowne.
Oczywiście jest szereg firm które nadają CE zupełnie niezgodnie z prawem, bo właśnie chcą zaoszczędzić... NA szczęście czas takich firm powoli się kończy.
gouda
 
Posty: 715
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02

Re: Certyfikat CE - co potrzeba

Postprzez gouda » mar 16, 2018 10:36

gambolo napisał(a):gouda zawęził sprawę do tylko do EU, jeżeli chcesz produkt dystrybuować globalnie to trzeba pogłębić temat o szczegółowych wymaganiach danych rynku, dojdą te Ci kolejne dziedziny jak bezpieczeństwo produktu, zgodność elektromagnetyczna, recykling i ochrona środowiska etc..

papierologia straszna :)


Zgadza się. Dyrektywy UE dotyczą tylko UE a właściwie EOG (Europejski Obszar Gospodarczy do którego należą również kraje z poza UE takie jak Szwajcaria i Norwegia).
W USA obowiązują inne normy np UL... Wiele krajów ma swoje własne przepisy które muszą być spełnione aby wprowadzić produkt (czy nawet oddać pojedynczą maszynę do użytku) na rynek danego kraju.
Z reguły wiąże się to z zaangażowaniem specjalistów z danego kraju, lub z innych krajów ale specjalizujących się w przepisach z danego kraju - w Polsce są firmy specjalizujące się np norami UL (obowiązującymi w USA).

Ale kolega pytał o CE, nie o inne przepisy - w unii Europejskiej Obowiązuje CE. W USA CE nic nie znaczy.
gouda
 
Posty: 715
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02

Re: Certyfikat CE - co potrzeba

Postprzez guzior » mar 21, 2018 13:15

Robilismy ostatnio CE na składarko sklejarke do pudełek naszej produckcji.
Jesli nie chce Ci sie w to bawic (a roboty jest od ch*ja) wez zewnatrzna firme ktore przygotuje caly raport (100-200stron w naszym przpadku łacznie z dokumentacja zdjeciowa) i po problemie.
guzior
 
Posty: 16
Dołączył(a): lis 01, 2017 23:08

Re: Certyfikat CE - co potrzeba

Postprzez gouda » mar 21, 2018 17:50

guzior napisał(a):Robilismy ostatnio CE na składarko sklejarke do pudełek naszej produckcji.
Jesli nie chce Ci sie w to bawic (a roboty jest od ch*ja) wez zewnatrzna firme ktore przygotuje caly raport (100-200stron w naszym przpadku łacznie z dokumentacja zdjeciowa) i po problemie.


Niestety to tak nie dziala jak piszesz. Bardzo smutne jest jak niski jest poziom swiadomosci konstruktorow.
Projektujac maszyne powinienes zastosowac tzw. triade bezpieczenstwa. Aby to bylo mozliwe musisz prowadzic ocene ryzyka rownolegle z procesem projektowym. Dlatego to na konstruktorze spoczywa glowna odpowiedzialnosc. Producent maszyb powinien miec wdrozony odpowiedni system oceny zgodnosci. Jesli robisz ocene zgodnosci po tym jak maszyna jest zaprojektowana ryzykujesz tym ze bedziesz mial dodatkowa robote przy zmianie projektu.

Dlatwgo jesli nie masz pojecia jak sie za to zabrac wlacz firme ktora Ci pomoze juz na etapie projektowania. Pamietaj, to na producencie spoczywa odpowiedzialnosc za maszyne... Konstruktor rowniez jest odpwiedzialny w zakresie jaki obejmuje projekt.
gouda
 
Posty: 715
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02

Re: Certyfikat CE - co potrzeba

Postprzez guzior » mar 21, 2018 23:28

Projektując maszyne - czyt. W naszym przypadku skladarko sklejarke nie wyważasz otwartych drzwi - takie maszyny funkcjonują od lat 40 ubiegłego wieku. Widzisz jak sie co rozwija. Wiesz jak wyglądają nowe maszyny. Ze ruchome czesci masz miec osloniete itp itd.
W naszym przypadku ocena zgodności wyglądała tak:
Przyjechała firma, poogladali schematy, poogladali maszynę. Nie mieli sie kompletnie do czego przyczepić bo osłony zaprojektowalem dosłownie wszędzie i na wszystko. Ale żeby za cos kasę wziac powiedzieli: Dolozcie w szafie jeden stycznik, dolozcie finger protection tu i tu (2miejsca). Koniec. Chyba nie tak zle, jeśli maszyna sklada sie np. Z 4000lozysk rozsianych na dlugosci 15m?
guzior
 
Posty: 16
Dołączył(a): lis 01, 2017 23:08

Re: Certyfikat CE - co potrzeba

Postprzez sluskas » cze 20, 2018 23:47

Chciałbym zapytać co jest potrzebne (jaka dokumentacja) do certyfikatu CE? Chodzi o prototyp drukarki 3D.


Wydaje mi się że można do tematu podejść systemowo, czyli zacząć od tego czy dany produkt podlega dyrektywie.
Jeżeli podlega to czy jednej czy wielu? Co za tym idzie, dana dyrektywa wymaga od producenta (ewentualnie dystrybutora)
aby pewne wymagania z zakresu bezpiecznego użytkowania maszyny były spełnione.
Są określone kroki, które należy wykonać aby móc nadać certyfikat CE.
Wystarczy tylko się wczytać w zakresy dyrektyw.

Ze swojej strony mogę Ci polecić abyś zaczął od Klasyfikacji swojej drukarki - tzn abyś sprawdził
którym dyrektywom podlega Twój produkt.
Na pierwszy rzut oka wychodzi na to że podlega pod Dyrektywę Maszynową oraz Niskonapięciową,
ale to Ty Kacper masz najwięcej wiedzy na ten temat więc musisz to po prostu sprawdzić.

Możesz skorzystać z gotowego narzędzia - check-listy która Ci pozwoli to szybko zweryfikować
bez potrzeby czytania dyrektywy (przynajmniej na wstępie)... https://dyrektywa.us18.list-manage.com/ ... df205931b7
znajdziesz to na stronie:http://dyrektywa.co.pl/

Zawsze możesz wynająć ekipę która Ci opracuje dokumentację za grube pieniądzę,i zapewne zrobią to bardzo dobrze.
Jednak dla Ciebie Konstruktora to wcale nie będzie takie trudne - znasz doskonale swój produkt. Będziesz w stanie bez większych przeszkód zdefiniować największe zagrożenia, a następnie je odpowiednio zredukować.
Pozdrawiam
sluskas
 
Posty: 1
Dołączył(a): cze 20, 2018 23:16

Następna strona

Powrót do Forum CAD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników