_

Ścieżka kariery - Konstruktor vs Automatyk

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Ścieżka kariery - Konstruktor vs Automatyk

Postprzez loogyc » kwi 19, 2016 20:20

Witam,
Kończę właśnie technikum mechaniczne w zawodzie - technik mechatronik. Tak jak mechatronika obejmuje wiele dziedzin, tak mnie te wszystkie dziedziny interesują, dlatego mam nie lada problem z wyborem kierunku studiów. Pod uwagę biorę Automatykę i Robotykę oraz Mechanikę i Budowę Maszyn (oba kierunki na AGH).
Jeśli chodzi o moje doświadczenie w obu tych dziedzinach to chyba jest dosyć podobne: Od strony mechanicznej miałem sporo styczności z obrabiarkami CNC i potrafię modelować w programach takich jak SolidWorks czy Inventor. Jeśli chodzi o automatykę, to spędziłem niezliczone ilości godzin na programowaniu PLC, kilka programów na roboty przemysłowe też miałem okazję napisać a zagadnienia związane z elektryką czy pneumatyką nie są mi obce. Ogólnie rzecz biorąc szanse w obu kierunkach raczej wyrównane.
Dodam jeszcze, że zamierzam studiować w trybie niestacjonarnym a w między czasie zdobywać doświadczenie, pracując w zawodzie. Chciałbym zapytać Was, na kogo jest większe zapotrzebowanie w Waszych firmach. Na automatyków czy konstruktorów? I czy przewidujecie może jakiś trend w najbliższych latach?
Pozdrawiam!
loogyc

Re: Ścieżka kariery - Konstruktor vs Automatyk

Postprzez gambolo » kwi 21, 2016 09:18

Musisz sam znaleźć rozwiązanie która branża bardzo Ci leży.

Podstawy masz świetne bo tak szeroka wiedza bardzo się przydaje w projektowaniu dwukierunkowym: dla automatyka wiedza mechaniczna a dla mechanika wiedza o systemach sterowania.
Każda nowoczesna maszyna potrzebuje tych dwóch branż: mechanicznej (konstrukcyjnej) i automatycznej (układ sterowania). Co byś nie wybrał to robotę znajdziesz ;).
gambolo

Powrót do Off topic