_

Ciekawe LISPY 3D

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Re: Ciekawe LISPY 3D

Postprzez kojacek » gru 17, 2018 19:10

kruuger napisał(a):teraz zauwazylem.
lispowe "nawiasy" na faceb :)
k.

ale że co?
kojacek

Postprzez kruuger » gru 17, 2018 21:14

kojacek napisał(a):
k.

ale że co?

No ze byl, jest wordpress a teraz jeszcze strona facebook :)
kruuger

Postprzez kojacek » gru 17, 2018 21:17

kruuger napisał(a):
kojacek napisał(a):
k.

ale że co?

No ze byl, jest wordpress a teraz jeszcze strona facebook :)

Na fejsie jeno krótkie zajawki - takie "szorty" ;)
kojacek

Postprzez asa » gru 18, 2018 10:11

Lisp w 3d nie daje do końca rady, bo bryłki a tylko to mnie interesuje są zaszyfrowane. Owszem można wydłubać podstawowe informacje typu objętość, parametry fizyczne, środek ciężkości... ale to tylko informacje. Operacje przekształcenia istniejącej bryłki lispowo są trudne bo mamy tylko podstawowe polecenie i operacje boolenowskie. Osobiście gdy coś tam kombinuje to często kopiuję, vl-exploduję i mam obiekty co się je daje "zmusić" do dalszych zabaw. Przydatne są też vl-secionsolidy i troszkę podstaw z geometrii wykreślnej.
Pozdrawiam
asa
P.S.
Coś tam załączę z "przydatnych" dla mnie 3d lispów. Najwięcej korzystam z nich gdy mam coś do przedmiarowania. Szybciej jest płaskie wyciągnąć do bryłek i pozbierać co mi tam potrzebne, niż klepać a*b*k*.5*10^-3, choć urzędnicza swołocz nie rozumie, że nowe zabaweczki Inżynierów to nie są liczydła do których są tak bardzo przyzwyczajeni, ale czego ja mogę oczekiwać na ten przykład od panienki co skończyła turystykę pielgrzymkową i jest z ramienia...
Proponuję byśmy może wspólnie pozbierali polecenie i inne takie co to do bryłek wykorzystujemy i ich zastosowanie.
asa

Postprzez ahcinga » gru 21, 2018 10:15

asa napisał(a):Osobiście gdy coś tam kombinuje to często kopiuję, vl-exploduję i mam obiekty co się je daje "zmusić" do dalszych zabaw. Przydatne są też vl-secionsolidy i troszkę podstaw z geometrii wykreślnej.

Co robisz z tymi rozbitymi bryłami? Rozbijasz na linie, czy coś innego?
Co to jest "vl-secionsolid"?

asa napisał(a):Proponuję byśmy może wspólnie pozbierali polecenie i inne takie co to do bryłek wykorzystujemy i ich zastosowanie.

Podoba mi się ten pomysł.
Agniecha
ahcinga

Postprzez asa » gru 21, 2018 10:40

ahcinga napisał(a):
asa napisał(a):Osobiście gdy coś tam kombinuje to często kopiuję, vl-exploduję i mam obiekty co się je daje "zmusić" do dalszych zabaw. Przydatne są też vl-secionsolidy i troszkę podstaw z geometrii wykreślnej.

Co robisz z tymi rozbitymi bryłami? Rozbijasz na linie, czy coś innego?
Co to jest "vl-secionsolid"?

asa napisał(a):Proponuję byśmy może wspólnie pozbierali polecenie i inne takie co to do bryłek wykorzystujemy i ich zastosowanie.

Podoba mi się ten pomysł.

Popatrz co możemy z bryłką:
Kod: Zaznacz cały
(vlax-dump-object(vlax-ename->vla-object(car(entsel "\n wybierz bryle")))  t) 

to się przydaje do zabaw:
; Property values:
; Centroid (RO) = (112.266 162.238 23.6543)
; MomentOfInertia (RO) = (9.11171e+008 4.4631e+008 1.30766e+009)
; PrincipalDirections (RO) = (1.0 0.0 0.0 0.0 1.0 0.0 ... )
; PrincipalMoments (RO) = (1.35584e+007 6.7543e+006 7.85666e+006)
; ProductOfInertia (RO) = (6.08207e+008 1.28148e+008 8.86768e+007)
; RadiiOfGyration (RO) = (165.187 115.609 197.889)
; SolidType (RO) = "Box"

; Methods supported:
; Boolean (2)
; GetBoundingBox (2)
; IntersectWith (2)
; SectionSolid (3)
; SliceSolid (4)
; TransformBy (1)
Pozdrawiam
P.S.
Secionsolid przydatne gdy bryłkę o ścianach "płaszczyznowych" z przestrzeni czyli poobracaną chcę ścianą sprowadzić na płaszczyznę xy. Przykład zastosowania z budownictwa: krokiew narożna (kąt długość)
Boolean wszelkie otworki pod śrubki czy inne takie
...
przykłady lispowe z życia przy odrobinie czasu ;)
asa

Postprzez ahcinga » gru 21, 2018 11:04

asa napisał(a):Secionsolid przydatne gdy bryłkę o ścianach "płaszczyznowych" z przestrzeni czyli poobracaną chcę ścianą sprowadzić na płaszczyznę xy. Przykład zastosowania z budownictwa: krokiew narożna (kąt długość)
Boolean wszelkie otworki pod śrubki czy inne takie

Ja te manewry robię za pomocą "command", ale przyjrzę się tym metodom.
Agniecha
ahcinga

Postprzez kojacek » gru 21, 2018 11:26

Jak wcześniej pisałem, "badam" możliwości zliczania wielkości solid-ów. Pewne specyficzne działanie wymaga określenia ilości i wielkości używanego materiału. Szczęśliwie są to zawsze prostopadłościany, bez ścięć, faz, otworów etc. Ważnym w takiej sytuacji jest sposób modelowania. Krótko zasygnalizowałem to kiedyś tutaj: https://kojacek.wordpress.com/2018/08/18/autocad-3d/
Mój pomysł jest taki aby wykorzystać field-y z parametrów pewnych brył, tak aby podczas ich edycji (zmiany gabarytów) odzwierciedlać ich rzeczywisty stan.
Taka próbka póki co, takiej edycji <click>. Opisywanie pokażę w przyszłości jak to bardziej ogarnę:

bom-solidbox.gif
kojacek

Postprzez ahcinga » gru 21, 2018 12:30

kojacek napisał(a):Szczęśliwie są to zawsze prostopadłościany, bez ścięć, faz, otworów etc.

u mnie (prawie) wszystkie bryły mają fazowania, otwory itp. :(
Teraz zaczęłam się zastanawiać czy nie pójść w kierunku kopiowania, rozbijania aż do linii i tu szukania wymiarów zewnętrznych dla zbioru linii.
Agniecha
ahcinga

Postprzez kojacek » gru 21, 2018 12:51

ahcinga napisał(a):
u mnie (prawie) wszystkie bryły mają fazowania, otwory itp. :(
Teraz zaczęłam się zastanawiać czy nie pójść w kierunku kopiowania, rozbijania aż do linii i tu szukania wymiarów zewnętrznych dla zbioru linii.

Jest takie polecenie _MASSPROP (PARAMFIZ). Jedną z wartości przezeń zwracaną jest coś takiego jak "Ramka ograniczająca".
Są to 2 punkty w przestrzeni określające przekątne prostopadłościanu w którym "mieści" się bryła (taki 3D-BoundingBox)
Teraz - to może być przydatne do określenia gabarytów całkowitych takich brył jak ceowniki, dwuteowniki, kątowniki... itp.
Niestety jeden warunek musi być spełniony aby to miało poprawną wartość: bryły muszą być zorientowane równoległe do osi XYZ globalnego układu. Zatem, jeśli to jest w przestrzeni ustawione pod kątem, to trzeba taką bryłę do pomiaru "ustawić w pionie" (lub poziomie) ;)
Fragment zwrotki z massprop:
Kod: Zaznacz cały
-----------------   BRYŁY    ----------------
Masa:                    5280000.0000
Objętość:                5280000.0000
Ramka ograniczająca:  X: 2410.8525  --  2454.8525
                      Y: 771.5037  --  891.5037
                      Z: 0.0000  --  1000.0000
Środek ciężkości:     X: 2432.8525
                      Y: 831.5037
                      Z: 500.0000
Momenty bezwładności: X: 5.4169E+12

W wolnej chwili pomyślę o napisaniu czegoś co po wskazaniu bryły zwróci ten rzeczywisty 3D-BoundingBox.
Takie coś mogłoby ograniczyć te operacje kopiowania i rozbijania, tylko do sytuacji naprawdę tego wymagających.
No chyba że już ktoś coś takiego ma, albo wie gdzie jest...
kojacek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do AutoCAD