_

Ciekawe LISPY 3D

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Ciekawe LISPY 3D

Postprzez w00jcieh » wrz 13, 2018 12:13

Jak w temacie, wiem że modelowanie 3D na takim oprogramowaniu jest dość ciężkie i nieintuicyjne, ale chciałbym hobbistycznie zrobić duży projekt 3D. Dlatego szukam ciekawych lispów z poleceniami 3D, które mogłyby usprawnić mi pracę np: modelowanie rury 3D poprzez określenie tylko jej grubości i promienia.
w00jcieh

Re: Ciekawe LISPY 3D

Postprzez ziele_o2k » wrz 13, 2018 17:51

Linków dotyczących lispów / stronek o lispach przejrzałem setki. Nigdzie nie spotkałem się z jakimś szerszym podejściem do 3d. Jest to moim zdaniem trochę wyższa szkoła jazdy. Poza tym (w mojej opinii) Autocad zastępuje deskę kreślarską i powinno się działać w nim w 2d. Jestem też użytkownikiem AdvacneSteela i oczywiście można wyciągnąć z silnika cadowego całkiem sporo, ale tam jest szereg narzędzi, które to umożliwiają (jak czasem muszę coś narysować w przestrzeni bryłowo, to i tak przerzucam się na AS). 3D w gołym cadzie to raczej ciekawostka. Oczywiście można zrobić fajne rzeczy, ale przy ogromnej motywacji i dużej ilości czasu :).
Jedyne co mi tak z głowy przychodzi, gdzie coś jest o 3D, to na stronie LeeMaca, kojacek na blogu coś tam ostatnio pisał o jakiś bryłach (ale kodu nic nie dał) no i może jeszcze coś takiego:
http://www.theswamp.org/index.php?topic=9042.0
Podsumowując - gra nie warta świeczki. Jakbyś w jakimś net'cie czy innym cudzie działał, to biblioteki do wszystkiego znajdziesz :), ale to już się nie wypowiadam.
Poza tym jak zacząłem działać w Revicie to nie wyobrażam sobie pracy w cadzie i przestrzeni :)
Ziele
ziele_o2k

Postprzez ahcinga » gru 15, 2018 23:44

Dawno mnie tu nie było, zaglądam i widzę temat o 3d w autocadzie. Czytam odpowiedzi:
ziele_o2k napisał(a):Autocad zastępuje deskę kreślarską i powinno się działać w nim w 2d

ziele_o2k napisał(a):3D w gołym cadzie to raczej ciekawostka

ziele_o2k napisał(a):Podsumowując - gra nie warta świeczki

…i nie zgadzam się z nimi.

Oczywiście fajnie jest mieć Revita do budynków, i Advance steela do konstrukcji i Planta/MEPa do rurek i jeszcze Inventora do innych rzeczy, może jeszcze 3dsmaxa do renderingu… ale to jest dużo programów i dużo kasy i nie każdy ma takie możliwości.

3d w Autocadzie nie jest aż takie straszne jak je malują. Autocad jest uniwersalny wiec można tam zamodelować wszystko. Tak jak inne programy do modelowania 3d bazuje na wyciąganiu figur płaskich i na operacjach boolowskich.

Ja już kilka lat tworzę modele 3d konstrukcji stalowych, przebiegów rurociągów i wielu innych rzeczy w Autocadzie, tworzę z modeli dokumentację rysunkową (2d), wizualizacje i są to naprawdę bardzo złożone modele.

Znając lispa można dużo rzeczy uprościć i zautomatyzować. Przez te lata nazbierało mi się już sporo różnych lispów usprawniających pracę. Nie jest to jakaś uniwersalna biblioteka, bardziej zautomatyzowanie czynności, które mi się powtarzają. Nieocenioną pomoc stanowi CADPL-Pack-v1 i biblioteki LeeMaca.

Nie upieram się, że Autocad to najlepszy program do 3d, ale naprawdę w Autocadzie 3d można zrobić bardzo dużo, zwłaszcza wykorzystując lispy. Nie prawdą jest to, że jak ktoś ma tylko Autocada to jest skazany na 2d.
Agniecha
ahcinga

Postprzez kojacek » gru 16, 2018 11:29

ahcinga napisał(a):
…i nie zgadzam się z nimi.

Oczywiście fajnie jest mieć Revita do budynków, i Advance steela do konstrukcji i Planta/MEPa do rurek i jeszcze Inventora do innych rzeczy, może jeszcze 3dsmaxa do renderingu… ale to jest dużo programów i dużo kasy i nie każdy ma takie możliwości.

3d w Autocadzie nie jest aż takie straszne jak je malują. Autocad jest uniwersalny wiec można tam zamodelować wszystko. Tak jak inne programy do modelowania 3d bazuje na wyciąganiu figur płaskich i na operacjach boolowskich.

Ja już kilka lat tworzę modele 3d konstrukcji stalowych, przebiegów rurociągów i wielu innych rzeczy w Autocadzie, tworzę z modeli dokumentację rysunkową (2d), wizualizacje i są to naprawdę bardzo złożone modele.

Znając lispa można dużo rzeczy uprościć i zautomatyzować. Przez te lata nazbierało mi się już sporo różnych lispów usprawniających pracę. Nie jest to jakaś uniwersalna biblioteka, bardziej zautomatyzowanie czynności, które mi się powtarzają. Nieocenioną pomoc stanowi CADPL-Pack-v1 i biblioteki LeeMaca.

Nie upieram się, że Autocad to najlepszy program do 3d, ale naprawdę w Autocadzie 3d można zrobić bardzo dużo, zwłaszcza wykorzystując lispy. Nie prawdą jest to, że jak ktoś ma tylko Autocada to jest skazany na 2d.

Prawda. W ostatnim roku nieco zmieniło się w moim życiu zawodowym. Zaowocowało to pewnym przesunięciem akcentów z pracy AutoCAD-a 2D (z niewielkim udziałem 3D) na AutoCAD Architecture 3D, (ale w stosunkowo specyficznym kierunku (specjalizowana aplikacja)) i pracę w większości 3D. I tak jak mówisz, trzeba coś zamodelować w stali, rurologii itp. Potem z tego wygenerować dokumentację 2D. AutoCAD sprawdza się tu całkiem dobrze. Choć (przyznam) w wielu kwestiach mógłby lepiej :) ). Oczywiście powtórzę - nie mówimy tu o złożonych powierzchniach karoserii samochodowych, ale o zwyczajnych konstrukcjach z profili stalowych, jak słupy, belki, blachy, kołnierze itp. LISP może być użyteczny przy jakichś powtarzalnych typowych operacjach (rysowanie profili, przycinanie, tworzenie typowych blach, połączeń, rozmieszczania otworów itp.)
Mnie ostatnio w temacie LISP-a i 3D interesują możliwości, rozpoznawania, i zliczania (wielkości) brył (taki niby BIM) :)
kojacek

Postprzez ahcinga » gru 16, 2018 16:46

kojacek napisał(a):Mnie ostatnio w temacie LISP-a i 3D interesują możliwości, rozpoznawania, i zliczania (wielkości) brył (taki niby BIM) :)

"Wyciągnięcie" wymiarów zewnętrznych bryły - tego mi brakuje. Kompletnie nie wiem jak to ugryźć i czy w ogóle się da. Nie mogę doczekać się kolejnych wpisów na Twoim blogu na ten temat 3d.
Agniecha
ahcinga

Postprzez kojacek » gru 16, 2018 21:36

Samo malowanie 3D też można zautomatyzować LISP-em <click> :

3dsteel-bs.gif
kojacek

Postprzez kszyho » gru 17, 2018 13:08

Program rysuje bryłę czy robi z tego od razu blok?
www.ksprojekt.eu
kszyho

Postprzez kojacek » gru 17, 2018 13:52

kszyho napisał(a):Program rysuje bryłę czy robi z tego od razu blok?

Wszystko odwrotnie:
(1) Najpierw tworzy blok 2D (bo nim łatwiej manipulować w przestrzeni), potem (2) go rozbija i (3) ostatecznie wyciąga profil. Pozostawia bryłę, bo dalej (zwykle) trzeba będzie ją jeszcze obrobić (docięcia, otwory itp.) Ponadto, w AutoCAD-zie bryły można rzutować w obszarze papieru, tworząc dokumentację 2D.
kojacek

Postprzez ahcinga » gru 17, 2018 16:41

Ja robię bloki/odnośniki z (prawie) wszystkiego. Potem każdy odnośnik 3d ma swój rysunek 2d w oddzielnym pliku. Trochę na wzór programów typu Inventor. Dodatkowy plus jest taki, że bloki łatwo zestawić, policzyć sztuki (lispem).
Dokumentację 2d robię przez generowanie bloków 2d z płaszczyzny przekroju. W pliku 2d jest wstawiony odnośnik do 3d i poustawiane płaszczyzny przekroju z których generuję bloki 2d. Potem wymiarowanie opisywanie itd jak dla każdego innego 2d.
Agniecha
ahcinga

Postprzez kruuger » gru 17, 2018 16:56

teraz zauwazylem.
lispowe "nawiasy" na faceb :)
k.
kruuger

Następna strona

Powrót do AutoCAD