_

CMM + CAD analiza

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

CMM + CAD analiza

Postprzez kosmo516 » kwi 14, 2018 20:56

Cześć. Jestem operatorem maszyny pomiarowej CMM (laser tracker). Chciał bym spróbować stworzyć raport zmierzonej konstrukcji uwzględniający naddatki na obróbkę. Wyobrażam to sobie tak że wgrany model CAD obrobionej konstrukcji do programu sterującego. Zbieram płaszczyzny i średnice które docelowo mają być obrobione - płaszczyzny zebrane przez CMM powinny względem modelu odstawać wtedy wiadomo że obróbka ma naddatek. Następnie czy można to jakoś wgrać do programu typu solid / inventor i stworzyć ,,mapę naddatków" w formie zmieniającego się koloru w zależności od ilości naddatku? Przykładowo mamy mieć 10mm naddatky, zmierzyłem 10 - kolor obrysu płaszczyzny która zmierzyłem będzie zielony na zielono. Zmierzyłem 1,5mm naddatku - kolor płaszczyzny na czerwono. Nie wiem czy do końca to jest jasne i czy jest taka możliwość. Proszę o pomoc, lub ewentualnie jakieś inne propozycje jeżeli ktoś już coś podobnego robił :) Pozdrawiam!
kosmo516

Re: CMM + CAD analiza

Postprzez MaciejB. » kwi 14, 2018 22:08

Witam

Szybciej taki raport zrobisz w sofcie do analizy wymiarów np. Polyworks Inspektor czy Atos Gom Inspect, lub do inżynierii odwrotnej np. Geomagic Design X
Co do strategi analizy to widzę dwa warianty:
- model cad na "zero"
- model cad z naddatkami
Pierwszy wariant jest mniej pracochłonny - bo nie musisz przerabiać modelu, a i tak naddatki przy konstrukcjach spawanych mogą być inne. Po obróbce będziesz robił raport końcowy.

Co do wymienionych przez Ciebie programów - to nie znam ich możliwości. Przypuszczam, że mogę mieć taką funkcjonalność jak porównywanie modelów (np: przed i po zmianie). Wtedy "przed" to model na "zero", "po zmianie" to z naddatkami, czy mapka kolorów będzie wartościowa i łatwa do analizy tego nie wiem.

Więcej informacji / wrażenia będę mógł przekazać za miesiąc po wdrożeniu w mojej firmie Polyworksa do podobnych celów.

MaciejB.
Nikt nie każe pracować ciężko, wystarczy mądrze.- Gregory House
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. - Albert Einstein
MaciejB.

Powrót do Forum CAD