_

Czy warto dorabiać do inż. tytuł magistra?

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Czy warto dorabiać do inż. tytuł magistra?

Postprzez schweppes » lip 10, 2009 21:34

Witam.

Od rekrutacji 2007 wprowadzony został system boloński, tj. każdy student domyślnie jest na studiach inżynierskich, po 4 semestrze jest już na specjalności, po 5 semestrze jest już na katerze dyplomowania, a na 7 semestrze robi już pracę dyplomową. Między 6 a 7 semestrem odbywa praktyki. Po 7 semestrach broni się i uzyskuje dyplom inżyniera.

Może potem robić 4 semestralną magisterkę mając do wyboru szeroki wachlarz uczelni technicznych.

Pytanie do Was, inżynierów pracujących:

Co z perspektywy kariery daje tytuł mgr i czy warto go robić (nie mając na to większej ochoty :wink: ).
schweppes

Re: Czy warto dorabiać do inż. tytuł magistra?

Postprzez soh » lip 12, 2009 11:26

Patrząc na przedmioty występujące na tych dodatkowych 4 semestrach oraz nabytą dzięki nim wiedzę, uważam, że zdecydowanie warto. 5 lat to i tak stanowczo za mało, na naukę profesji inżyniera, a co dopiero 3 i pół roku.
soh

Postprzez tobix » lip 12, 2009 13:00

A moim zdaniem lepiej inżynierskie + później (jak już trochę popracujesz) zrobić podyplomówkę związaną z tym, z czym masz w pracy do czynienia. Ja po inżynierskich zacząłem magisterskie i w połowie zrezygnowałem, bo nic mi one nie dawały. Po prostu była to starta czasu, a papierek do tej pory do niczego by mi się nie przydał (a pracuję po studiach 9 lat). Jeżeli się spotykam w mojej pracy z czymś nowym po prostu znajduję informację na ten temat i się uczę. Szukam pomocy u bardziej doświadczonych inżynierów (pracując poznałem wielu świetnych inżynierów). Wiem czego chcę się nauczyć i po co. Na pewno daje to lepsze efekty niż wkuwanie teorii wykładanej przez teoretyków.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Postprzez soh » lip 12, 2009 13:59

tobix napisał(a):A moim zdaniem lepiej inżynierskie + później (jak już trochę popracujesz) zrobić podyplomówkę związaną z tym, z czym masz w pracy do czynienia. (...)

Tylko dzisiaj może być duży problem ze znalezieniem pracy, jeżeli ma się tylko tytuł inż.
soh

Postprzez schweppes » lip 12, 2009 14:22

soh napisał(a):
tobix napisał(a):A moim zdaniem lepiej inżynierskie + później (jak już trochę popracujesz) zrobić podyplomówkę związaną z tym, z czym masz w pracy do czynienia. (...)

Tylko dzisiaj może być duży problem ze znalezieniem pracy, jeżeli ma się tylko tytuł inż.

No właśnie z tego co ja obserwuję w ogłoszeniach, to wymagają jedynie wyższe techniczne, czasami piszą np. preferowane: budowa maszyn.

Chyba tylko raz widziałem ofertę, gdzie napisali o magisterskich.

A np. w firmie gdzie pracuję, kilka osób jest po technikach mechanicznych a w mailach służbowych podpisani są jako np. Product Engineer :wink:
schweppes

Postprzez soh » lip 12, 2009 15:53

schweppes napisał(a):No właśnie z tego co ja obserwuję w ogłoszeniach, to wymagają jedynie wyższe techniczne, czasami piszą np. preferowane: budowa maszyn.

Chyba tylko raz widziałem ofertę, gdzie napisali o magisterskich.

Wykształcenie wyższe to właśnie jest magisterskie

schweppes napisał(a):A np. w firmie gdzie pracuję, kilka osób jest po technikach mechanicznych a w mailach służbowych podpisani są jako np. Product Engineer :wink:

Tu nie chodzi o wykształcenie, tylko wykonywany zawód/stanowisko.
soh

Postprzez schweppes » lip 12, 2009 18:42

Nie prawda. Licencjat oraz tytuł inż. jest też wyższym wykształceniem.
schweppes

Postprzez tobix » lip 12, 2009 20:29

soh napisał(a):

Generalnie to jest tak - jeżeli jesteś dobrym inżynierem znajdziesz pracę bez większych problemów w firmach, które potrzebują inżynierów. A jeżeli firma chce żeby kandydat miał różne fajne papierki a nie rzetelną wiedzę, to lepiej w takiej firmie w ogóle nie zaczynać pracować, bo szkoda nerwów. Ja z pracą jeszcze problemów nie miałem - trzeba mieć wiedzę, trzeba mieć odpowiednie podejście do pracy, trzeba umieć to pokazać przyszłemu pracodawcy. A papierki papierkami.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Postprzez schweppes » lip 12, 2009 20:46

No właśnie. W nowym systemie każdy jest tylko inż. Domyślnie kończy studia z tytułem inż. Na mgr musi się zgłosić sam.

Z tego co widzę, większość osób bo odbyciu jakichś tam praktyk w czasie studiów stwierdzi, że nie widzi najmniejszej potrzeby robienia mgr i tym samym w Polsce nagle zaobserwuje się ogromny spadek osób z tytułem mgr :P A czy nagle zaobserwuje się pogorszenie jakości inżynierów? Myślę, że nie :)
schweppes

Postprzez Abaqus » lip 12, 2009 23:44

Witam,
Odpowiem Ci z mojej perspektywy. Ja już jestem parę lat po mgr i zawsze byłem zdania, że inżynier powinien zakończyć studia po 3,5 roku, czyli wtedy, gdy najważniejsze przedmioty ma się już za sobą tzn. Matematykę, Fizykę, Mechanikę, Wytrzymałość mat., TMM, PKM, Termodynamikę, Grafikę inżynierską, CAD i inne podstawowe. Reszty człowiek powinien się nauczyć pracując. Ja studiowałem jeszcze na jednolitych, ale teraz po inż. poszedłbym szukać roboty bo dalsza nauka to wg mnie lekka strata czasu. Masz dużo powtórek z tego co wyżej wymieniłem i jest dzielenie włosa na czworo. Mając solidne podstawy jesteś w stanie się szybko i samodzielnie nauczyć tego, co Ci jest w danej chwili potrzebne. Sądzę też, że nie należy popadać w skrajność typu "nie interesuję się pokrewnymi specjalnościami bo to nie moja działka".
Pozdrawiam
Abaqus

Następna strona

Powrót do Forum CAD