_

Długość minimalna czopa wału

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Długość minimalna czopa wału

Postprzez Karol321 » sty 23, 2021 14:46

Cześć
Potrzebuje na uczelnie na rysować rysunek wykonawczy wału. Nie mogę znaleźć nigdzie informacji na temat długości minimalnej stopnia wału dla różnych średnic. Znalazłem tylko wymiary znormalizowane. Natomiast średnica mojego czopa to 115 [mm]. I nie wiem jaką długość powinienem do niego dobrać. Wpust pryzmatyczny ma wymiary z normy : 32x18x90[mm].
Z góry dzięki za pomoc.
Karol321

Re: Długość minimalna czopa wału

Postprzez NewJoker » sty 23, 2021 15:59

Zacytuję fragmenty książki "Wały maszynowe" Dąbrowskiego:

Podstawowe wymiary czopów są na ogół narzucone warunkami funkcjonalnymi. (...) Kształt i wymiary (proporcje pomiędzy wymiarami) czopów końcowych wałów objęte są polskimi normami (...) Podane w tablicy proporcje wymiarowe zaleca się również stosować podczas projektowania czopów wewnętrznych, służących do spoczynkowego ustalenia piast. Jeżeli jest niemożliwe zaprojektowanie czopów o zaleconej długości, należy wykonać dodatkowe obliczenia sprawdzające. Jako regułę należy przyjąć, że nie konstruuje się czopów o długości mniejszej od średnicy bez dodatkowego mocowania (ustalenia) osadzonej na wale części do płaszczyzny prostopadłej do osi wału (kołnierza).
NewJoker

Re: Długość minimalna czopa wału

Postprzez MironRV » sty 25, 2021 14:19

Polecam zapoznać się z książką L. Kurmaz - Podstawy Konstrukcji Maszyn. (jest dostępna w pdf).
Zajrzyj też na stronę pkm.edu.pl.
https://pkm.edu.pl/index.php/tolerancje ... 6-06000225
MironRV

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących