_

[ZwCad] długość polilinii między punktami i atrybuty

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

[ZwCad] długość polilinii między punktami i atrybuty

Postprzez iff » sty 16, 2018 14:06

Witam,
czy ktokolwiek wie jak odczytać długość polilinii poprzez kliknięcie jej a następnie wskazanie dwóch punktów i odczytanie długości między tymi punktami. Przeszukiwałam już forum w tym kontekście i to co znalazłam niestety mi nie pomaga. Nie chodzi mi o polecenie ODLEGŁOŚĆ i wiele poprzez klikanie poszczególnych wierzchołków polilinii oraz o sumę długości wielu polilinii czy linii. Dla ZwCad jest nakładka ZWTOOL która miała taką opcję, niestety skończyła mi się wersja testowa i zastanawiam się czy istnieje może taki lisp?
Idealnie byłoby gdyby istniał lisp, dzięki któremu można odczytać w sposób opisany wyżej długość polilinii i ta długość zostałaby wrzucona jako wartość zadanego atrybutu do konkretnego bloku.
Przy okazji czy istnieje możliwość utworzenia bloku z atrybutami, które miałyby funkcje sumujące wartości innych atrybutów.
Pozdrawiam
Iwona
iff

Re: [ZwCad] długość polilinii między punktami i atrybuty

Postprzez kojacek » sty 16, 2018 19:16

iff napisał(a):Witam,
czy ktokolwiek wie jak odczytać długość polilinii poprzez kliknięcie jej a następnie wskazanie dwóch punktów i odczytanie długości między tymi punktami. Przeszukiwałam już forum w tym kontekście i to co znalazłam niestety mi nie pomaga. Nie chodzi mi o polecenie ODLEGŁOŚĆ i wiele poprzez klikanie poszczególnych wierzchołków polilinii oraz o sumę długości wielu polilinii czy linii. Dla ZwCad jest nakładka ZWTOOL która miała taką opcję, niestety skończyła mi się wersja testowa i zastanawiam się czy istnieje może taki lisp?
Idealnie byłoby gdyby istniał lisp, dzięki któremu można odczytać w sposób opisany wyżej długość polilinii i ta długość zostałaby wrzucona jako wartość zadanego atrybutu do konkretnego bloku.
Przy okazji czy istnieje możliwość utworzenia bloku z atrybutami, które miałyby funkcje sumujące wartości innych atrybutów.
Pozdrawiam
Iwona

1) LISP-owe narzędzie do pomiaru odległości między dwoma wskazanymi punktami na (ogólnie) krzywej (linia, polilinie, splajny, okręgi, elipsy, helisy, łuki i co tam jeszcze...), napisałem sobie jakiś czas temu dla AutoCAD-a. Nie wiem czy na ZwCAD-zie, będzie to hulać. Jakby co, to poszukam, jakiejś przyzwoitej wersji...
2) Można pogrzebać w temacie "Bloki z FIELD-ami w atrybutach"
kojacek

Postprzez iff » sty 16, 2018 20:53

byłabym wdzięczna:)

2) Próbowałam ale jeśli chodzi o obiekty w atrybutach to na mój poziom wiedzy można wstawiać tylko parametry całościowych obiektów a nie ich zadanej części
iff

Postprzez ziele_o2k » sty 17, 2018 18:07

iff napisał(a):2) Próbowałam ale jeśli chodzi o obiekty w atrybutach to na mój poziom wiedzy można wstawiać tylko parametry całościowych obiektów a nie ich zadanej części

Niestety zwcad nie daje sobie rady z fieldami za bardzo.
Ziele
ziele_o2k

Postprzez iff » sty 18, 2018 00:06

iff napisał(a):Przy okazji czy istnieje możliwość utworzenia bloku z atrybutami, które miałyby funkcje sumujące wartości innych atrybutów.

niestety w ZWCadzie nie ma takiej opcji (chyba?) więc wymyśliłam, że mam blok z kilkoma atrybutami niewidocznymi, których wartość wpisuje w trakcie przygotowywania rysunku i mam 2 atrybuty widoczne które pozostawiam puste, eksportuje bloki do excela, dodaje formułę, sumuję to co chce zsumować, kopiuję kolumny tylko z wartościami bez formuł, zapisuje jako txt i wrzucam z powrotem do Cada jako import informacji o atrybutach i niestety nie wykrywa mi bloków do zmiany? jakiś pomysł czemu, co robię źle? Na pewno jest to możliwe, bo raz mi się udało (niestety nie pamiętam jak to zrobiłam po wielu próbach), tylko że wartości były niewidoczne na rysunku a jedynie w edycji bloku, mimo braku zaznaczenia właściwości atrybutu jako ukryty (regen nie pomagało).

Czy istnieje możliwość, by tworząc lispa połączyć go z jakimiś komendami matematycznymi? Np mam lisp, który zlicza mi jakieś długości linii i jednocześnie przez różne działania matematyczne zwraca mi wynik w postaci tekstu lub właśnie atrybutu w bloku? Niestety nie znam się na programowaniu;/ Chociaż wskazówki czy jest to możliwe i gdzie szukać jakichś informacji?
iff

Postprzez ziele_o2k » sty 18, 2018 20:05

iff napisał(a):(...)
Czy istnieje możliwość, by tworząc lispa połączyć go z jakimiś komendami matematycznymi? Np mam lisp, który zlicza mi jakieś długości linii i jednocześnie przez różne działania matematyczne zwraca mi wynik w postaci tekstu lub właśnie atrybutu w bloku? Niestety nie znam się na programowaniu;/ Chociaż wskazówki czy jest to możliwe i gdzie szukać jakichś informacji?

Nie ma problemu z lispem.
Przykładowo suma długości kilku linii:
Kod: Zaznacz cały
(defun c:sumlen ( / _ss _ent _enx _sum _str)
  (princ "\nWskaż linie do zsumowania długości: ")
  (if
    (and
      (setq _ss (ssget '((0 . "LINE"))))
      (setq _ent (car (nentsel "Wskaż text/atrubut do wstawienia sumy")))
      (wcmatch  (cdr (assoc 0 (setq _enx (entget _ent)))) "TEXT,ATTRIB")
    )
    (progn
      (setq _sum
        (apply '+ (mapcar 'vlax-curve-getEndParam (cd:SSX_Convert _ss 0)))
      )
      (setq _str
        (cd:CON_Real2Str _sum 2 2)
      )
      (cd:SYS_UndoBegin)
      (entmod (subst (cons 1 _str) (assoc 1 _enx) _enx))
      (entupd _ent)
      (cd:SYS_UndoEnd)
    )
  )
  (princ)
)

CadPack musi być wczytany :)
Ziele
ziele_o2k

Powrót do Forum CAD