_

Dobór silnika

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Dobór silnika

Postprzez piotrekm13 » maja 30, 2017 21:47

Witam
Jak w temacie. Muszę obliczyć moc silnika ze wzoru na moment obrotowy razy prędkość obrotowa. Obliczam momenty potrzebne za przekładnią oraz chciałbym uwzględnić opory przekładni. Jak to zrobić mając daną sprawność oraz obroty na wyjściu? Najlepiej dla mnie by było wyłuskać z tego stratę momentu obrotowego na przekładni. Chyba jakieś chroniczne zmęczenie mi się wdało bo nie umiem sobie tego poskładać. Ktoś coś?
piotrekm13

Re: Dobór silnika

Postprzez Majklu » maja 31, 2017 10:36

Dobrze rozumiem? Masz moment i obroty potrzebne na wyjściu. Dobierając silnik chcesz uwzględnic sprawnośc przekładni?
No to chyba masz wszystko :) Moc wyjściowa = Moc wejściowa x sprawnośc.
Majklu

Re: Dobór silnika

Postprzez piotrekm13 » maja 31, 2017 18:43

Miałem na myśli spadek momentu obrotowego na przekładni ze względu na opory samej przekładni, ale teraz widzę że głupoty pisałem, bo przekładnia ma to do siebie że zmniejsza lub zwiększa moment obrotowy.
Uwzględnię tylko sprawność i to będzie wszystko.
A teraz mam jeszcze inna zagwozdkę .Ruch pojazdu kołowego pod górkę. Z czego wyjść żeby uzyskać moment potrzebny na kołach?

Ok, już sobie poradziłem. Wystarczyło narysować siłę pod kątem oraz reakcje grawitacji. Jak mamy siłę to jeszcze tylko ramie i będzie moment. Jak mamy moment i prędkość to już prawie moc.
piotrekm13

Powrót do Warsztat