_

Dorabianie

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Dorabianie

Postprzez Pawel.K » kwi 17, 2010 20:46

Witam Forumowiczów.

Znalazłem się na tym forum ze względu na wykonywany zawód oraz związane z tym zawodem zainteresowania. Może nie będę pisał za wiele o sobie, bo wydaje mi się, że mało kogo będzie to interesować. Niemniej jednak cel w tym swój mam. A mianowicie. Powiem wprost, zwyczajnie chciałbym sobie dorobić do pensji. Chciałbym wykonać może jakieś zlecenie od czasu do czasu. Tylko szczerze powiem, że nawet nie mam pojęcia gdzie szukać. Nie znam też wartości swoich umiejętności na tle rynku związanego z CAD. Nie wiem co mógłbym robić, a czego lepiej trzymać się z daleka. Nie liczę, że posypią mi się po tym poście zlecenia, ale nie ukrywam, że liczę na Wasze podpowiedzi, Może ktoś z Was będzie kiedyś w sytuacji, w której będzie obłożony zleceniami, będzie miał bardzo mało czasu i zdecyduje się odstąpić jakieś małe zlecenie, które najmniej mu się opłaca, a czasowo odciąży na korzyść innych zleceń. Może tak być prawda?

Teraz coś na temat moich umiejętności i doświadczenia.
Jestem konstruktorem CAD w branży opakowań. Zajmuję się konstrukcją wykrojników od niespełna trzech lat. Programem, w którym czuję się najlepiej jest Impact firmy Arden Software. Używam go bowiem w pracy na co dzień. Program jest przeznaczony głównie do konstrukcji opakowań, wykrojników i związanych z nimi elementów. Ściśle współpracuje z laserami, frezarkami CNC, ploterami wszelkiego typu, robotami montażowymi itp. Pracuję w tym programie konstruując wykrojniki, a więc linie cięć lasera w drewnie, metalu, linie frezowania, matryce, patryce, rysunki urządzeń w skali 1:1, elementy tłoczeń płytkich frezowane w tworzywie sztucznym, pracuję z ploterami wodnymi, cięciem gumy oraz elementów z plexiglass-u. Prócz tego firma posiada roboty montażowe, które również należy poinstruować za pośrednictwem platformy CAD. Poza firmą konstruowałem na zlecenia prywatne plakietki reklamowe z tworzywa, krytego blachą aluminiową, elementy ozdobne wszelkiego typu i tym podobne rzeczy. Sami oceńcie na ile moje doświadczenie z programem CAD jest duże i co z tym można by było jeszcze zrobić. Trudno mi jest wychwycić jakich zleceń mógłbym się podjąć. Wykluczyć mogę architekturę i 3d, bo pracuję w dwóch wymiarach i bez jakiegoś szkolenia chociażby na własną rękę bym nie mógł się podjąć niczego podobnego. Oprogramowanie, jakim dysponuję to wszystko, co bezpłatne. Mógłbym zlecenie przepuścić przez firmę mojej dziewczyny i wystawić fakturę VAT jeśli ktoś by takowej potrzebował. Podejmę się każdej uczciwej pracy, bo nawet 50 zł jest dla mnie ważne w tym momencie. Niestety o średnim wynagrodzeniu mogę sobie tylko pomarzyć, a żyję jak każdy inny człowiek, mam obowiązki, wydatki, założenia. Dlatego bardzo Was proszę o jakieś wskazówki. Gdzie poszukać zlecenia, czego unikać, czego się podejmować. Myślę, że nawet mógłbym się pokusić o prośbę do szefa w celu udostępnienia mi firmowego systemu do konwersji plików poza godzinami pracy. Impact ma bardzo duże możliwości, jest w stanie konwertować po odpowiednich ustawieniach nawet plik mapy bitowej do wektorów i odwrotnie. Wyrzucenie pliku na AutoCAD, Artios, Adobe Ilustrator to najmniejszy problem, a właściwie jego brak. Kilka kliknięć i gotowe. Jeśli jednak miałbym to robić w domu lub w biurze mojej dziewczyny to wiadomo, oprogramowanie freeware itp. Prócz tego zajmowałem się kiedyś (nadal to robię, ale nie wykonuję zleceń z braku... zleceń) grafiką użytkową. Szablony stron internetowych jak i proste strony kompleksowo, projekty wizytówek, firmowej papeterii, plakatów, logo, a nawet proste wizualizacje wnętrz, ale tego wolałbym póki co uniknąć, bo raz nie czuję się na siłach by robić to profesjonalnie, a dwa nie stać mnie na 3d studio, a w blenderze troszkę się gubię. Zwracam się więc z prośbą do Was. Jeśli macie chęć choć odrobinę mi pomóc, naprowadzić mnie jakoś, podpowiedzieć mi coś, podzielić się doświadczeniem, po prostu pomóc jakkolwiek i w jakimkolwiek stopniu to bardzo o to proszę. Jeśli nie na forum publicznym to w wiadomości prywatnej. Jest mi naprawdę obojętne jak i gdzie. Chcę tylko uczciwie dorobić, to wszystko. Z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź na tego posta.

Jeszcze słówko do Moderatorów forum. Zdecydowałem się założyć temat w tym właśnie dziale dlatego, że moja wypowiedź moim skromnym zdaniem do większości działów forum się nie nadaje - jest zbyt ogólna i ma wiele charakterów na raz. Jeśli jednak ktoś z Was twierdzi, że jest inaczej i że można podpiąć to pod konkretny temat to proszę o nie usuwanie, a przeniesienie tej wiadomości.

Dziękuję za dotrwanie do końca posta ;-)

Pozdrawiam
Pieniądz robi pieniądz... dlatego biedni są wciąż biedni...
Pawel.K

Powrót do Off topic