_

[Autocad] "Dosuwanie" okręgu do stycznego odcinka

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

[Autocad] "Dosuwanie" okręgu do stycznego odcinka

Postprzez mci » sty 21, 2012 16:59

Witam. Mam okrąg, o zadanym promieniu oraz pierwszej współrzędnej środka. Mam również ukośny odcinek, który przecina tę oś X na krórej jest środek okręgu. To co chcę zrobić, to przesuwać okrąg wzdłuż osi X, aż do momentu, w którym okrąg jest styczny z odcinkiem i tam go zostawić. Jak to zrobić?

// edycja

tak to wygląda:

Obrazek
mci

Re: [Autocad] "Dosuwanie" okręgu do stycznego odcinka

Postprzez olo-gdynia » sty 21, 2012 20:12

1.Masz włączone snapy (wszystkie bez nearest) i polar (nie jest to konieczne ale nie chcę żebyś zawracał gitarę że ci coś nie wyszło)
2. Wywołujesz _move , zaznaczasz okrąg i zatwierdzasz wybór.
3. Wpisujesz _from (możesz również użyć ikonki)
4. kierujesz się myszką w okolice środka okręgu i po zasnapowaniu wybierasz ten środek.
5. Kierujesz się kursorem w okolice punktu który jest przecięciem twojej prostej z linią (wirtualną) łączącą środek okręgu i prostopadłą do twojej lini.Powinien się ukazać znacznik snapu do prostopadłej i wtedy wpisujesz w linii poleceń promień okręgu.
6.Masz w tym momencie wybrany pierwszy punkt (bazowy) do polecenia move.
7.Teraz kierując się równolegle do osi OY idziesz do góry (do twojej prostej) po tymczasowej linii (skutek włączonego polar-u)
8. W okolicach przecięcia się linii polaru z prostą powinien wyświetlić się snap "intersection" i wtedy zatwierdzasz drugi punkt (myszką - nie ENTER-em).

olo-gdynia.
olo-gdynia

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących