_

[MES] Drgania

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

[MES] Drgania

Postprzez mariusz1234 » mar 11, 2019 14:01

Witam,
Zgłaszam się do was z prośba o pomoc.
Miałem projekt na uczelni odnośnie sita wibracyjnego, chodziło o dobór silnika wibracyjnego, wibroizolatorów, częstotliwości drgań itp.
Chciałbym teraz zrobić analizę mes tego i to porównać. I tu pytanie do osób które już to robiły. Jak takie maszyny projektuje się w praktyce, tzn. u nas było dużo liczenia na kartce, bardzo dużo wyprowadzeń itp. dlatego chciałbym to porównać z wynikiem symulacji. Wiem, że trzeba zrobić analizę dynamiczną w celu uzyskania częstotliwości drgań własnych całego układu i porównać ją z częstotliwością pracy w celu uniknięcia rezonansu. Jednak chciałbym wiedzieć trochę więcej jak proces maszyn wibracyjnych wygląda od podstaw. jakie jeszcze analizy się robi itp. Czy macie może jakieś ciekawe książki, artykuły, prace odnośnie tego (i fajnie jak by było bardziej praktyczne podejście do tematu).
Bardzo was proszę o pomoc
Pozdrawiam
mariusz1234
 
Posty: 4
Dołączył(a): lis 25, 2018 19:46

Re: [MES] Drgania

Postprzez NewJoker » mar 11, 2019 14:38

Zabawy z liniową dynamiką w MES zaczyna się zawsze od obliczenia częstości drgań własnych (eigenfrequency).
Ma to 2 cele:
- uzyskanie informacji z samej analizy drgań własnych - częstotliwości porównujemy z częstotliwościami spodziewanych wymuszeń podczas pracy urządzenia oraz sprawdzamy kształt postaci (modów) drgań własnych. Należy jednak pamiętać, że wartości przemieszczeń nie są tu rzeczywiste. Mając tzw. participation factors oceniamy w jakich kierunkach dany mod będzie najbardziej wzbudzany.

- wykonanie jednej z analiz wykorzystujących metodę superpozycji modalnej. Podstawa to steady-state (harmonic) response - wymuszenie sinusoidalne i odpowiedź w funkcji częstotliwości. Mamy też analizy transient - wymuszenie i odpowiedź w funkcji czasu. Symulacje response spectrum i random response na razie pominę jako mocno zaawansowane. Przy analizach wykorzystujących modal superposition należy w poprzedzających je obliczeniach drgań własnych uwzględniać tyle modów żeby ich effective mass w każdym kierunku było równe min. 90% masy modelu.

Z książek mogę polecić „A Finite Element Dynamics Primer” od NAFEMS oraz „Podstawy dynamiki budowli” Chmielewskiego.
NewJoker
 
Posty: 676
Dołączył(a): kwi 08, 2015 22:33


Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników