_

Efektywne praktyczne podejście

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Efektywne praktyczne podejście

Postprzez delform_17 » sie 03, 2022 19:12

Witam

Jestem w tym temacie początkujący w zasadzie aczkolwiek poczyniłem już jakieś własne kroki jeśli chodzi o budowę maszyn i cały czas zastanawiam się nad rozszerzeniem. Na obecną chwilę podjąłem się projektu odbudowy auta w ramach praktycznych ćwiczeń, ale biorąc pod uwagę iż chciałbym konstruować własne jednostki czy to silniki czy tez inne maszyny do wytwarzania podzespołów to zastanawiam się jaką drogą iść.

Książek na rynku jest masa. Pytanie tylko czy zaczynać od materiału z I sem i iść w górę czy wybrać po kilka tematów z każdego roku studiów np wedle sylabusa i przerabiać książki ? Mam tutaj na myśli książki z rysunki technicznego, dynamiki, mechanika gazów i cieczy czy też podstawy z budowy maszyn. Co myślą o tym ludzie z końcowych semestrów.
delform_17

Re: Efektywne praktyczne podejście

Postprzez 1pkm » sie 03, 2022 21:49

W książkach technicznych jest bardzo dużo informacji, co powoduje że trudno jest dotrzeć do tego co najistotniejsze czyli PODSTAW. Oczywiście to nie znaczy że nie należy do nich zaglądać - w tym temacie jak wiesz musisz szkolić się ciągle i ciągle a szczególnie po studiach . Jeżeli pytasz o zdanie ludzi którzy już skończyli studia politechniczne to ja bym się skupił się na tych PODSTAWACH. I tutaj mam super wiadomość ponieważ mogę Ci pomóc - oto mój kanał na youtube dotyczący tematów o które pytasz

https://www.youtube.com/channel/UCpCuBX ... EWBIbp3MtA

Jak coś niejasne to dzwoń i pytaj śmiało

Pozdrawiam
1pkm

Re: Efektywne praktyczne podejście

Postprzez NewJoker » sie 03, 2022 22:36

Z książek mogę polecić na początek m.in.:
- rysunek techniczny - T. Dobrzański
- materiałoznawstwo - L.A. Dobrzański
- mechanika ogólna - J. Misiak
- wytrzymałość materiałów - M.E. Niezgodziński i T. Niezgodziński, A. Jakubowicz i Z. Orłoś, Z. Brzoska, J. Zielnica
- podstawy konstrukcji maszyn - M. Dietrich, E. Mazanek, L. Kurmaz, Z. Osiński
- teoria maszyn i mechanizmów - A. Morecki i J. Oderfeld, Z. Parszewski, S. Miller
- drgania i dynamika maszyn - Z. Osiński, J. Giergiel, Z. Parszewski
- napędy - S. Stryczek, W. Szenajch, J. Kosmol
- mechanika płynów - Z. Orzechowski, J. Prywer i R. Zarzycki, M. Mitosek
- termodynamika i wymiana ciepła - S. Wiśniewski
- MES - G. Rakowski, Z. Kacprzyk, E. Rusiński
- obróbka skrawaniem - W. Olszak, K. Jemielniak, R. Filipowski i M. Marciniak
- obróbka plastyczna - J. Sińczak, S. Erbel
- obróbka cieplna - W. Luty
- odlewnictwo - M. Perzyk

W razie potrzeby chętnie polecę książki również z innych działów.

Warto też zajrzeć na ten kanał na YouTube: https://www.youtube.com/c/In%C5%BCynierProgramista
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących