_

Element przetłaczany

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Element przetłaczany

Postprzez bailaME » sie 16, 2016 21:15

Witam Panowie,

Jako że do czynienia z elementami przetłaczanymi na prasie nie mialem duzo stycznosci, chcialbym Was prosic o pomoc w rozwiązaniu mam nadzieję błahego problemu. Chodzi mi przetloczenie na prasie kawałka stalowego pasa o grubosci 6 mm szerokosci 50 mm. Cały gabaryt to jakies 40 cm x 20cm x 5 cm. Pas ma odpowiednie odcinki bedace liniami prostymi i niektore jako promienie. Chodzi mi o to jak dobrać odpowiedni kształt stempla i matrycy tak by uwzglednic sprezynowanie i zeby ksztalt przetloczonego pasa wyszedl jak najblizszy rzeczywistemu. Stempel i matryce poskladałbym z blach palonych na laserze, ktorych ksztalt uzyskalbym za pomoca np. jakiegos programu. Jaki program moglibyscie polecic zeby na szybko sobie taką sprawę rozwiązać ? Zaznaczam ze ten egzemplarz jest do moich prywatnych celow wiec zamierzalem sciagnac sobie pam stamp, ale nie wiem czy jest sens sie w niego zaglebiac, bo ten moj element dla osoby ktora sie na tym zna to pewnie błahostka i moze da sie to rozwiazac o wiele prostszym sposobem badz programem :P Ponizej kształt jaki chcialbym uzyskac w widoku bocznym.

Obrazek

Dzięki
bailaME

Re: Element przetłaczany

Postprzez gambolo » sie 17, 2016 07:07

Jest sens inwestować w matryce i stempel?
Jak to jednostkowa produkcja to każdy w miarę ogarnięty majster zrobi Ci to na prasie plus walce.
Od biedy to nawet ręcznie można dociągać do kształtu bo płaskownik nie jest gruby.

Wypal sobie tylko jeden element z zarysem zewnętrznym kształtu pożądanego i masz szablon do kontroli.
gambolo

Postprzez bailaME » sie 17, 2016 12:19

Czesc, jest to jednostkowa produkcja na chwile obecna potrzebuje ok 10 sztuk w przyszlosci moze kilka, ale element robiony na walcach juz przerabialem i nie wychodzi dobrze, a szukac majstra, ktory wykona to starannie to tez szkoda mi czasu, bo dwoch takich majstrow juz wlasnie przerabialem :) Co wiecej zalezy mi na powtarzalnosci tego ksztaltu i chce by przylegal on prawie ze idealnie do innej czesci stad pomysl na matryce i stempel. Przy okazji mozna zawsze czegos nowego sie nauczyc :) Wykonanie takiej matrycy i stempla skrecanych z blach palonych to przeciez chwila roboty. Caly problem polega tylko na dobraniu odpowiedniego ksztaltu i taka pomoc chcialbym tu uzyskac :) Znalazlem wiele kalkulatorow prostych obliczen springbacku ale to tylko proste zagiecia katowe.
Moze sa jakies moduly w programach cadowskich do tego ? Wiem ze solidworks ma jakas nakladke do tloczen, ale nie wiem czy wyliczy zadany ksztalt matrycy i stempla. Pewnie trzeba by bylo iteracyjnie przerabiac sprawe az by sie trafilo.
Dzieki
bailaME

Postprzez MYCA » sie 17, 2016 18:54

:D Witam,

bailaME napisał(a):...Wykonanie takiej matrycy i stempla skrecanych z blach palonych to przeciez chwila roboty. ...

50mm blachy 6... chwila roboty... Duzo czasu zejdzie Ci na experymentach, aby bylo jak piszesz, prawie idealnie
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez bailaME » sie 17, 2016 19:44

Masz racje, ale zawsze tez moglbym nauczyc sie czegos ciekawego i nowego robiac taka symulacje, mogloby przydac sie na przyszlosc. Blacha grubosc 10 mm x 6 poskladane razem i mam tlocznik i stempel. Poza tym ze stempla wyjdzie bardziej podobne do ksztaltu realnego jezeli PRAWIDLOWO wykonalbym taka symulacje. Dlatego interesuje mnie w jaki sposob moge sie za to zabrac w taki, a nie inny sposob :)
bailaME

Postprzez MYCA » sie 18, 2016 09:29

:D Witam,

jest jedna metoda aby sie dokladnie zblizyc do profilu - zamknij detal w Twojej formie i wtym stanie wsadz do pieca

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%BCarzanie
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez bailaME » sie 18, 2016 12:55

Witam,

Pomoze mi ktos kto zna sie na tloczeniu w tym temacie ?
Bede bardzo wdzieczny, bo pseudofachowcow na tym forum nie brakuje.
Pozdr
bailaME

Postprzez gambolo » sie 18, 2016 21:30

bailaME napisał(a):Bede bardzo wdzieczny, bo pseudofachowcow na tym forum nie brakuje.
Pozdr

a kogo uważasz za pseudofachowca z tych co Ci odpowiedzieli ?
gambolo

Postprzez piotrekm13 » sie 18, 2016 21:41

A tak w ogóle to gdzie tu tłoczenie. Sprawdź definicję tłoczenia. Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale ja widzę tylko gięcie.
piotrekm13

Postprzez bailaME » sie 18, 2016 22:54

tych ktorzy zbaczaja z tematu piszac o chalupniczych metodach, dyletantem technicznym nie jestem i wiem, ze zaprojektowac taki stempel i forme nie jest prostą sprawą dla osoby nie siedzacej w temacie, ale dla ludzi znajacych sie na rzeczy zapewne banalna jak na taki element. Od poczatku pisalem ze chcę stempel i matryce by na prasie giac. Jasne jest to normalne przegiecie elementu. Dlatego prosze o pomoc osoby znajace sie na tego typu sprawach, a nie piszace dognij sobie recznie jak nie wyjdzie. Jakbym powiedzial, ze chce klepac seryjnie to tez powiedzielibyscie dognij sobie na walcach, gdzie np. promien przechodzi mi w promien ? Potrzebuje porady od kogos kto zna sie na tego typu sprawach. Moge sie pobawic w autoformie czy pam stamp dla wlasnego doswiadczenia, ale byc moze jest prostszy program przy tak niezawilej jak sadze sprawie.
bailaME

Następna strona

Powrót do Warsztat