_

Elementy i części maszyn - jaka książka?

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Elementy i części maszyn - jaka książka?

Postprzez begginerStudent » kwi 14, 2019 16:43

Witajcie!

Jestem nowy na forum, więc z góry przepraszam jeśli temat taki już się pojawił.
Jestem zupełnie początkujący w kwestii mechaniki. Studiuję mechanikę i budowę maszyn (drugi semestr), i niesamowicie mi się podoba. Chciałbym wykonywać kiedyś pracę konstruktora, ale wiem, że moja wiedza jest minimalna dlatego uczę się na bieżąco wszystkich przedmiotów kierunkowych i pogłębiam wiedzę z mechaniki, rysunku technicznego, CAD'ów... Problem w tym, że jak już wspomniałem jestem totalnie zielony i ciężko realizować mi projekty zawierające elementy, których nie znam. Chciałbym więc pogłębić wiedzę z zakresu podstawowych i zaawansowanych części i elementów maszyn. I tu tkwi kij - nie za bardzo wiem od czego zacząć, jaką książkę wybrać. Zależy mi na książce/książkach, w których rozpoczynając od najprostszych podzespołów (typu łożyska, koła zębate, osie, wały, itp.) przechodzimy do zaawansowanych. Gdzie opisane są rodzaje i podział konkretnych elementów, sposób ich działania, matematyczno-fizyczny sposób ich obliczania, materiały stosowane do ich wytwarzania oraz gdzie znajdują zastosowanie. Najlepiej gdyby były ukierunkowane dla początkujących. Wiem, że dużo wymagam jak na jedną książkę, dlatego może być ich kilka :wink:

Czy możecie polecić konkretne publikacje (akademickie lub prywatnych autorów, to nie ma znaczenia)? Cena nie gra roli, najwyżej przez miesiąc będę jadł chleb z margaryną  :lol:

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
begginerStudent

Re: Elementy i części maszyn - jaka książka?

Postprzez NewJoker » kwi 14, 2019 17:24

Niestety szału nie ma jeśli chodzi o literaturę na temat praktycznych aspektów budowy maszyn. Najlepiej szukać po prostu podręczników do przedmiotu PKM (podstawy konstrukcji maszyn). Numerem jeden w tej dziedzinie jest dzieło Kurmaza, ale warto też sięgnąć po 3 tomy Dietricha. Natomiast z innych książek na podobne tematy polecam:
- Napędy i sterowania hydrauliczne i pneumatyczne Tomasiaka
- Serwonapędy obrabiarek sterowanych numerycznie Kosmol
- Konstrukcja przyrządów i urządzeń precyzyjnych Olesiuk
NewJoker

Postprzez begginerStudent » kwi 14, 2019 23:24

Dziękuję za odpowiedź!

Czy pisząc o książce Kurmaza miał Pan na myśli "Podstawy konstruowania i węzłów i części maszyn" z 2011 roku?
begginerStudent

Postprzez NewJoker » kwi 14, 2019 23:29

Tytuły są różne w zależności od wydania. Stare to "Podstawy konstrukcji maszyn. Projektowanie". Potem było "Projektowanie węzłów i części maszyn. Podręcznik". A najnowsza wersja brzmi "Podstawy konstruowania węzłów i części maszyn. Podręcznik konstruowania". To zdaniem wielu najlepsza książka do PKM. Gdy przyjdzie czas na wykonanie projektu z tego przedmiotu, okaże się wręcz niezbędna.
NewJoker

Postprzez begginerStudent » kwi 15, 2019 01:29

Zakupiłem tom pierwszy książki Dietricha ponieważ traktuje wszystko od podstaw i to bardzo solidnych, które później na pewno przydadzą się przy wytrzymałości materiałów i kontynuacji materiałoznawstwa :wink: Spokojnie wyrobię się z nią do drugiego roku, gdzie zacznie się właśnie m.in. PKM i wytrzymałka. Zwłaszcza, że na wakacjach będzie czas na naukę na własną rękę. Książkę Kurmaza też na pewno zakupię, bo jest w niej dokładnie treść, o którą pytałem, ale podczas przeglądania jej stwierdziłem, że z moim obecnym stanem wiedzy jest za trudna, że dla mnie jest na nią po prostu za wcześnie - dopiero zaczynam tę fascynującą przygodę (albo jestem zbyt tępy żeby ją zrozumieć :D )

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i poleconą literaturę!
begginerStudent

Postprzez NewJoker » kwi 15, 2019 01:48

Nie ma sprawy :-)

Warto też zajrzeć do PKM Osińskiego a z wytrzymałości to Zielnica i Ostwald. Jakbyś potrzebował literatury do innych tematów (np. mechanika) to chętnie podpowiem. O książkach inżynierskich wiem sporo ;-)

Później, znając dosyć dobrze techniczny angielski (sporo specyficznych określeń, które trzeba opanować w toku studiów) można sięgnąć po pozycje anglojęzyczne. Do PKM-ów poleca się "Shigley's Mechanical Engineering Design" a do wytrzymałości "Mechanics of Materials" takich autorów jak Hibbeler, Gere czy Beer. Te anglojęzyczne książki mają to do siebie, że są bardziej przystępne niż polska literatura techniczna. Pomijając już fakt, że są bardzo kolorowe i pełne rysunków w miejsce nudnych wyprowadzeń wzorów i czarno-białych schematów, przekaz też jest łatwiejszy w odbiorze.
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących