_

formowniki do EPDM

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

formowniki do EPDM

Postprzez r4n » gru 02, 2015 11:28

Witam,
Ktoś miał styczność z tematem formwników, ustników (?) do EPDM dla uszczelek?

O ile sam proces wytwarzania sam proces wytwarzania EPDM, jest dla mnie zrozumiały, natomiast szczegóły
formowników brzmią tajemniczo. Ile trwa pracy wymaga zrobinie czegoś takiego? Jakiego rodzaju informacje trzeba mieć na początku by z tym ruszyć? Jak bardzo ściśle trzeba współpracować z pozostałymi uczestnikami produktu takimi jak:
inżynier procesu, gość odpowiedzialny za jakość detali, gość od analizy MES etc. by stworzyć produkt, którego nie opluje klient?

Możecie podrzucić jakieś pomysły, literaturę, cokolwiek, z czym można by ruszyć i zorientować się jak rozległe jest zagadnienie i czy będę samobójcą jak to wezmę na siebie?

Pzdr
r4n
r4n

Re: formowniki do EPDM

Postprzez mldr » gru 02, 2015 16:00

Dla jasności - interesuje cię tylko i wyłącznie formowanik (ustnik) czy uszczelka jaka z tego wyjdzie?
Moja widza na temat ustników jest bardzo ograniczona, natomiast odnośnie uszczelek coś tam wiem. Nie wiem czy to ci w czymś pomoże. W skrócie, żeby nie przynudzać, najważniejsza jak wiadomo jest uszczelka, czyli formownik musi pozwalać na jej wyprodukowanie. Aby to zrobić trzeba znać mnóstwo parametrów z których podstawowe to rodzaj i twardość mieszanki, tolerancja wykonania uszczelki etc... Efekt tego jest taki, że technolodzy starają się sterować wszystkimi możliwymi parametrami do uzyskania pożądanych efekt, nierzadko jednak formownik jest modyfikowany.
Moja firma zamawia duże ilości uszczelek w kształcie przez nas (m. in.przeze mnie opracowane) - uszczelki dla budownictwa. Zasadniczo zajmuję się czym innym, ale z 20 kształtów już opracowałem. Standardowy termin w jakim otrzymujemy partię próbną to 4 - 8 tygodni w zależności od skomplikowania i firmy (wiadomo, że koledzy z drugiej strony Odry nie lubią się przepracowywać ;). Z tego czas na wykonanie formownika (projekt + wykonanie to 2-3 tygodnie).
systemy aluminiowe
mldr

Postprzez r4n » gru 02, 2015 19:55

mldr napisał(a):Dla jasności - interesuje cię tylko i wyłącznie formowanik (ustnik) czy uszczelka jaka z tego wyjdzie?

Witam,
Dzięki za zainteresowanie tematem. No właśnie mnie te ustniki interesują najbardziej. Moim zadaniem będzie na podstawie rysunku produktu tj. gotowej już uszczelki, zaprojektować ten formowanik. Trochę to nie po mojemu, bo na co dzień u mnie w pracy projektuje się wyrób w CADzie, a później na jego podstawie rysunki i na końcu jakieś fizyczne prototypy, albo z drukarki 3d, albo z form silikonowych, które można pomacać rękami. Może jest tak, ze firma będzie robić plagiat ;-)

Trochę się rozjaśniło w kwestii czasu potrzebnego na wykonanie takiego formowanika. Tylko, tutaj wybacz moją ignoracje, czy to nie jest tak, ze ten cały formowalnik to kawałek metalu z wyciętym na laserze wzorkiem przez który przepychany jest za pomocą wyciskarki materiał taki jak: EPDM, SBR lub NBR? To co zajmuje najwięcej czasu i co jest najtrudniejsze w tym projektowaniu? Jest jakiś dedykowany soft, na którym trzeba pracować? I najważniejsze: od czego zacząć, jak się tego nauczyć?

Pzdr
r4n
r4n

Postprzez sadamczyk » gru 02, 2015 22:30

Witam,

Panowie, po pierwsze obecnie wytłaczanie uszczelek jest procesem ciągły, odbywa się na wytłaczakach nie wyciskarkach.
Proces wytłaczania jest procesem bardzo wrażliwym na zmianę jakiegokolwiek parametru,
np. zmiana średnicy ślimaka fi90 o 0,5 mm czasami zaburza proces do tego stopnia, że jest bardzo trudne
utrzymanie tolerancji wyrobu.
Tzw. formowniki to inaczej głowice, które można podzielić na proste i krzyżowe.
Termin proste nie oznacza proste w budowie, oznacza tylko i wyłącznie że głowica wytłacza profil osiowo względem ślimaka a tym samym przez głowicę nie można przepuścić rdzenia dla uszczelki, natomiast w krzyżowej już można.
Stopień skomplikowania budowy głowic też jest różny, są głowice "proste" w budowie tzn pojedyncza płytka forująca i są również takie, że tych płytek jest 5, 6 i więcej oraz posiadają np. rozdzielacz stożkowy.
Ceny głowic wahają się np od 10 000 zł do 40 000 euro i więcej.
Co do projektowania głowic wytłaczarskich radzę zaopatrzyć się w literaturę anglojęzyczną przeważnie cena oscyluje na poziomie 150$ i więcej za publikację lub poszukać w "innych źródłach".
Jeżeli chcecie się zając "profesionalnym" projektowaniem głowic to najlepiej zatrudnić się w firmie która produkuje uszczelki
np. przemysłu motoryzacyjnego.
Co do symulowania procesu wytłaczania w oprogramowaniu MES, jak wyżej zatrudnić się w ... .
Jak ktoś nie posiada doświadczenia praktycznego to jego wyniki z symulacji MES znacząco będą odbiegają od rzeczywistości.

Pozdrawiam,
sadamczyk

Postprzez r4n » gru 03, 2015 21:11

sadamczyk:
Dzięki za rozjaśnienie zagadnienia. Teraz temat wygląda zdecydowanie brutalniej. Dobrze znać zdanie człowieka, który się tym zajmował.

Pzdr
r4n
r4n

Postprzez Josh » sie 28, 2016 00:52

Aż mnie ścięło , i musiałem się zalogować.
Wykonuję głowice od kilkunastu lat i mam na to od 1 do 10 dni.
Z tego co wiem to uruchomienie mojej głowicy przeważnie 3 do 5 dni.
No i ze 2 dni projekt.
Pracuję w Polsce.
Nie wiem po co za Odrę to wysyłacie !?
Josh

Postprzez marcinkk » gru 15, 2016 21:27

A ja się tym bawię od kilku ładnych lat. I dużo na ten temat wiem. Projekt, wykonanie, produkcja. Jeśli jest ktoś kto umie zdobyć zamówienia na takie uszczelki to zapraszam do współpracy. Mam nawet własną wytłaczarkę. Niestety kuleje z marketingiem i zdobywaniem nowych zamówień. Jest ktoś chętny?
qaz122@o2.pl
marcinkk

Powrót do Forum CAD