_

Formy wtryskowe- czy można zrobić na jednej kilka kształtów?

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Formy wtryskowe- czy można zrobić na jednej kilka kształtów?

Postprzez Dzionek95 » paź 08, 2016 17:29

Cześć wszystkim!

Mam takie pytanie odnośnie form wytryskowych. Czy jest możliwe wytworzenie na jednej formie 3 osobnych elementów, które docelowo mają być robione z 2 różnych materiałów. Dwie części zrobione z plastiku natiomiast jedna zrobiona z gumy/silikonu. Oczywiście zależy mi też aby każdy kształt był osobno- to znaczy do kazdego elementu 3 osobne dysze. Osoba, której zleciłem strasznie słabo mówi po angielsku(Chiny :D) i nie do końca rozumiem o co chodzi. Zaznaczam, że mało się orientuję jeśli chodzi o samo wytwarzanie jednakże osoba, z którą piszę mówi mi o braku możliwości zrobienia czegoś takiego powołując się na jakiąś różnicę kurczenia. Czy mógłby mi ktoś to zweryfikować?
Dzionek95

Re: Formy wtryskowe- czy można zrobić na jednej kilka kształ

Postprzez MaciejB. » paź 09, 2016 18:57

Witam

W jednej formie mogą być trzy różne detale, dwa metodą wtrysku tworzywa sztucznego - wtrysk tego samego tworzywa do obu gniazd lub każde gniazdo inne tworzywo tylko kanały trzeba będzie blokować. Dodatkowa trudność, to przekładamy formę na inną wtryskarkę gdy zmieniamy detal lub dajemy inne tworzywo - tutaj dochodzi kwestia elastyczności produkcji, pozostałości starego tworzywa w ślimaku. Przy skrajnych wartościach skurczu tworzyw detal może nie pasować np do zespołu. Ponieważ formy mają pierścienie centrujące w osi formy na których centruję się formę w płytach wtryskarki, to wtryskując gumę to też lepiej by było, aby wtrysk był centralnie. Nie mam doświadczenia we wtrysku gumy ale podejrzewam, że dysza (układ wtrysku) jest skrajnie inna i trzeba by było demontować układ wtrysku od tworzywa sztucznego. Być może detale są skomplikowane i projektant założył, że detale będą miały kilka punktów wtrysku co jeszcze bardziej komplikuje konstrukcje formy.

MaciejB.
Nikt nie każe pracować ciężko, wystarczy mądrze.- Gregory House
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. - Albert Einstein
MaciejB.

Postprzez Dzionek95 » paź 10, 2016 13:26

Dziękuję za odpowiedź!

Chyba wszystko zrozumiałem, lecz chciałbym jednak to usystematyzować na grafikach przedstawiających moje pytanie. Nie chciałbym ewenturalnych redundandnych kosztów :(

Tak wygląda schemat formy moich marzeń(2 osobne gniazda(ewenutalnie jedno na obie części obudowy) na wlew odpowiednich materiałów na górną i dolną obudowę oraz ten sam plastik. Na obudowę ogólną(gumową) osobne gniazdo na materiał gumowy/silikonowy)

Tak jak więc widać na zdjęciu starałem się to jak najlepiej przedstawić(3 niezależne gniazda oraz 3 niezależne formy):

IMG_5607 (1).JPG
Forma

Tutaj przedstawiłem ogólne zdjęcia tych części w modelu 3D:

Górna częśc obudowy(plastik):
gora.jpg
gora

Dolna częśc obudowy(plastik):
dolna.jpg
dolna

Gumowa obudowa całości(silikon/guma):
cover.jpg
cover

Tutaj chodzi mi o dopytanie się o te "szczegóły" wspomniane w poprzednim poście. Według mnie ta obudowa nie jest skomplikowana- są to jedynie przerobione prostopadłościany, oraz odpowiednio zrobione dziury. Czy faktycznie jest potrzeba zrobienia wspomnianych kilku weść, by wykonać poprawnie części mojej obudowy?

Pozdrawiam!
Dzionek95

Postprzez MaciejB. » paź 10, 2016 18:58

Witam

Po pierwsze skieruje Ciebie na pewien blog - gdzie trochę poczytasz o różnych sprawach z tworzywami.
https://projektowanieproduktow.wordpress.com/
Druga sprawa to rzuć okiem na budowę formy - słynna książka Frenkler Zawistoski....
Trzecia sprawa - rozważ problem grubość ścianki, rodzaj tworzywa, ciśnienie wtrysku
Czwarta sprawa - proponuję wybrać się do Biedronki itd i popatrzeć gdzie są punkty wtrysku w podobnych elementach geometrycznie i gabarytowo.

Ponieważ nie było wiadomo jakie to są gabaryty to na pewno ten pierwszy rysunek (Jezu, kto Ciebie uczył rys. technicznego ;) ) to nie opłaca się wtryskiwać po jednym elemencie, robi się to
https://www.centrumrowerowe.pl/img/min/ ... RS_pad.png taka choinka z różnych elementów - punkt wtrysku znajduje się w centralnej części "choinki"

Teraz te szczegóły - to rola Chińczyka bo jemu płacisz i od niego wymagasz, jeśli czegoś nie wiesz to się go pytasz albo dokształcasz się we własnym zakresie.

P.S. W poście nie pisz, że są dziury - bo dziurę to masz np. w spodniach, staraj się używać słowo: otwór, gniazdo. :)

MaciejB.
Nikt nie każe pracować ciężko, wystarczy mądrze.- Gregory House
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. - Albert Einstein
MaciejB.

Postprzez topinż » gru 08, 2016 14:17

MaciejB. napisał(a):Witam

P.S. W poście nie pisz, że są dziury - bo dziurę to masz np. w spodniach, staraj się używać słowo: otwór, gniazdo. :)

eeee Dziura to taki otwór o kształtach bliżej nie określonych :lol:
topinż

Postprzez S_MAG » mar 30, 2017 21:38

Dzionek95,

nie ma sensu robienia tego w jednej formie ze względu na:

- inne własności reologiczne silikonów czy też elastomerów wulkanizujących ( miedzy nimi też jest różnica) -> inny układ uplastyczniający, dodatkowe urządzenia peryferyjne, inne grzanie tworzywa począwszy od cylindra po formę porównując do termoplastów.

Moja propozycja dla Ciebie:

a) osobna forma na górną i dolną część obudowy - jako forma familijna i teraz :

- albo forma z rozdzielaczem GK i dyszami otwartymi lub zamykanymi iglicami->rozwiązanie drogi ale brak welwka. Oczywiście punkt wtrysku na środku denka ( zbalansowanie wypełnienia -> w twoim przypadku mniejsze paczenie detali ( systemy GK patrz np.przykład YUDO)

- albo forma zimnokanalowa 3- płytowa ( taniej w twoim przypadku -> raczej bo nie podałeś ilości rocznych a mamy tutaj scrap/ wlewek który trzeba będzie wyrzucić albo wrzucić do młyna i z powrotem w obieg - o ile nie ma jakiś wysoki wymagań estetycznych ( wytrzymałościowych się tutaj nie spodziewam) a masa wlewka nie przekracza kilku % masy detali ( temat do Twojego rozeznania) Brak danych z Twojej strony. Punkt wtrysku tez na środku obudowy.

b) polecam przemyśleć obtrysk TPE Twojej obudowy ( z rysunku wynika ze ta "guma " zachodzi na głębszą część) -> w tym przypadku będzie potrzebna inna konstrukcja formy czyli masz jedno gniazdo do wtrysku dolnej części obudowy i obok gniazdo powiększone (w matrycy) o grubość części z TPE ( czyli tak jakbyś miał wybranie we wkładce pod 2 komponenty złożone razem) i np. po wtrysku termoplastu następuje otwarcie formy , rdzeń odjeżdża z detalem nasypuję obrót matrycy na stole obrotowy i powiększone gniazdo matrycy wykonuje najazd na stempel z detalem z termoplastu i opryskuje, natomiast w pierwszym gnieździe w tym czasie wtryskuje samą cześć dolną ( cykl jest naprzemienny ).

Mam nadzieję że chociaż troch przybliżyłem koncepcję tego rozwiązania bo temat jest bardzo obszerny- co nie znaczy że jest to jedyne rozwiązanie. jest jeszcze wiele niuansów o których nie wspomniałem ale jeżeli będziesz miał konkretne pytania i dane to postaram się odpowiedzieć.

Pozdrawiam,
T.
S_MAG

Postprzez Pendzel » kwi 19, 2017 21:40

MaciejB. napisał(a):
wtrysk tego samego tworzywa do obu gniazd lub każde gniazdo inne tworzywo tylko kanały trzeba będzie blokować.

MaciejB.

Mam ogólne pytanie czy blokowanie kanałów jest dobrym rozwiązaniem ? Z tego co słyszałem nie sprzyja to żywotności formy, ale może ktoś ma inne zdanie- jestem ciekaw.
Pendzel

Postprzez Dziadosz » kwi 21, 2017 09:10

MaciejB. napisał(a):Witam

Po pierwsze skieruje Ciebie na pewien blog - gdzie trochę poczytasz o różnych sprawach z tworzywami.
https://projektowanieproduktow.wordpress.com/

Dzięki za link do bloga. Dużo przydatnych rzeczy !!!
Projektowanie CAD ENGINEERING24.pl
Dziadosz

Powrót do Warsztat