_

GD&T - potrzebna pomoc

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

GD&T - potrzebna pomoc

Postprzez dzienj » lip 12, 2017 14:34

Witam, Serdecznie,

Mam problem z interpretacją tolerancji pozycji, nie miałem z tym do tej pory wiele do czynienia, potrzebuje upewnić się, że moje rozumienie nie jest bledne. Dlatego pytam was o pomoc

Cześć ta ma nałożona ogólna tolerancje „Unless Otherwise Stated” 0.03"
Tolerancja pozycji otworów rozlokowanych na długości tej części to 0.02"

Bazy pomiarowe to odpowiednio ściana boczna A, płaszczyzna przechodząca przez środki każdego otworu B, powierzchnia spodnia C.

Rozumiem ze środki otworów powinny być w obrębie + – 0.01" od płaszczyzny B. Czy w takim wypadku wymiar 10.144 powinienem potraktować z tolerancją 0.03?

Dziękuje za pomoc

Capture.PNG
Capture.PNG (11.3 KiB) Przeglądane 173 razy

Capture2.PNG

Capture3.PNG
dzienj

Re: GD&T - potrzebna pomoc

Postprzez mrpl » lip 12, 2017 15:32

Tolerancja pozycji to dopuszczalna odchyłka położenia rzeczywistej osi otworu od osi teoretycznie dokładnej. Z tym że położenie osi teoretycznie dokładnej wyznaczamy w tym przypadku względem baz opisanych na rzeczywistych powierzchniach. Tak więc, nie ma mowy aby baza B była płaszczyzną jeśli jest opisana na otworze. Płaszczyznami będą A i C, a B powinno być osią. I teraz pytanie, zakładając że B to oś, czy tolerujesz inny otwór względem A B C, czy tolerancja dotyczy tego samego otworu na którym jest baza B? Bo jeśli to ten sam otwór, to ciężko byłoby tolerować go do siebie samego. A jeśli to nie ten sam, to od układu współrzędnych opartego na rzeczywistych powierzchniach A B C masz teoretycznie dokładne pozycje otworów, jakbyś położył na tych teoretycznie dokładnych pozycjach osie teoretycznych walców o średnicy .02 i wysokości blachy to otrzymasz granicę w której oś rzeczywistego otworu musi się zmieścić.
mrpl

Postprzez dzienj » lip 12, 2017 15:58

Dzięki za odpowiedź, bardzo mi pomogla.
Faktycznie, cześć ma dwa otwory, pierwszy z tolerancją względem baz A i C, przy którym zresztą bazy są opisane, drugi względem baz A B C. Czyli pierwszy otwór stoperowany jest wobec płaszczyzn A i C, drugi otwór wobec płaszczyzn A, C i osi pierwszego otworu? Wymiar 10.144 w takim razie powinien być mierzony z ogólna tolerancja 0.03 wobec obydwu otworów?

Czy opis bazy B jednoznacznie sugeruje, że jest to os otworu?

Capture11.PNG

Capture22.PNG

Dziekuje
dzienj

Postprzez mrpl » lip 12, 2017 16:25

Zmierz sobie w cadzie dla pierwszego otworu odległość od A i C a dla drugiego od A B i C. (Edit: od C oczywiście nie, bo otwory są do niej prostpadłe, więc C narzuca tylko warunek prostopadłości.) Te wymiary to położenia środków pól tolerancji o średnicy .02. Tolerancja z UOS tutaj nie działa.

(Edit 2:
A już zrozumiałem problem, sorry za taki chaos ale piszę z telefonu. Ogólnie to słabe to GD&T:) Bo to czy górna krawędź listwy jest mierzona od otworu czy te 2 otwory od krawędzi nie jest zdefiniowane a powinno być. Ja bym mierzył krawędź listwy od 1 otworu z tolerancją UOS.)

I teraz pomiar będzie wyglądał tak, że w przypadku pierwszego otworu dosuniesz rzeczywistą powierzchnię A do płyty pomiarowej, potem powierzchnię C do płyty pomiarowej prostopadłej do pierwszej płyty pomiarowej, i od powierzchni tych płyt zmierzysz położenie osi otworu B. Oś musi leżeć w granicach pola tolerancji (a pole tolerancji jest położone w pozycji jaką zmierzyłeś w cadzie, ale nie względem dowolnego miejsca na powierzchni rzeczywistej, tylko względem płaszczyzny leżącej na powierzchni rzeczywistej którą symulujemy dokładnie wykonaną płaską płytą. Oczywiście można to też objechać CMMem jeśli masz możliwość. Mówię jak jest po amerykańsku, w ISO być może inaczej wyznacza się bazę ale jeśli inaczej to nie tak funkcjonalnie. A z drugim otworem analogicznie, tylko że najpierw kładziesz na A, potem w jakiś sposób musisz wyznaczyć oś otworu B (jakby był modyfikator MMC to kładłbyś ten element na płycie z kołkiem i dosuwał płytę pomiarową do C żeby ustalić układ pomiarowy, ale w tym przypadku tak nie zrobisz). W każdym razie drugi otwór mierzysz przyjmując jako bazę pierwszorzędną płaszczyznę styczną do A, jako drugorzędną oś wyznaczoną z rzeczywistego B (tu różnie się ją wyznacza w zależności od normy) oraz płaszczyznę styczną do C.
mrpl

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących