_

GODNA PłACA DLA INżYNIERA

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

GODNA PłACA DLA INżYNIERA

Postprzez trzezwo_myslacy » lut 11, 2008 21:57

Witam szanownych panów i panie inżynierów, weteranów i tych co dopiero podjeli życiowa decyzje o przyłączeniu sie do tego grona. Wychodzę do Was z inicjatywą społeczną pod tytułem "godna płaca inżyniera" , pomyślałem sobie że nie jesteśmy może tak zorganizowaną grupą społeczną jak pielęgniarki czy lekarze, ale trzeba coś w końcu zrobić z haniebnie niskimi zarobkami, inżynierów w Polsce. Liczę na Wasze pomysły i dobre chęci w podjęciu tego problemu.

Obrazek
trzezwo_myslacy

Re: GODNA PłACA DLA INżYNIERA

Postprzez hasky » lut 11, 2008 23:47

trzezwo_myslacy napisał(a):Witam szanownych panów i panie inżynierów, weteranów i tych co dopiero podjeli życiowa decyzje o przyłączeniu sie do tego grona. Wychodzę do Was z inicjatywą społeczną pod tytułem "godna płaca inżyniera" , pomyślałem sobie że nie jesteśmy może tak zorganizowaną grupą społeczną jak pielęgniarki czy lekarze, ale trzeba coś w końcu zrobić z haniebnie niskimi zarobkami, inżynierów w Polsce. Liczę na Wasze pomysły i dobre chęci w podjęciu tego problemu.

tak z grubsza to ile ona wynosi :wink:
hasky

Postprzez cashan » lut 12, 2008 08:18

Może nie przesadzajmy na początek i zacznijmy od tego że minimalnie 1,5 średniej krajowej ?
cashan

Postprzez trzezwo_myslacy » lut 12, 2008 09:03

średnia krajowa tym momencie wynosi coś koło 2860pl brutto, co daje 2k netto, biorąc pod uwagę, wysokie koszty związane z życiem w tym kraju, jest to płaca na poziomie zasiłku w krajach europejskich.
trzezwo_myslacy

Postprzez milsen » lut 12, 2008 09:11

Sądzę, że minimalną i całkowitą podstawą dla miasta o wielkości pow. 100tyś. to 2500 netto za pierwsze 3 miesiące, potem znacznie więcej. I mam na myśli prawdziwe więcej, a nie tylko dwie lub trzy "stówki". Dodatkowo przejrzysty system premiowania. Oczywiście stałe podwyżki minimum raz w roku i wzrost płac związany ze stażem pracy w danej firmie (w końcu im dłużej pracownik pracuje w danej firmie tym jest cenniejszy). Ze swojej strony mogę pisaś jedynie o branży budowlanej bo w takowej działam.

Po jakiś 2-3 latach zarobki powinny wynosić w granicach 3500-4000 tyś netto, a w kolejnych latach po uzyskaniu uprawnień to już mocno w górę bo wtedy człowiek podpisuje projekty i bierze odpowiedzialność w zasadzie za życie ludzkie bo jak konstrukcja "poleci" to nie ma zmiłuj. Cóż, coś za coś...

Widziałem różnego rodzaju pseudo menadżerach, którzy siedzą w firmach i koszą ciężką kasę pow. 10tyś netto + dodatki, a w zasadzie nic nie robią. Takie upychanie znajomych, które to jest nagminne w firmach prywatnych, w których to kontroli żadnych nie ma. A przez takie coś ta nasza nieszczęsna średnia krajowa idzie ostro w górę. Moze to zbyt radykalne stanowisko i trochę niesprawiedliwe, ale za dużo takich przypadków widziałem i przyjmuję to jako normę... jeśli jest inaczej to nie zawsze można być obiektywnym.
milsen

Postprzez trzezwo_myslacy » lut 12, 2008 09:31

Panowie, doskonale wiadomo jakie sa zarobki realne a jakie sa podawane nam przez media, ale mi w tym poście chodzi raczej o naglośnienie tego problemu, nie wiem moze ktos ma jakis pomysl aby gdzies trafic zeby odbilo sie to szerokim echem ze zarobki inzynierow w tym kraju to jakas farsa
trzezwo_myslacy

Postprzez sturnus » lut 12, 2008 09:49

dobrze byłoby abyście przy swoich postach podali również swój staż... czuje bowiem przez skórę że najgłośniej krzyczą ci, którzy pracują najkrócej... wszak to oni maja najnizsze pensje... zaręczam Wam że doświadczenie nagradza się... inna rzecz że nikt nikogo nie zmusza do pracy za "niegodziwą" Waszym zdaniem płacę... i to Wy sami powodujecie że są one niskie przyjmując te warunki.... trzeba się cenic panowie...

pozdrawiam
sturnus

Postprzez milsen » lut 12, 2008 09:58

W całym kraju zarobki prawie wszystkich grup to jedna wielka farsa. Ile jest ludzi, którzy tak naprawdę godnie zarabiają? Mały odsetek całego społeczeństwa. Wprawdzie sytuacja niby się poprawia, mówi się o podwyżkach, ale nic to nie daje przy takim wzroście cen jaki dookoła obserwujemy. Przypomnijcie sobie ile jeszcze niedawno kosztowały niektóre artykuły?

Jak na razie jedyna skuteczna metoda to bezpośrednia rozmowa ze znajomymi, rodziną, spotykanymi ludźmi. Cóż, jest tendencja w narodzie, że o zarobkach się nie rozmawia, a jak już padnie to pytanie to nastaje cisza i patzą na ciebie jak na konfidenta. Głupia wtłoczona nam w mózgi mentalnośc żeby nie mówić ile się zarabia bo nie wolno. To jest dopiero chore. A może jak powiesz to bedzie więcej od drugiego rozmówcy i byc może zacznie zazdrościć lub też wkręci się na twoje stanowisko. Ale jakie to wygodne dla pracodawcy, który wie, że mu pracownik nie podskoczy. Cóż, przerażające...

Dlatego mówmy, rozmiawiajmy, otwierajmy się. Wyrośnijmy w końcu do cholery z tej mentalności postsocjalistycznej i zacznijmy sie domagać swego by godnie żyć jak ludzie. Ale godnie, mądrze i przyzwoicie. Jesteśmy mądrym narodem i w ciężkich momentach historycznych podnosimy się z tragicznych sytuacji (swoją drogą polecam Polskę Piastów Jasienicy).

Trochę mnie patetycznie poniosło, ale taka jest prawda...
milsen

Postprzez wiking1313 » lut 12, 2008 10:23

Hm, wiecie z ciekawością czytam ten post, ale już na początku musze wtrącić swoje pięć groszy, bo mnie to wkurza, wygląda mi to na propagandę, jaką prowadzą lekarze, celnicy nauczyciele itp. w tym Kraju. Muszę jednak wam zwrócić uwagę nikt was nie trzyma w robocie, w której pracujecie, jak uważasz, że zarabiasz za mało jak na swoje kwalifikacje poszukaj innej patrz lepiej płatnej pracy. Ja pracuję w małej miejscowości i zarabiam tyle ile dobrze płatny inżynier w Niemczech z jednym ale, są to złotówki. Ale aby do tego dojść szukałem pracodawcy przez sześć lat zdobywając doświadczenie i wiedzę. Tak, więc ja bym proponował zabrać się do roboty.
Powodzenia
wiking1313

Postprzez milsen » lut 12, 2008 16:13

Dokładnie kolego, masz całkowitą rację. Dlatego chcemy uświadomić ludziom, że należy walczyć o swoje. Nie ma w tym nic z propagandy i nic takiego nie zamierzam pisać. Do roboty nie muszę się zabierać bo dość mocno zasuwamy, a muszę przyznać, że mamy jedne z najlepszych dokumantacji projektowych w regionie. I nie pisze tego żeby się przechwalać, ale raczej dostrzegam pewien poważny problem, na który jest dość mocna znieczulica i zastraszenie społeczeństwa więc podejmuję ten temat. A moje zarobki tez do najniższych w regionie nie należą. Więc ni ma w moich wypowiedziach ani zawiści, ani progpagandy. Ale całą prawdą jest to, że daleko, daleko nam do godnych i prawidłowych zarobków biorąc pod uwagę całą Europę. I raczej z tego powodu nie pójdę z pałką pod Sejm jak to robią górnicy na przykład.

Masz rację, że trzeba też podchodzić z pokorą (ostatnio bardzo wyraźnie widać, że w ludziach jest coraz mniej przyzwoitośći, a autorytetów sienei szanuje) i wiedzieć na co nas stać i cały czas sie szkolić i poszukiwać. to prawda.

Zaciemnianie danych o zarobkach to raczej celowa akcja, ale teorii spiskowych nie będę wyprowadzał bo nie ma to sensu.

Pozdrawiam.
milsen

Następna strona

Powrót do Off topic