_

Granulator talerzowy

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Granulator talerzowy

Postprzez Chytrus » cze 05, 2018 15:23

Witam.

Na studiach dostałem projekt granulatora talerzowego o średnicy 1000, napędzanego motoreduktorem bądź przekładnią pasową, z regulowanym pochyłem. Po przeglądnięciu literatury znajdującej się w internecie dalej nie wiem jak się za to zabrać.
Czy ma ktoś pojęcie jak policzyć potrzebną moc oraz prędkość obrotową?

Z góry dzięki i pozdrawiam.
Chytrus

Re: Granulator talerzowy

Postprzez NewJoker » cze 05, 2018 16:08

Potrzebujesz więcej danych wejściowych do projektu napędu. Musisz wiedzieć co chcesz uzyskać na wyjściu układu - jaką moc/jaki moment obrotowy/jaką prędkość obrotową. Resztę znajdziesz w literaturze do PKM - szczególnie polecam Kurmaza.
NewJoker

Postprzez Chytrus » wrz 11, 2018 22:31

Mam problem z obliczeniem mocy silnika. Według prowadzącego na moc silnika w takim granulatorze powinienem uwzględnić moment wyniesienia materiału oraz opór zgarniania zgarniakow. Mam prędkość obrotową wynosząca 30 obr/min. Nie wiem jak obliczyć opór zgarniania. Prowadzący stwierdził, że analogicznie do obliczenia oporu przenośnika slimakowego, lecz nie umiem nic w tym temacie znaleźć. Pomoże ktoś?
Chytrus

Postprzez NewJoker » wrz 11, 2018 23:50

W przypadku wspomnianego przez Ciebie przenośnika ślimakowego (i zapewne także w przypadku granulatora talerzowego) współczynniki oporów ruchu dobiera się z tabel. Uwzględniają one rodzaj materiału. Pochodzą oczywiście z badań eksperymentalnych. Zresztą przy obliczaniu takich urządzeń współczynników przyjmowanych na tej zasadzie jest zwykle mnóstwo. Tutaj znajdziesz przykład: http://www.kmsios.utp.edu.pl/instrukcje ... makowy.pdf

Dysponujesz jakąś literaturą ? O granulatorach pewnie nic nie znajdziesz w książkach, ale faktycznie dobrym pomysłem jest rada prowadzącego żeby zacząć od przenośników ślimakowych. Może Ci się przydać np. podręcznik "Dźwignice i urządzenia transportowe" Zielińskiego.
NewJoker

Postprzez Chytrus » wrz 12, 2018 03:10

W tej chwili dysponuje tym co udało mi się uzyskać o granulatorach tj. "Podstawy techniki granulacji" Kłassjena oraz "Procesy mechaniczne i urządzenia do ich realizacji" Heima, ponad to zaopatrzyłem się w Kurmaza tak jak poleciłeś.Dzięki temu udało mi się obliczyć np. potrzebną mi prędkość obrotową. Daje mi to też jakieś pojęcie w sprawie wydajności projektowanego przeze mnie granulatora. Nie ma nic natomiast na temat obliczenia silnika. Zielińskiego udało mi się znaleźć w odmętach internetu, nie wiem natomiast jak przeskoczyć problemy typu długości przenośnika czy też wysokości wynoszenia, czy wiesz może jak można by to było rozgryźć? Co do materiału ma to być granulator typowo laboratoryjny, czyli uniwersalny, także współczynniki będę przyjmował raczej z górnej półki.
Chytrus

Postprzez NewJoker » wrz 12, 2018 09:31

Chytrus napisał(a):nie wiem natomiast jak przeskoczyć problemy typu długości przenośnika czy też wysokości wynoszenia, czy wiesz może jak można by to było rozgryźć?

To akurat jest dobierane w zależności od potrzeby. Produkowane są różne rozmiary a wysokość (nachylenie) można nawet regulować. Ponieważ Ty projektujesz urządzenie, które nie będzie wykorzystywane w praktyce to myślę, że możesz przyjąć dowolne wymiary. Tylko sprawdź jak to mniej więcej wygląda w rzeczywistości żeby dobrane wymiary miały sens.
NewJoker

Postprzez Chytrus » wrz 12, 2018 14:07

Z tego co napisałeś doskonale sobie zdaje sprawę. Te rzeczy mam podobierane od dawna, chodzi natomiast o to, że wysokość wznoszenia jest mi potrzeba do obliczenia oporu podobnie, Jak "długość przenosnika". Jedyne co przychodzi mi do głowy to wyznaczenie tych rzeczy z prędkości i wymiarów talerza.
Chytrus

Postprzez NewJoker » wrz 12, 2018 14:30

Tutaj niestety algorytm obliczeń przenośnika śrubowego rozbiega się z obliczeniami granulatora talerzowego. Skoro do obliczenia oporów są potrzebne te dane a dla granulatora ona nie mają sensu (wiadomo - on nie przenosi materiału tylko go miesza) to musiałbyś je pominąć i przyjąć współczynnik inaczej. Najlepiej by było jakbyś znalazł jakiś przykładowy projekt granulatora a jeśli nie da rady to napisz do firm zajmujących się tymi urządzeniami. Może ktoś Ci poradzi jakie opory przyjmować. Kiedyś na tym forum jeden użytkownik pytał o obciążenie silnika poruszającego szczotkę zamiatarki i stanęło na tym, że postanowił sprawdzić to eksperymentalnie.
NewJoker

Powrót do Warsztat