_

Gwint w prysznicu

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Gwint w prysznicu

Postprzez Templarious » gru 06, 2017 16:42

Witam Serdecznie,

Zapoznalem sie z regulaminem, poszukalem troche na forum i nie znalazlem odpowiedzi na moje pytanie.
Jestem totalnie zielony jezeli chodzi o CAD (cos tam potrafie) i nie umiem zrobic gwintu do prysznica - kto wie jaki to powinien byc wymiar? Jaki skok itd... To co ja zrobilem, nie chce sie wydrukowac na drukarce 3D - mianowicie Panowie mowia, ze jest za plytki gwint etc..

Prosba goraca o pomoc.
Templarious

Re: Gwint w prysznicu

Postprzez piotrekm13 » gru 06, 2017 19:40

Ja mam na kołki rozporowe fi6. Nie wiem jaki to jest gwint w tych kołkach.
piotrekm13

Postprzez Templarious » gru 06, 2017 19:58

Pytanie czy to jest gwint do rur, czy jakis inny itp itd...
Podasz jakies wymiary? Malo mi mowi twoj post :)
Templarious

Postprzez piotrekm13 » gru 06, 2017 21:51

Nie wyczułeś aluzji.
Twój post także niewiele mówi. W prysznicu jest wiele gwintów.

Jednak być może problem tkwi całkiem gdzie indziej. Zakładam że zrobiłeś model 3D jakiejś części do wydruku w 3D i w tej części jest gwint. Pytanie jak go wykonałeś, bo np. Inventor (zdaje sie że Solid Works też) standardowo nie modeluje gwintów, tylko "rysuje" coś gwintopodobnego na powierzchni. Więc po wydruku nic nie ma (gładka powierzchnia).
piotrekm13

Postprzez gambolo » gru 06, 2017 22:33

gwint 1/2 cala
raczej rurowy cylindryczny
gambolo

Postprzez Templarious » gru 06, 2017 22:38

Ok rozumiem.

Zatem: W inventorze 2017 (wersja studencka) sciagnalem plugin Cool Orange Thread ktory robi defakto gwint prawdziwy a nie tekstury. Chodzi mi dokladnie o gwint raczki prysznica, ktory wkreca się do węża. Czyli standartowy rozmiar.

Pan, u ktorego zamowilem wydruk, powiedzial ze gwint nie jest dostatecznie "wyciagniety" i nie widac go za bardzo.... problem w tym ze nie wiem jaki skok powinien miec. Tak wyglada gwint:

Czego oczekuje? Podpowiedzi jaki dokladnie wymiar ma prawidlowy gwint, bo ten ktory mam, wydaje mi się ze nie jest w 100% dobry i nie uda mi sie go wkrecic do węża od prysznica.
Załączniki
element.png
Templarious

Postprzez gambolo » gru 07, 2017 08:30

http://lwcad.republika.pl/r_gw_rur_walc.htm

Pytałeś dokładnie dlaczego gwint nie będzie wyciągnięty ?
Obstawiałbym raczej sytuację taką że drukarka ma za małą rozdzielczość druku i nie da rady idealnie wykonać gwintu: za drobny skok, za mała wysokość zarysu itp. Być może trzeba wydrukować końcówkę walcową i naciąć gwint tradycyjną techniką.
gambolo

Postprzez topinż » gru 07, 2017 09:10

gambolo napisał(a):Pytałeś dokładnie dlaczego gwint nie będzie wyciągnięty ?
Obstawiałbym raczej sytuację taką że drukarka ma za małą rozdzielczość druku i nie da rady idealnie wykonać gwintu: za drobny skok, za mała wysokość zarysu itp. Być może trzeba wydrukować końcówkę walcową i naciąć gwint tradycyjną techniką.

Tak na 100% jest, że ze względu na rozdzielczość drukarka gwint po prostu spłaszczy. Z resztą nie wiem czy taki wydrukowany gwint by się w coś chciał wkręcić. Być może są drukarki , które mają superrozdzielczość i robią coś co odpowiada lepiej prawdzie, ale niestety w większości wypadków różnice modelu i wydruku są spore. Jedyną sensowną metodą jak kolega wspomniał jest wydrukowanie walcowej końcówki i nagwintowanie. Narzędzia kupisz w każdym markecie budowlanym. I jeszcze - ten gwint na modelu chyba raczej nie bardzo odpowiada rzeczywistości, co najmniej wyglada "na oko" trochę nie tak.
topinż

Postprzez gambolo » gru 07, 2017 11:50

topinż napisał(a): I jeszcze - ten gwint na modelu chyba raczej nie bardzo odpowiada rzeczywistości, co najmniej wyglada "na oko" trochę nie tak.

Gwint 1/2" wygląda tak:
Obrazek
gambolo

Postprzez Templarious » gru 07, 2017 14:28

Dziekuje za odpowiedzi i sugestie.

W internecie natknalem sie kilka dni wczesniej na: https://www.thingiverse.com/thing:2548479
Co pokazuje, ze taki gwint jest do osiagniecia i nie jest to jakas moja fanaberia :) - Zastanawiam sie jak ktoś trafil z wymiarami - 1/2 cala mi nic nie mowi, za malo danych. Szczelinomierza nie mam i nie moge zdjac wymiaru.

Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc albo narysować go w CAD'zie albo zmodyfikowac moj gwint?

Przykład z internetu (do prysznica):
Załączniki
gwint.jpg
Templarious

Następna strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących