_

IFC format wymiany danych czy informacji?

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

IFC format wymiany danych czy informacji?

Postprzez Helka » wrz 07, 2016 09:24

Witam,
czy ktoś może mi wytłumaczyć dokładnie jak to jest z formatem "wymiany" danych IFC? Chodzi o to, że jak dostaje plik w tym formacje i wczytuje go do archicada, to widzę wszystko, ale nie mogę tego zmodyfikować. sprawdzałam na revicie, też nie są to takie same obiekty jak wstawione w programie. Dlatego się zastanawiam, czy to format tylko wymiany informacji? czyli wszystko można zobaczyć a niczego nie można ruszyć?
halka
Helka

Re: IFC format wymiany danych czy informacji?

Postprzez ziele_o2k » wrz 07, 2016 10:26

Litości, wiesz co to wujek google ?
http://bfy.tw/7ZoW
Odpowiadając krótko na pytanie, jest to format wymiany danych.
Na przykładzie revita, importujesz IFC zapisujesz dane jako RVT (fomat revitowy) i dopiero działasz. Jak chcesz to dać dalej (do ludzi bez revita) to musisz swoje zmiany ponownie dać do IFC i wysłać.
Krótko na ten temat tutaj https://knowledge.autodesk.com/support/revit-products/learn-explore/caas/CloudHelp/cloudhelp/2015/ENU/Revit-DocumentPresent/files/GUID-6708CFD6-0AD7-461F-ADE8-6527423EC895-htm.html
Ziele
ziele_o2k

Re: IFC format wymiany danych czy informacji?

Postprzez gester » wrz 07, 2016 18:02

ifc nie służy do modyfikowania, ale do przekazania własnej pracy jako referencji dla pracy innych branż.
nie ma czegoś takiego, jak 'powrót zmodyfikowanego ifc do jego twórcy' i nie będzie.

moi branżyści przesyłają mi ifc wyeksportowane z revita structure i mep, a ja tylko sprawdzam, czy nie koliduje z moją architekturą w vectorworks. nic nikomu do mojej pracy, i tak samo ja nie mam prawa nic dłubać przy pracy innych.

w ogóle ifc jest najpewniejszym formatem przekazu zarówno informacji geometrycznej 2d i 3d (bazuje na formacie step), jak i alfanumerycznej (dla dalszych wymiarów bim, aktualnie do 8d), bo jest normowany standardem iso (aktualna wersja iso 16739:2013).
niedługo zresztą bazy danych, na których opierają się prawie wszystkie programy autorskie bim, zostaną zastąpione przez lekki przekaz informacji w formacie ifc lub kolejnych jego modyfikacjach.
ciężkie pliki natywne się do takich przekazów nie nadają, zwłaszcza przez net i bezkablowo.
gester

Powrót do Forum CAD