_

Inżynier mechanik zostaje programistą

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Inżynier mechanik zostaje programistą

Postprzez pawel694 » mar 23, 2022 10:26

Farenz napisał(a):Jak Wy po pracy znajdujecie siłę jeszcze sprawnie myśleć żeby się szerokopojętego programowania uczyć? Szczególnie pytanie to kieruje do osób, które mają dzieci, bo moja pociecha idzie spać koło 20, kiedy ja już zmarnowany jestem i jedyne co mi się chce to obejrzeć coś na jakimś VOD i iść spać...

No to już kwestia samozaparcia i tego, jak bardzo chcesz coś osiągnąć, tutaj półśrodki nie dadzą rezultatu. Polecam tematy typu "naucz się uczyć", technika pomodoro itp.
pawel694

Postprzez N0CE » kwi 03, 2022 16:13

Stoję przed wyborem drogi między handlem a zmianą branży w stronę IT (frontend). Obecnie jestem jeszcze na 6 sem mibm.
Jestem ciekaw czy polecacie Panowie jakieś studia II stopnia, zaoczne żeby spróbować uderzyć bardzie w stronę IT. Czy próbować od razu rekrutować się na magisterkę z informatyki
(teraz jescze ciężko na własną rękę się uczyć studiuje dziennie na AGH + pracuje, dopiero po sesji letniej gdy zostanie sama praca uderzę bardziej w środę kursów) to , czy może ugryźć to w jakiś inny sposób, szukać free stażu bez umiejętności.

Wydaje mi się że rekrutacja na zaoczna informatykę na magistra na AGH może być zbyt trudna chyba że zacznę cisnąć już z nauką od wakacji więc może jakieś uczelnie z niższym progiem wejścia PK, PRZ?
N0CE

Postprzez gouda » kwi 03, 2022 16:41

1. Handlowiec w branży maszynowej a programista to dwa różne światy, praca w zupełnie innym charakterze i inne predyspozycje będą się liczyć. Wybierz to co pasuje do twojego charakteru, inaczej będziesz się czuł źle w tym co robisz.

2. Zmartwię Cię - nie dostaniesz się na studia informatyczne 2 stopnia (magisterskie uzupełniające) mając inżyniera z mibm - wymogiem jest skończenie informatyki (lub pokrewnego kierunku ale wtedy i tak trzeba nadrabiać wszystkie różnice programowe). MiBM pokrewnym kierunkiem do informatyki nie jest, więc musiał byś nadrobić 80% przedmiotów, co jak się domyślasz jest niemożliwe. Teoretycznie można spróbowac iść na informatyke po Automatyce i Robotyce, ale raczej pod warunkiem że studiowało się na wydziale elektronicznym lub informatycznym a nie na mechanicznym - po mechanicznym też nie wróże większych szans, ale tu lepiej jak by się wypowiedzieli ludzie po AiR którzy poszli na magisterską informatykę - a tacy akurat się zdarzają.
Po drugie, to nie miało by nawet żadnego sensu żeby iśc ma magisterską informatykę, gdzie poruszane są bardziej zaawansowane zagadnienia (teoretyczne, bardziej naukowe, niekoniecznie niezbędne w pracy programisty), wymagające znajomości podstaw których siłą rzeczy znać nie możesz. Innymi słowy jeśli chcesz iść na studia musisz zacząć je od początku, od 1 roku studiów inżynierskich.
Ja tak zrobiłem mimo że miałem magistra z MiBM - na szczęście niebawem już kończę te studia - i przyznaje była to ciężka przeprawa - co gorsza obciążenie tu rośnie z każdym semestrem (a nie maleje jak to jest na MiBM) - najgorszy jest 3 rok gdzie jest mnóstwo projektów i projekcików do zrobienia. Na roku ze mną jest wielu ludzi po innych kierunkach (ekonomia, budownictwo itd) - wszyscy zaczynali od zera.
Przejrzyj sobie programy studiów informatycznych to zobaczysz o co mi chodzi.

Alternatywą są kursy lub samokształcenie. Bez znajomości podstaw pracę raczej ciężko będzie Ci znaleźć, chociaż niektóre firmy organizują programy bezpłatnych kursów po których masz gwarantowaną pracę (pod warunkiem że zdasz egzaminy na tym kursie). Generalnie w IT wykształcenie potrzebne nie jest, ale to wcale nie znaczy że nie warto iść na studia. Niestety studia mają też wiele wad - największą jest to że uczysz się tam też wiele rzeczy których nigdy nie użyjesz (np. języków programowania które nie są zgodne z twoim profilem). Dlatego ciężko jest cokolwiek doradzić.
W każdym razie na magisterską informatykę po MiBM nie masz szans.
gouda

Postprzez N0CE » kwi 03, 2022 19:53

Hmm poważna sprawa handlowcem chciałem zostać że względu na predyspozycje interpersonalne połączone z zacięciem technicznym. Tylko pytanie ile jest się w stanie zarobić pracując w branży i znając język polski angielski oraz douczam się hiszpańskiego teraz na poziom B2 i w planach jest walka z niemieckim przynajmniej na B1.

Programowanie to dość fajna zajawka duża część kumpli studiowało infe i szybko się zalapali jako juniorzy.
Nie wiem jak jest na innych uczelniach ale na AGH całkiem spoko, na drugim roku już większość sobie pracuje także zaoczne z perspektywą pracy po roku brzmi git.

Sam kodziłem trochę myślałem nawet o inżynierce z machine learningu w przypadku inteligentnego domu (tak normalny temat na wimirze) ale uznałem że w sumie przeprowadzenie analizy numerycznej jest dużo szybsze i jednak umiem dużo więcej do tego back mnie nie "jara " tak jak myślałem

Skupie się obecnie na kursie z front endu. Na wakacjach i tak będę tylko pracował więc myślę że 2-3 miesięcy efektywnej nauki (skoro siedziało się przy komputerze 15 godzin pisząc sprawozdania to i kodzic po pracy przyjemnie) a od października zrekrutuje się na zaoczną infe tak żeby pociągnąć semestr inzynierski mibm (podobno luz) i tej infy
może coś przepiszą z ocen.
Albo po prostu będę cisnął z frontem postawie kilka stronek.
HTML i CSS znam podstawy wyszlifuje CSSa i potem ciśnienie na JS i Reacta, może coś z tego wyjdzie.

W sumie możecie polecić która droga jest lepsza młody jestem mogę poryzykować.
N0CE

Postprzez gouda » kwi 03, 2022 20:04

Magisterka z tematów związanych z ML na wydziale mechanicznym to jest też opcja - takie możliwości są na Politechnice Śląskiej na AGH na pewno też.

Na 2 roku zaocznej informatyki inżynierskiej większość ludzi pracuje - z reguły większość ludzi po 1 roku załapało się na juniora.

Jeśli masz predyspozycje bardziej do pracy handlowca to idź w tym kierunku. Nie patrz wyłącznie na kasę. Zresztą handlowcy akurat zarabiają całkiem przyzwoicie i kwoty powyżej 10k są raczej standardem.
gouda

Postprzez N0CE » kwi 03, 2022 20:29

To w sumie jeszcze pytanie w jakim wieku Gouda zacząłeś studia inżynierskie informatyki?

Mam teraz 21lat, będę miał 22 gdy zacznę w październiku tą informatykę i w międzyczasie postaram się pracować i zdać tą inzynierkę ( pół roku wyciągnięte z życia) ale no cóż bywa teraz zarządzanie kołem naukowym, praca i kurs hiszpańskiego tak samo mi zabija wolny czas.

Więc docelowo będę miał 23-4 jeśli to prawda że na drugim roku chłopaki już pracują.

Czy tacy juniorzy to nie "dziadki" dla reszty?
N0CE

Postprzez gouda » kwi 05, 2022 10:42

Zacząłem studia informatyczne po 13 latach pracy jako konstruktor i kierownik projektu w obszarach związanych z budową maszyn i automatyzacją (nie dla kasy, bo ta była ok, ale miałem dość pracy wyjazdowej a programowanie mnie wciągnęło), więc jak się domyślasz było to przed 40tką.
Od początku drugiego roku studiów na Informatyce pracuje jako programista.
Ale w znalezieniu pracy niezbędne okazała się samodzielna nauka języka programowania i frameworka. W sumie ok 500-800 godzin nauki (nie wliczając studiów i nauki na studia).

Tak, większość zaocznych studentów informatyki pracuje od 2 roku studiów. Pracuje z ludźmi mającymi po 21-22 lata, współpracuje przy realizacji projektów na uczelnię, nie ma z tym żadnych problemów, wręcz moje wyniki są jedne z lepszych więc najczęściej współpracuje z najlepszymi studentami, nie ma większego problemu z dogadaniem się czy to w tematach związanych nauka czy prywatnie).
Na roku jest ok 20% studentów w okolicach 30tki lub starszych. To są najbardziej wytrwali studenci - nikt z tej grupy się nie wykruszył podczas studiów, a wkrótce obrony dyplomów.

W pracy podobnie - istnieje duża grupa firm która ceni ludz z doświadczeniem życiowym, bo to pewnego rodzaju nisza. Jasne że są firmy gdzie jest ageing, ale bez problemu znajdziesz swoje miejsce.

W twoim przypadku o ageing'u nie ma w ogóle mowy xD. Napisałem to żeby rozwiać twoje wątpliwości, które jak widzisz są bezzasadne. Jest bardzo wiele osób które wchodzą do branży po 30tce.

W mojej poprzedniej firmie 40% programistów to ludzie którzy przekwalifikowania się po 30tce. W obecnej tez co najmniej kilku ma zupełnie inne wykształcenie. W przypadku testerów ten odsetek jest jeszcze wyższy.

Po prostu taka kolej rzeczy, przemysł powoli umiera, rynek się psuje więc ludzie idą do branży która dynamicznie się rozwija i będzie się rozwijać przez co najmniej kilkanaście najbliższych lat. A co będzie potem? Tego nikt nie wie, ale takie jest życie że trzeba się dostosowywać. Po to mamy rozum i inteligencję żeby się adaptować do warunków.

W USA statystycznie ludzie kilka razy w życiu zmieniają branżę, nie wiem dlaczego to takie dziwne w PL, ale wkrótce będziemy musieli do tego przywyknąć w świecie VUCA jak go lubią nazywać linkedin'owin "wizjonerzy" i fantaści. :D No chyba że jesteś grabarzem, lekarzem albo papugą :p tych zawodów zmiany nie dotyczą. Chociaż w sumie i grabarza może wykończyć automatyzacja...
gouda

Postprzez ppolar1994 » kwi 20, 2022 22:35

Witam,
Na wstępie dodam, że dopiero wchodzę w świat IT. Jak wielu z Was jestem zmęczony pracą konstruktora w szeroko pojętym przemyśle. Obecnie moim głównym celem jest nauka pythona. Mam ścisłe określony plan działania oraz jasno postawione cele, natomiast ciekawi mnie jedno pytanie.. na jakie obecnie wynagrodzenie liczyć może samouk, po ukończonym, kilkumiesięcznym, kursie programowania w Pythonie? Chce wiedzieć na co się przygotować, w pełni akceptuje fakt, że na początku może być to wiele mniej niż zarabiam obecnie dlatego zbieram research by przygotować odpowiednia poduszkę finansową :) z góry dziękuje za wszelkie informacje.
ppolar1994

Postprzez gouda » kwi 21, 2022 10:04

0 miesięcy doświadczenia: 4-6 tyś. brutto.
6 miesięcy: 5-8 tys. brutto
12 miesięcy: 6-10 tys. brutto
18 miesięcy: 8-14 brutto.

To stawki na UoP, na na b2b jest proporcjonalnie więcej.
Ja po półtora roku mam na b2b 90 zł/h czyli 15k netto + VAT.

Nie wiem jak w pythonie, ale raczej w tych widłach co wymieniłem. Trzeba pamiętać że python to jednak mniejszy rynek pracy, a dodatkowo podzielony na 2 części: 1. Sztuczna inteligencja, ML, BigData, 2. Webowka (Django, Flask) co chyba jest jednak dość niszowe. Może się narażę co poniektórym programistom :) ale język kompilowany czy hybrydowy oraz statycznie typowany jak Java czy C# zawsze będzie lepszy do backendu niż język interpretowany i dynamicznie typowany jak JavaScript czy Python.
gouda

Postprzez ppolar1994 » kwi 21, 2022 14:05

gouda napisał(a):0 miesięcy doświadczenia: 4-6 tyś. brutto.
6 miesięcy: 5-8 tys. brutto
12 miesięcy: 6-10 tys. brutto
18 miesięcy: 8-14 brutto.

To stawki na UoP, na na b2b jest proporcjonalnie więcej.
Ja po półtora roku mam na b2b 90 zł/h czyli 15k netto + VAT.

Nie wiem jak w pythonie, ale raczej w tych widłach co wymieniłem. Trzeba pamiętać że python to jednak mniejszy rynek pracy, a dodatkowo podzielony na 2 części: 1. Sztuczna inteligencja, ML, BigData, 2. Webowka (Django, Flask) co chyba jest jednak dość niszowe. Może się narażę co poniektórym programistom :) ale język kompilowany czy hybrydowy oraz statycznie typowany jak Java czy C# zawsze będzie lepszy do backendu niż język interpretowany i dynamicznie typowany jak JavaScript czy Python.

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiałem się czy iść na "dzień dobry" w jave, bo mam wrażenie, ze rynek jest strasznie przesycony ludźmi po kursach javy. Chyba, ze się myle? Dlatego swoich szans postanowiłem upatrywać w Pythonie. A może jako osoba bardziej doświadczona podpowiesz coś inaczej?
ppolar1994

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD