_

Inżynier mechanik zostaje programistą

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Inżynier mechanik zostaje programistą

Postprzez mamkow » sie 19, 2022 18:26

Cześć,
mam dylemat życia i może ktoś bardziej poradzi. Całe moje nauczanie w szkole było techniczne (MiBM i mechatronika) i nastawione na wiedzę z branży konstruktorskiej. Mam 25 lat, pracowałem już 1.5 roku w biurze konstrukcyjnym, ale przez kryzys i cięcia, musiałem pożegnać się z firmą. Teraz poszukując nowej pracy i czytając sporo wątków na tym forum natrafiłem na obszar IT związany z data science, bardzo spodobał mi się zawód BI Developera, uwielbiam prywatnie dane i przeróżne analizy z tym związane. Teraz tylko pojawia się pytanie czy warto w ogóle zmieniać całkowicie branże i robić konkretny krok do tyłu na dłuższy czas. Czy myślicie że całe BI jest warte uwagi i opłaci mi się spróbować sił w tej branży, co z tym idzie odstawić totalnie konstruktorke i całą wcześniejszą wiedzę? Czy w BI mógłbym zarabiać więcej niż jako konstruktor? Jestem pewien, że jako rasowy programista będę zarabiał zawsze 150% tego co konstruktor, ale BI to nie typowe programowanie. Czy późniejsze przejście z BI załóżmy na programistę byłoby bardzo przystępne? SQL i teoria związana z bazami danych przyszły mi bardzo łatwo i trochę pozytywnie nakręciłem się na ten kierunek, ale potrzebuje rady bardziej doświadczonych osób.
mamkow

Postprzez gouda » sie 19, 2022 20:07

Nie mam pojęcia jak wygląda sytuacja na rynku pracy na takich stanowiskach jak BI Developer. Jeśli chodzi o Data Scientis albo Big Data Engineera to są to raczej standardowe zarobki dewelopera, również rynek pracy jest dość duży.

Na testera manualnego jest dużo chętnych, bo wszystkim się wydaje że to najłatwiejsza droga, a przez to właśnie najłatwiejsza nie jest, nawet wydaje mi się że jest najtrudniejsza. Najłatwiej jest tam gdzie jest mało kandydatów a duże zapotrzenowanie.

Nikt Ci nie odpowie czy warto wchodzić w coś zupełnie nowego. Ja wchodziłem do IT będą kilkanaście lat starszy od Ciebie, miałem dobrą pozcję zawodowną i niezłą kasę jako kierownik projektu, ale wcale nie uważam że zrobiłem "krok do tyłu na dłuższy czas". Niższe zarobki miałem przez jakieś 8 miesięcy, ale wcale nie takie niskie, bo pół roku miałem 9 tyś brutto, po 8 miesiącach dogoniłem zarobki kierownika projektu w przemyśle.
Jesli chodzi o rozwój, również nie uważam żeby to był krok wstecz, wręcz przeciwnie, uważam że dopiero teraz mogę się rozwijać.
gouda

Postprzez Farenz » sie 19, 2022 20:27

Nie znam się, ale się wypowiem. W internetach wyczytałem że dużo ludzi chce na manualnego, a później dalej w IT i firmy żeby uniknąć tej rotacji - bo manualni też potrzebni - podcinają skrzydła. Podobno to już nie jest najlepsza droga.
Co do analizy danych upraszczając to jest spotkanie na którym musisz poznać wymagania odnośnie projektu, później połowę czasu "czyscisz" dane, wyciągasz wnioski, następnie trzeba zwizualizować i kolejne spotkanie żeby przedstawić wyniki tak by wszyscy byli zadowoleni. Tak ja to widzę. Pracy z danymi wychodzi podobno może połowę czasu, a reszta to spotkania.
Farenz

Postprzez gouda » sie 20, 2022 09:29

Mogę tylko potwierdzić że tak to jest z manualnymi testerami, że często nie daje się im szans na rozwój. Wieku z nich chciało by potem przejść na developera lub testera automatyzującego. Nie wszędzie będzie to łatwe. A dla ambitnych ludzi taka rola klikacza może się okazać trochę nudna. Oczywiście rozwój cały czas będzie możliwy, ale może być tak że na dłuższy czas utkniesz jako klikacz i będzie Cię to nudzić.
No chyba że zafascynuje Cię klikanie, wielokritbue w ramach przygotowanych scenariuszy. Lepiej od razu pomyśleć o testerze automatyzujacym. Ale wszystko zależy od tego co chcesz w życiu robić, co Ci się podoba. Praca testera automatyzującego to będzie z kolei bardziej podobna do pracy developera, jednak mimo wszystko też będzie mniej kreatywna. Ok będziesz musiał wymyślić jak ma zadziałać test do konkretnego scenariusza, podczas gdy developer ma znaleźć rozwiązanie na cały software.
gouda

Postprzez desmoRR » wrz 12, 2022 18:43

Cześć

Jak wiecie z tematu o zarobkach zmieniłem branże na IT.

Stanowisko to wdrożeniowiec oprogramowania do zarządzania przychodni, szpitali (instalacja + plus bazy danych, konfigurowanie, stawiałem serwery). Pracuje trzy miesiące.

Jest OK, ale wiem, że jest większy potencjał, niż to co mam i to co mogę dostać. Firma w porządku to dała mi rozpiskę mojej ścieżki kariery na najbliższe lata razem z zarobkami. Nawet jak nie ma rewelacji (zarobki) to i tak mega w porządku zachowanie. Konkretnie wiem czego mogę oczekiwać i w jakim czasie.

Zastanawiam się nad opcją programista / tester automatyczny albo druga ścieżka analityk systemowy/biznesowy.
W teorii mógłbym iść w analityka, jako następny etap po wdrożeniowcu. Jak to wygląda u Was w firmach, w których pracujecie. Jest w tym potencjał czy lepiej od razu uderzać w programistę ?

Uczę się algorytmów i struktur danych (C#), trochę analizy danych EXCEL/Python, mapowanie procesów biznesowych BPMN.

Chcę określić sobie ścieżkę rozwoju i próbuje wszystkiego po trochu. Mega mnie "kręcą" algorytmy i struktury danych (backend). Frontend czyli HTML, CSS, JS mnie nie interesuje i nie chcę iść w tym kierunku.

Analiza danych i mapowanie procesów biznesowych też jest super.

Ogólnie motywacja jest, czas się znajdzie i w najbliższych 12-18 miesiącach chcę iść w którymś kierunku plus praca zdalna.
U mnie w mieście wojewódzkim słabo z pracą w tej branży.
desmoRR

Postprzez gouda » wrz 12, 2022 22:09

desmoRR napisał(a): Jak to wygląda u Was w firmach, w których pracujecie. Jest w tym potencjał czy lepiej od razu uderzać w programistę ?

Ja zaczynałem jako programista i od razu wiedziałem że chcę to właśnie robić, wahałem się tylko przez pewien czas nad wyborem technogii (pierwotnie chciałem iść w embeeded bo nie chciałem odchodzić całkowicie z przemysłu, produkcji itp., ale ostatecznie odszedłem całkowicie i to był najlepszy możliwy wybor). Tak że mam ograniczone doświadczenia w innych tematach, ale tester automatyzujący to również jest dobre zajęcie.
Sam musisz wiedzieć czego chcesz - czy chcesz być techniczny czy może bardziej chcesz być konsultantem, wdrożeniowcem czy kimś podobnym. Najpierw ustal sobie te podstawowe cele, a potem zastanów się nad konkretami.
Ciężko jest mówić o konkretach kiedy jeszcze miotasz się pomiędzy skrajnościami ;).
gouda

Postprzez desmoRR » wrz 12, 2022 22:58

gouda napisał(a):Sam musisz wiedzieć czego chcesz - czy chcesz być techniczny czy może bardziej chcesz być konsultantem, wdrożeniowcem czy kimś podobnym. Najpierw ustal sobie te podstawowe cele, a potem zastanów się nad konkretami.

Patrzę realnie na temat i wydaje mi się, że ścieżka analityka jest bardziej naturalną drogą po wdrożeniowcu, niż programista.

Niby mam już ten komfort, że jestem w tym IT, ale nie wiem czy tak łatwo przejdę na programistę czy tam testera automatycznego ze stanowiska wdrożeniowca. Analityka też mnie kręci czy rozpisywanie procesów biznesowych.
Chcę się dowiedzieć jak najwięcej teraz, żeby nie tracić czasu na zmianę technologii. Frontend i administrator odpadają, tego jestem pewny.

Ogólnie IT jest to czego się trzymam i stanowi bazę pod dalszy rozwój.
desmoRR

Postprzez Ania Polak » wrz 13, 2022 00:24

desmoRR napisał(a):...

a jak dokonałeś tej zmiany? czym ich przekonałeś na rozmowie kwalifikacyjnej?
Ania Polak

Postprzez Asu83 » wrz 13, 2022 11:58

desmoRR napisał(a):Cześć

Jak wiecie z tematu o zarobkach zmieniłem branże na IT.

Stanowisko to wdrożeniowiec oprogramowania do zarządzania przychodni, szpitali (instalacja + plus bazy danych, konfigurowanie, stawiałem serwery). Pracuje trzy miesiące.

Jest OK, ale wiem, że jest większy potencjał, niż to co mam i to co mogę dostać. Firma w porządku to dała mi rozpiskę mojej ścieżki kariery na najbliższe lata razem z zarobkami. Nawet jak nie ma rewelacji (zarobki) to i tak mega w porządku zachowanie. Konkretnie wiem czego mogę oczekiwać i w jakim czasie.

Zastanawiam się nad opcją programista / tester automatyczny albo druga ścieżka analityk systemowy/biznesowy.
W teorii mógłbym iść w analityka, jako następny etap po wdrożeniowcu. Jak to wygląda u Was w firmach, w których pracujecie. Jest w tym potencjał czy lepiej od razu uderzać w programistę ?

Uczę się algorytmów i struktur danych (C#), trochę analizy danych EXCEL/Python, mapowanie procesów biznesowych BPMN.

Chcę określić sobie ścieżkę rozwoju i próbuje wszystkiego po trochu. Mega mnie "kręcą" algorytmy i struktury danych (backend). Frontend czyli HTML, CSS, JS mnie nie interesuje i nie chcę iść w tym kierunku.

Analiza danych i mapowanie procesów biznesowych też jest super.

Ogólnie motywacja jest, czas się znajdzie i w najbliższych 12-18 miesiącach chcę iść w którymś kierunku plus praca zdalna.
U mnie w mieście wojewódzkim słabo z pracą w tej branży.

Z czego uczysz się algorytmów? Możesz polecić jakieś źródło
Asu83

Postprzez desmoRR » wrz 13, 2022 17:13

Ania Polak napisał(a):
desmoRR napisał(a):...

a jak dokonałeś tej zmiany? czym ich przekonałeś na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zacząłem uczyć się SQL i zobaczyłem ogłoszenie gdzie była wymagana znajomość SQL i relacyjnych baz danych.

Czym moją aktualną firmę przekonałem do siebie ?
1. Na rozmowie jak pytali się dlaczego chcę zmienić pracę powiedziałem, że rozpisałem sobie ścieżkę kariery i chcę połączyć wiedzę domenową z IT. Przemysł i Służba Zdrowia to dwie różne domeny biznesowe, ale sam fakt, że pracowałem na ERP na pewno pomogło.
2. Zarobki. Powiedziałem, że chcę na początek tyle samo co miałem w poprzedniej firmie czyli < 3000 netto. Tłumaczyłem to, że nie mam wiedzy i doświadczenia i nie mogę za dużo wymagać, ale są chęci i motywacja do nauki. Później opowiadali mi, że przychodzili goście co ledwo skończyli politechnikę i żądali na wejściu 10 000 netto. Zero doświadczenia, ale naczytali się, że IT to eldorado i za 2500 netto nie będą pracować. Kierownik nawet tyle niema.
3. Ogólne doświadczenie życiowe. Obycie w pracy i wśród ludzi. Bardziej traktują Ciebie poważnie.

Asu83 napisał(a):Z czego uczysz się algorytmów? Możesz polecić jakieś źródło

Wybrałem język C# ze względu na to, że całe życie pracowałem w środowisku Windows. Nie chcę na razie ruszać Linuxa.
Microsoft oferuje świetny ekosystem dla Developerów.

Najpierw przerobiłem książkę, żeby poznać składnie języka.
"C#. Praktyczny kurs. Wydanie III"

Wtedy można przerobić algorytmy. W odwrotnej kolejności raczej nie dasz rady.
"Struktury danych i algorytmy w języku C#. Projektowanie efektywnych aplikacji"

Ogólnie to książki i ewentualnie kursy z Udemy (niskie koszty). Bootcampów nawet nie brałem pod uwagę.

W aktualnej pracy zajmuję się prawie wszystkim. Analizy przedwdrożeniowe, wdrożenia, instalacja i konfiguracja oprogramowania i sprzętu (serwery, upsy, drukarki), szkolenia, rozwiazywanie problemów zdalnie.

Dlatego chcę się teraz ukierunkować, w domu dużo ćwiczyć i w przyszłym roku iść już docelowo w specjalizacje.

Algorytmy mnie mega wciągnęły i na początku uczyłem się teorii czyli jakie i kiedy używać. Teraz uczę się praktycznego zastosowania. Chyba jest to najlepszy sposób, żeby nauczyć się programować.

Raczej nie chcę iść w Web Development tylko bardziej celuje w Inżyniera Danych (backend).

Tak czy inaczej uczę się programować bo chcę mieć konkretną umiejętność, a nie slogany typu praca w zespole, doprowadzanie projektów do końca itd. Takie rzeczy można wpisać jak się nie ma doświadczenia. Teraz rynek wymaga konkretnych umiejętności.

Przy okazji uczę się ustaw o służbie zdrowia :wink:
desmoRR

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD