_

[CATIA] Inżynieria odwrotna koła zębatego

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

[CATIA] Inżynieria odwrotna koła zębatego

Postprzez vickers » lip 30, 2017 15:22

Witam.

Potrzebuję pomocy przy inżynierii odwrotnej koła zębatego. Muszę ocenić możliwości zastosowania inżynierii odwrotnej do odtworzenia dokumentacji kół zębatych.

A więc po kolei, co udało mi się zrobić:
- zeskanowano laserowo badane koło zębate o zębach skośnych, uzyskano chmurę punktów w formacie .stl,
- przefiltrowałem chmurę punktów, utworzyłem siatkę trójkątów, przefiltrowałem utworzoną siatkę,

Kolejno wydaje mi się, że powinienem wyciąć z modelu 3-4 zęby, wyciągnąć 2-3 kontury, utworzyć jakoś wyciągnięcie tych konturów (?), aby móc uzyskać informacje na temat tego koła.

I tutaj pojawia się pytanie - jak wyciągnąć kontur z takiego modelu?
W module Digitized Shape Editor dzięki opcji Planar Section utworzyłem 3 płaszczyzny. Dalej opcją Curve on Scan na utworzonej wcześniej płaszczyźnie wyciągam krzywe.
Co dalej? Jak wyciągnąć ten kontur? Jak to dalej ugryźć? :D
Nie mogę eksportować ani zapisać projektu w Catii przez błąd :/
Proszę o pomoc.

Mam jeszcze pomiary konturu z maszyny współrzędnościowej, protokoły z GearPro, oraz wykonałem pomiary warsztatowe ręczne. Do tych pomiarów oraz wyników z GearPro będę się odnosił i porównywał.

Catia w wersji P3 V5-6R2016.
Screeny w załączniku
Załączniki
blad1.JPG
krzywe.JPG
siatka.JPG
vickers

Re: [CATIA] Inżynieria odwrotna koła zębatego

Postprzez gieborywar » lip 31, 2017 12:08

Witam

Czy to jest jakiś projekt na uczelni czy zadanie w pracy??
Bo jeśli projekt to ok i nie pomogę, bo nie używam tego programu. Mogę tylko wyrazić swoją opinie jak niżej:

Wg mnie takie rozwiązanie to strata czasu. Inżynieria odwrotna tak, ale nie takimi metodami.
Dokumentacje na takie koło wykonam w 15 minut bez użycza skanerów i programu 3D. Wystarczy mi wiedza z zakresu kół zębatych i zestaw podstawowych narzędzi pomiarowych.

Pozdrawiam
gieborywar

Postprzez vickers » lip 31, 2017 18:41

gieborywar napisał(a):Witam

Czy to jest jakiś projekt na uczelni czy zadanie w pracy??
Bo jeśli projekt to ok i nie pomogę, bo nie używam tego programu. Mogę tylko wyrazić swoją opinie jak niżej:

Wg mnie takie rozwiązanie to strata czasu. Inżynieria odwrotna tak, ale nie takimi metodami.
Dokumentacje na takie koło wykonam w 15 minut bez użycza skanerów i programu 3D. Wystarczy mi wiedza z zakresu kół zębatych i zestaw podstawowych narzędzi pomiarowych.

Pozdrawiam

Witam.

Tak - projekt na uczelni.
Może mógłby się Pan w takim razie podzielić nazwiskami autorów książek do których warto zajrzeć ? Grzelka, Ochęduszko, ktoś jeszcze ?
Mam rozdział w projekcie o pomiarach podstawowymi narzędziami, także byłoby to bardzo pomocne :)
Jakiś ciekawy pdf/książka na e-mail, to już w ogóle super by było :)
Mój email: vickersoo92@gmail.com

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
vickers

Postprzez gieborywar » sie 01, 2017 08:41

Ja skupiłem się tylko na trylogii Ochęduszki w przypadku kół walcowych prostych i skośnych. Jeśli chodzi o koła stożkowe, to przerobiłem tyko częściowo Ochęduszkę ale również "Przekładnie Stożkowe" Wójcika Stanisława.

Nic więcej nie znam. W moim przypadku inżyniera odwrotna stała się koniecznością a nie projektem. Wypracowaliśmy w firmie własne metody postępowania. Nie są one jakieś wybitnie skomplikowane, ale skuteczne. Stosowanie skanera i analiza modelu 3d lub chmury punktów to byłoby dużo bardziej pracochłonne. Być może są jakieś programy, aplikacje które skanując koła zębate z automatu identyfikują parametry uzębienia. Ale wydaje mi się, że to co ty pokazałeś to jest przerost formy nad treścią. Jeśli ktoś produkuje koła zębate, to musi się na nich znać i jak dostaje wzorcowe koło zębate od klienta do zrobienia, to po kilku minutach potrafi powiedzieć co i jak z tym kołem jest - czy może je wykonać na swoich maszynach za pomocą dostępnych narzędzi, czy nie.

Generalnie w inżynierii odwrotnej kół zębatych największym problemem jest odtworzenie kąta linii zębów (beta) oraz modułu. Jeśli pracuje się na zębach o znormalizowanych modułach to problemu w zasadzie nie ma, ale jeśli trafią się koła calowe, to już trzeba się zastanowić. Dodatkowym zaskoczeniem mogą być koła zębate z nietypowym kątem przyporu (alfa). Analizując pomiary warto mieć jakiś programu lub zrobioną tabele w Excelu do szybkiej analizy danych pomiarowych dotyczących uzębienia.

Pozdrawiam
gieborywar

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących