_

Inventor 2017 - symulacja dynamiczna i nakładanie podkładki

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Inventor 2017 - symulacja dynamiczna i nakładanie podkładki

Postprzez ciema7 » mar 02, 2018 04:42

Jakie połączenie najlepiej wykorzystać przy symulacji dynamicznej do zobrazowania nakładania podkładki na śrubę i jak sterować odległością na jaką może zostać ta podkładka nasunięta na nieruchomą śrubę?
ciema7

Re: Inventor 2017 - symulacja dynamiczna i nakładanie podkła

Postprzez NewJoker » mar 02, 2018 17:24

Jeśli odpowiednio odbierzesz stopnie swobody (zwiążesz) ten zespół to środowisko symulacji dynamicznej samo wygeneruje właściwe połączenie. Do nakładania podkładki będzie to połączenie pryzmatyczne. W jego właściwościach możesz ustawić warunki początkowe (czyli na jakiej pozycji będzie umieszczona podkładka na początku symulacji) oraz wymuszenie ruchu. W ustawieniach tego wymuszenia wybierz Położenie i podaj w jakim położeniu względem układu współrzędnych ma się znaleźć podkładka po zakończeniu ruchu.
NewJoker

Postprzez ciema7 » mar 02, 2018 20:30

A czy mógłbyś mi powiedzieć jakiemu połączeniu z tej listy (zdjęcie) odpowiada połączenie pryzmatyczne ?
Załączniki
jakie_pol.png
Wybor rodzaju polaczenia
ciema7

Postprzez NewJoker » mar 02, 2018 20:44

Na tej liście są bardziej szczegółowe rodzaje. Połączenie pryzmatyczne to ogólne połączenie typu slider. Generowanie jest automatycznie na bazie wiązań zespołu. Unieruchom śrubę wiążąc jej płaszczyzny z płaszczyznami początkowymi. Oś nakrętki połącz z osią śruby i zablokuj obrót nakrętki wiążąc jej płaszczyznę poprzeczną z płaszczyzną poprzeczną śruby. Wtedy wygeneruje Ci odpowiednie połączenie pozwalające na przesuwanie nakrętki wzdłuż śruby.
NewJoker

Postprzez ciema7 » mar 02, 2018 21:28

Takie połączenia i przesuwanie nakrętki czy też podkładki na śrubę już mam zrobione, chodziło mi raczej o przesuwanie za pomocą symulacji (automatycznie). Dziękuję za dotychczasową pomoc :wink:
ciema7

Postprzez NewJoker » mar 02, 2018 21:34

Spoko :-) Jak już masz te wiązania to w symulacji powinno powstać odpowiednie połączenie i wtedy w nim wymuszasz ruch określając jego parametry. Chciałem zrobić taki przykład, ale coś mi Inventor się zawiesza w trakcie :-(
NewJoker

Postprzez NewJoker » mar 02, 2018 21:57

Udało się ogarnąć Inventora i zrobiłem Ci przykładową symulację takiego nakładania podkładki. Odezwę się na pw.
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących