_

Inventor 2k11 pytanko

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Inventor 2k11 pytanko

Postprzez faaak » sty 08, 2012 20:41

Jak w ww. programie na podstawie dwóch rzutów uzyskać model 3d?
faaak

Re: Inventor 2k11 pytanko

Postprzez Malenki » sty 09, 2012 01:10

Dwa rzuty nie zawsze wystarczą do jednoznacznego zdefiniowania bryły w przestrzeni, ale zakładając, że w Twoim przypadku tak będzie, umieszczasz oba rzuty (w postaci zamkniętych figur płaskich) poszukiwanej bryły na dwóch prostopadłych do siebie szkicach np. jeden szkic zdefiniowany płaszczyzną XY, a drugi XZ. Oczywiście, odpowiadające sobie punkty charakterystyczne rzutów na tych szkicach muszą być "równoodległe" od trzeciej płaszczyzny prostopadłej do obu wymienionych, dla tego przykładu jest to płaszczyzna YZ.
Teraz budujesz bryłę, wyciągając rzut (zamknięty profil) jednego ze szkiców w odpowiednią stronę i na wystarczającą wysokość. Następnie generujesz drugi solid, wyciągając zamknięty profil z drugiej rzutni z opcją wysokości wybraną na "przez wszystkie" i funkcją "część wspólna". W wyniku, otrzymasz poszukiwaną bryłę :P. Mam nadzieję, że wyłożyłem sprawę dość jasno. Jak nie... trudno.
Co oznaczają użyte przeze mnie terminy odpowiednia strona i wystarczająca wysokość wyciągnięcia, musisz się domyśleć sam. Jak to opanujesz, będziesz mógł pochwalić się kumplom, że zadanie takie potrafisz wykonać nie tylko w Inventorze 2011, ale i SW, i dowolnym innym programie CAD 3D :D .

Re: Inventor 2k11 pytanko

Postprzez kamelsux » sty 09, 2012 09:54

jezeli jest to rysunek autocadowy to tu masz fajna wtyczkę: http://labs.autodesk.com/utilities/2d_to_3d_tool/
a tu masz jak to wykorzystać: http://www.youtube.com/watch?v=QZ0dPhtNwxY
kamelsux

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących