_

Inventor - profil blaszany gięty pod kątem

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Inventor - profil blaszany gięty pod kątem

Postprzez housemdt » kwi 06, 2019 21:26

Witam!
Chciałbym w programie Inventor zagiąć stworzony profil w połowie pod kątem 90stopni lub innym. Chodzi o to, że profil ma dosyć skomplikowany kształt i aby go rozwinąć blacha może łączyć się tylko w jednym/dwóch miejscach zależnie od profilu.
Jak nałatwiej zrobić takie coś w Inventorze?

W załączniku mam przykładowe profile, jeden udało mi się zagiąć ale tylko w zasadzie dla pokazania efektu, bo rozwinięcie totalnie nie działa.
Załączniki
Bez tytułu2.jpg
Bez tytułu.jpg
housemdt

Re: Inventor - profil blaszany gięty pod kątem

Postprzez Kacper Suchomski » kwi 06, 2019 22:24

Najlepiej w module blach (część > środowiska > konstrukcja blaszana). Tam można robić kołnierze wpisując wartość kąta pochylenia. Jeśli tak robiłeś w ten sposób, to dziwne, że rozwinięcie nie działa, bo konstrukcja jest prosta. Możesz podrzucić pliki do sprawdzenia.
Kacper Suchomski

Postprzez housemdt » kwi 07, 2019 09:53

Kacper Suchomski napisał(a):Najlepiej w module blach (część > środowiska > konstrukcja blaszana). Tam można robić kołnierze wpisując wartość kąta pochylenia. Jeśli tak robiłeś w ten sposób, to dziwne, że rozwinięcie nie działa, bo konstrukcja jest prosta. Możesz podrzucić pliki do sprawdzenia.

Tylko ja to robiłem w taki sposób, że wycinałem częsci blachy pod katem 45 a później chciałem zagiąć jedną cześć względem drugiej i to nie wychodzi. Na pewno robię to źle.
W skrócie co chciałbym uzyskać. Efekt jak w profilowaniu rolkowym ale nie po łuku tylko mojej ścieżce dajmy na to kąt 90 lub 130.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
housemdt

Postprzez Kacper Suchomski » kwi 07, 2019 14:14

Rozwinięcie nie działa, bo Twoja geometria jest niemożliwa do uzyskania. Tworzenie blach w programach cadowskich ma tę zaletę, że program zrobi tylko taką geometrię, którą da się wyciąć z arkusza. Przy Twoich założeniach fragmenty blachy nachodzą na siebie i dlatego nie można tego rozwinąć. Trzeba wyciąć fragment materiału z tych kołnierzy. i będzie cacy.

SharedScreenshot.jpg

Przy twoim modelu rozwinięcie wygląda tak (widać nachodzące na siębie części):

2.jpg
Kacper Suchomski

Postprzez housemdt » kwi 07, 2019 14:31

Kacper Suchomski napisał(a):Rozwinięcie nie działa, bo Twoja geometria jest niemożliwa do uzyskania. Tworzenie blach w programach cadowskich ma tę zaletę, że program zrobi tylko taką geometrię, którą da się wyciąć z arkusza. Przy Twoich założeniach fragmenty blachy nachodzą na siebie i dlatego nie można tego rozwinąć. Trzeba wyciąć fragment materiału z tych kołnierzy. i będzie cacy.

SharedScreenshot.jpg

Przy twoim modelu rozwinięcie wygląda tak (widać nachodzące na siębie części):

2.jpg

Tak wiem, chciałbym aby oba profile łączyły się tylko w tych dwóch krótkich pionowych fragmentach. Możesz wykonać dla mnie taki model? Zobaczę jak Ty to robisz i wtedy może to jakoś ogarnę.
housemdt

Postprzez Kacper Suchomski » kwi 07, 2019 15:36

1. Szkic przekroju profilu
2. Kształt kołnierza
3. Powierzchnia konstrukcyjna 45 stopni
4. Lustro (bryła; suma)
5. Zagięcie (2x)
6. Narożnik (do oporu, ile tam masz krawędzi)

Nie podejrzysz mojego, bo inventor nie obsługuje zgodności z nowszymi wersjami.

SharedScreenshot.jpg
Kacper Suchomski

Postprzez housemdt » kwi 07, 2019 16:14

Kacper Suchomski napisał(a):1. Szkic przekroju profilu
2. Kształt kołnierza
3. Powierzchnia konstrukcyjna 45 stopni
4. Lustro (bryła; suma)
5. Zagięcie (2x)
6. Narożnik (do oporu, ile tam masz krawędzi)

Nie podejrzysz mojego, bo inventor nie obsługuje zgodności z nowszymi wersjami.

Załącznik SharedScreenshot.jpg nie jest już dostępny

Mógłbym prosić o zdjęcie "drzewka" operacji które wykonałeś? Ułatwi mi to odtworzenie tego jak to zrobic.
Doszedłem prawie do końca ale mam problem w 6 punkcie. Nie wiem jak zrobić w miejscu pokazanym przerwy, narożniki, żeby można to rozłożyć.
Załączniki
przerwa.png
housemdt

Postprzez Kacper Suchomski » kwi 07, 2019 17:07

Nie zapisałem pliku. Płaszczyzna konstrukcyjna nie może przecinać bryły w czasie odbijania. Dopiero po lustrze łączysz zagięcia i dodajesz narożniki.
Kacper Suchomski

Postprzez housemdt » kwi 07, 2019 17:20

Kacper Suchomski napisał(a):Nie zapisałem pliku. Płaszczyzna konstrukcyjna nie może przecinać bryły w czasie odbijania. Dopiero po lustrze łączysz zagięcia i dodajesz narożniki.

Płaszczyzna przed lustrem jest tylko na tej ściętej ścianie pod kątem 45stopni.

Zostają mi takie częsci, który nie mogę wywalić:
Załączniki
fuzle.png
housemdt

Postprzez Kacper Suchomski » kwi 07, 2019 17:34

Nie używaj podziału. Zrób prosty profil, bez fazy, bez podziału. Jak będziesz miał profil stwórz płaszczyznę, która nie przecina profilu - musi być odsunięta i nie może dotykać profilu. Wtedy ładnie odbijasz bryłę, robisz 2 zagięcia i do oporu narożniki.
Kacper Suchomski

Następna strona

Powrót do Modelowanie 3D