_

[Inventor] - przekładnia zębata

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

[Inventor] - przekładnia zębata

Postprzez smiley34 » maja 31, 2019 21:52

Witam,
Mam pytanie odnośnie generowania przekładni zębatej. Chodzi o to, że potrzebuję wygenerować przekładnię, zadałem podstawowe parametry, których muszę się trzymać, tj. moduł, rozstaw osi, liczba zębów/przełożenie.
Inventor z tego co widzę sam dokonuje korekcji, ale problem polega na tym, że w modelu zęby i tak na siebie nachodzą jak na załączonym obrazku.
W opcji "podgląd" w kreatorze przekładni siatka zębów pokazuje poprawnie zazębiające się koła, ale w modelu zęby są bardziej "kanciaste" i na siebie zachodzą. Jak eksportuję kształt zęba to także wychodzi ten ładniejszy.
W związku z tym mam pytanie, czy coś robię źle? Koła będą drukowane na drukarce 3D dlatego nie mogę tego tak zostawić jeśli się poprawnie nie zazębiają.
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc :)
Pozdrawiam.
Załączniki
12.PNG
11.PNG
smiley34

Re: [Inventor] - przekładnia zębata

Postprzez NewJoker » maja 31, 2019 22:59

Może to być kwestia wygładzania krawędzi. Wejdź w Opcje aplikacji --> Wyświetlanie i zmień Jakość wyświetlania.
NewJoker

Postprzez smiley34 » cze 01, 2019 01:53

niestety to nie to.
smiley34

Postprzez siewca112 » cze 02, 2019 13:08

Cześć, jeżeli chcesz móc wydrukować te koła zębate tak żeby wszystko ładnie współpracowało to najpierw musisz wygenerować koła o "prawdziwym" zarysie ewolwentowym. Aby tego dokonać po wygenerowaniu przekładni klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz opcję "eksportuj kształt zęba". Robisz tak dla obu kół. Dorzucam screenshot jak wyglądają koła przed i po wygenerowaniu zarysu ewolwentowego.
Załączniki
Zarys ewolwentowy.png
siewca112

Postprzez smiley34 » cze 02, 2019 18:50

Dziękuję za podpowiedź,
mam jeszcze pytanie bo nie bardzo wiem jak to zrobić, mianowicie po wyeksportowaniu kształtu pokazuje mi tylko kawałek zarysu, jak zrobić by koło wyglądało tak jak u Ciebie na drugim screenie.Zrobić to poprzez wyciągniecie i szyk kołowy(*liczba zębów) i to tylko przy generowaniu części już bezpośrednio do druku, bo zarys ewolwentowy nie zmieni się w modelu przekładni? Chciałbym zobaczyć czy na pewno nic nie będzie o siebie zahaczało.

Jeszcze mam drugi problem bo jak "eksportuję kształt zęba" to dzieje się to dla jednego z dwóch kół, jak zrobić do dla drugiego koła?

Mam jeszcze pytanie czy należy w takim przypadku podczas eksportowania kształtu zęba określić jakiś luz normalny czy pozostawić na 0, bo wyskakuje takie okno przy wykonywaniu tej operacji
smiley34

Postprzez siewca112 » cze 02, 2019 21:29

A więc po kolei. Po wyeksportowaniu kształtu ewolwentowego dostajesz model pełnego koła ze szkicem wrębu. Dlatego musisz zrobić tak jak sam mówiłeś czyli wyciągnięcie proste tego szkicu a później szyk kołowy powtórzony tyle razy ile masz zębów na kole. Zarys ewolwentowy nie zmieni się w przekładni bo to co wygenerowałeś to jest totalnie nowe koło które musisz sobie zapisać.
Jeżeli chodzi o problem eksportowania tylko jednego koła to robisz to tak że przy eksporcie zaznaczasz czy chcesz wyeksportować koło zębate (koło pierwsze) czy zębnik (koło drugie). I raz robisz eksport dla jednego (koła) raz dla drugiego (zębnika).
Mając tak zapisane dwa koła robisz nowe złożenie w którym wrzucasz oba koła, wiążesz je tak żeby były w odpowiedniej pozycji i sprawdzasz czy nie ma kolizji.
Jeżeli chodzi o luz wierzchołkowy to jeżeli dobrze pamiętam to wynosi on 0,004*m (gdzie m to moduł koła zębatego) ale tutaj mogę się mylić bo mówię z pamięci dlatego lepiej zaglądnąć do literatury lub googla.
siewca112

Postprzez smiley34 » cze 02, 2019 21:55

Bardzo dziękuję!
Faktycznie nie zauważyłem tego, że można zaznaczyć koło zębate lub zębnik.

Jeśli chodzi o luz wierzchołkowy to to znalazłem z tym, że program pyta o "luz normalny" czyli chyba chodzi o luz między zębowy, a do tego nie mogłem znaleźć informacji, ale może jeszcze coś uda mi się znaleźć.

Jeszcze raz bardzo dziękuję.
smiley34

Powrót do Modelowanie 3D