_

[projekt] Jak dobrać elementy do nowego układu?

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

[projekt] Jak dobrać elementy do nowego układu?

Postprzez Draqomint » paź 25, 2018 10:35

Hej,

chciałbym w formie nauki i poniekąd gdzieś daleko widzianej pracy inżynierskiej stworzyć linię przemysłową od podstaw tj. część mechaniczna, elektryczna i sterowanie.

Na początek chciałbym zająć się dobraniem silnika (jego typu, sposobu sterowania i co ważne zapotrzebowania na moc). Jeśli chodzi o sam typ to chyba wybrałbym jednak silnik szeregowy, ponieważ chciałbym by ta linia była zdolna do rozruchu pod bardzo dużym obciążeniem, albo indukcyjny i odpowiednio dobrane przekładnie (jak suwnice). Jednak na początek potrzebowałbym wiedzieć jakie parametry powinienem dobrać?

- Czy wystarczy mi znać zapotrzebowanie na moc, warunki temperaturowe i zakres prędkości obrotowej?
- Korzysta ktoś z jakiegoś dobrego programu, który by mógł niejako pomóc przy projektowaniu, czy np użyć mathcada do zrobienia formułek i korzystanie z jego pomocy?
- Nie do końca wiem, czy zaproponowane sposoby obliczeń ze studiów (wyliczanie momentu dynamicznego i statycznego, nie biorą pod uwagę takich rzeczy jak tarcia przekładni czy warunki zewnętrzne) daje możliwość dobrania silnika (biorąc jakiś wysoki współczynnik bezpieczeństwa), czy trzeba jednak jakoś inaczej ugryźć temat? Nie bardzo znalazłem cokolwiek w tych tematach na necie, stąd pytani.

Jeśli chodzi o to jak to robimy na studiach, to bym wybrał sobie maksymalne obciążenie, do tego dobierał jakąś przekładnię, i na podstawie równań momentów obliczył obciążenie silnika i wymagania nominalne mocy.
Draqomint

Re: [projekt] Jak dobrać elementy do nowego układu?

Postprzez NewJoker » paź 25, 2018 11:08

Do doboru silnika polecam instrukcje laboratoryjne z uczelni dostępne w necie. Łatwo je znaleźć a uwzględniają aż za dużo czynników ;-)

Natomiast co do części mechanicznej (przekładnie itp.) to najlepiej korzystać z podręczników do PKM z Kurmazem na czele.
NewJoker

Postprzez Draqomint » paź 25, 2018 11:16

A są jakieś programy użyteczne przy tym? Chciałbym by ten układ był rzeczywistym układem, który bym mógł przy okazji traktować jako moje "portfolio" na rozmowach o pracę :lol: . To co mam na studiach raczej nie posiada takich rzeczy (w wyliczeniach mechanicznych), które mogą się pojawiać w życiu codziennym. Jak uwzględnieni lepkości oleju i temperatur, jakie mogą wystąpić na łączeniach elementów. A mi chodzi o to, aby ten układ po złożeniu był przewidywalny. Nie chcę założyć idealnych warunków i tego, że układ jest zaczepiony w próżni :lol: !!

No i pytanie czy liczyc to na kartce? Sama linia, która mi się marzy będzie miała na pewno taśmociągi, które muszą być zasilanie przynajmniej jednym silnikiem, do tego muszą być odpowiednio dobrane łożyska i rolki toczne. Dopiero po założeniu maksymalnego udźwigu mogę tak na dobrą sprawę zacząć część elektryczno-automatyczną, czyli dobór silnika, dobór falownika, dobranie zabezpieczeń etc.. Bez mocnego fundamentu mogę zaprojektować taką linię, jaką musiałem kiedyś regulować na hucie - linię, która już tydzień po złożeniu musiała mieć zworki z powodu kiepskiego zaplanowania (falownik nie wytrzymywał nadmiernego obciążenia).
Draqomint

Postprzez NewJoker » paź 25, 2018 11:26

Co do programów to na pewno jakiś dobry CAD np. Inventor, coś do liczenia (może być i Excel, dla bardziej zaawansowanych Mathematica lub Matlab) no i pewnie nie zaszkodzi zrobić MES. Są też softy do symulacji układów mechatronicznych jak Simulink czy LabVIEW. Ale na pewno obliczenia ręczne będą również przydatne.
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących