_

Jak fajny pomysł przekształcić w pieniądze

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Jak fajny pomysł przekształcić w pieniądze

Postprzez piotrekm13 » paź 29, 2016 18:44

Witam
Chciałbym poruszyć temat, który być może nurtuje wielu inżynierów:
Załóżmy że mam pomysł na projekt fajnego produktu i główkuje jak bym mógł na tym zarobić. Od razu załóżmy, że nie jest to żadna kosmiczna technologia, i że nie warto bawić się w żadne patenty. Chodzi o drewniany mebel ogrodowy. Jednak nie chciałbym specyfikować, tylko wywołać ogólną dyskusję na temat sposobów w jaki można na tym zarobić. Wstępnie przychodzą mi do głowy następujące sposoby:
1) Robię projekt i próbuję go sprzedać. Jednorazowy niewielki zarobek, a być może nawet nie. Nie jestem handlowcem, nie mam kontaktów w tej branży więc będę chodził w ciemno.
2) Robię projekt, znajduję producenta, który wycenia go, robię wizualizację i chodzę (jak wyżej) i szukam odbiorcy. Nie wiem jak nie wiem gdzie, znowu chodzę w ciemno.
3) Robię projekt, szukam jakiegoś handlowca do współpracy i próbuje go przekonać żeby znalazł odbiorców szukamy producenta i dzielimy się zyskami. Zostaje jeszcze kwestia pieniędzy na jakąś przedpłatę dla producenta, ale liczę że zdolny handlowiec to załatwi.
Może znacie inne sposoby mniej lub bardziej pewne. Czekam na pomysły.
piotrekm13

Re: Jak fajny pomysł przekształcić w pieniądze

Postprzez CFA » paź 30, 2016 20:05

piotrekm13 napisał(a):Chciałbym poruszyć temat, który być może nurtuje wielu inżynierów:
Załóżmy że mam pomysł na projekt fajnego produktu i główkuje jak bym mógł na tym zarobić. Od razu załóżmy, że nie jest to żadna kosmiczna technologia, i że nie warto bawić się w żadne patenty. Chodzi o drewniany mebel ogrodowy....

Przeszukujesz rynek, a tu niespodzianka - ktoś już to produkuje. Albo jest coś podobnego, ale nie schodzi nawet w cenie, która
dla Ciebie oznacza bankructwo.
A na poważnie: zastrzeż chociaż wzór przemysłowy - koszt kilkaset złotych na kilka lat. Bo jak tego nie zrobisz, a Twój produkt będzie jakoś tam atrakcyjny, to w ciągu chwili będą to produkować wszyscy, albo Ty nie będziesz mógł, bo ktoś zgłosi swoje wzory.
Potem możesz zacząć myśleć o sposobie zlecenia, uruchomieniu produkcji czy dystrybucji tego na rynku.
CFA

Postprzez jamaguwi » paź 30, 2016 21:13

...ja tam bym się szarpnął na produkcję maneli w kilku firmach na raz i składał to sam. Ewentualnie założył druga firmę na kogoś z rodziny, żeby tym handlować. Jeśli to superpomysł, to należy maksymalnie utrudnić niuchanie konkurencji. W branży meblarskiej konkurencja jest silna. Ale znani mi meblarze zaczynali dystrybucję od grona znajomych. Tuta wybacza się błędy i przekroczenia terminów i można zdobyć konieczne ostrogi. A potem juz leci z polecenia. Jednak zastrzeżenie tego wzoru jak napisał kolega wyżej to podstawa.
jamaguwi

Postprzez piotrekm13 » lis 13, 2016 13:01

Jak wspomniałem na początku to nie jest żadna kosmiczna technologia, żeby to patentować. Nie jest to też żaden specjalny wynalazek. Już jest to produkowane, tylko tyle że na razie nie na wielką skalę. Choć wydawało mi się że w Polsce tego nie znajdę to trochę się myliłem.
Co do produkcji to pochyliłbym się do rady kolegi Jamaguwi, aby zlecać produkcję elementów a montaż, wykończenie, pakowanie itp. prowadzić w domu. Niestety wtedy meble ogrodowe odpadają. Zastanawiam się tez nad zabawkami z drewna. To coś bardziej pasującego do takiej produkcji. Chodzi konkretnie o konstrukcyjne zabawki drewniane do własnego montażu. Trochę w wolnych chwilach czytam o atestach i certyfikatach. Wygląda na to że jak sam załatwię te wszystkie formalności to nikt mi nie może tego sprzątnąć sprzed nosa i samemu produkować. Chyba że przejdzie sam całą ścieżkę od nowa.
Na razie to jest tylko pomysł, nad którym się zastanawiam i w wolnych chwilach zrobię sobie trochę kalkulacji i pomyślę nad opłacalnością. Z projektami nie ma co się śpieszyć bo to będzie dla mnie najmniejszy problem.
Jak ktoś ma jakieś rady, wskazówki i podobne przemyślenia to zapraszam do dalszej dyskusji.
piotrekm13

Powrót do Off topic