_

Jaką krawędziarkę wybrac TRUMPF czy AMADA

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

Re: Jaką krawędziarkę wybrac TRUMPF czy AMADA

Postprzez rjo » lut 22, 2009 21:55

Witam wszystkich

Tak czytam wasze wypowiedzi i część z was ma rację jednak nie wszyscy. Tak na prwdę nie można powiedzieć czy dana maszyna jest dobra czy zła. Np kolega który twierdzi że maszyna o dużym, tonarzu nie będzie gięła cienkich blach nie ma racji. Maszyny CNC są sterowane na zasadzie głębokości zejscia suwaka (za pomocą liniałów pomiarowych) i tak naprawdę wynik gięcia zależy od jakości materiału, kierunku walcowania a przede wszystkim od jakości narzędzi. Przy używanych maszynach bardzo często można stwierdzić wygniecenie środka suwaka maszyny. Można częściowo to skompensować za pomocą bombierungu ale nie zawsze jest to skuteczne. Tak naprawdę to każdy będzie mówił o maszynie dobrze czy źle w zależności od tego ile ma z nią problemów. Na pewno nie kupiłbym chińskich wyrobów. Tak na prawdę dzisiaj na rynku jest wielu producentów dobrych pras krawędziowych. Trzeba zwrócić uwagę na sterowanie (do atrszych jest problem z częściami) jak i na dostępność serwisu

P.S. czy ci koledzy którzy piszą o maszynach EHT mogą podać w jakich firmach pracują. Jeśli nie chcą na forum to podaję swój email rjo@op.pl.
rjo

Postprzez prasowy » cze 05, 2009 11:19

ja polecam prasy EHT - dokładność wykonania detali (przy spełnieniu warunku niezniszczonych narzędzi i właściwego ustawienia bombierungu, o jakości blachy nie wspominając) jest nieporównywalna do tego co robią inne maszyny. obsługa prasy jest bajecznie prosta - cybelec. nie polecam amady ze względu na delem - zawiły w obsłudze, stwarza trochę problemów, nie można napisać programu "na skróty"... trwałość pras EHT jest niesamowita! pracuję w firmie gdzie od 2000r. trzy prasy EHT gną blachy na dwie a czasem i na trzy zmiany. oprócz zwykłych prac konserwacyjnych może z 4-5 razy był wzywany serwis i to też nie do poważnych awarii ale do np. pękniętego paska zębatego (głównie chodziło o ustawienia) czy do wymiany uszczelnień na elektrozaworach ("pociły się", nie kapał olej). prasy są (opcjonalnie) wyposażone w laserowy system pomiaru kąta co daje gwarancję, że zawsze uzyskamy zadany kąt nawet jeśli zamiast blachy 2mm włożymy 2,5mm!! ogólnie z pras jestem bardzo zadowolony a serwis działa w miarę szybko i sprawnie.

stanowczo nie polecam pras EHP i DURMA. - po prostu tandeta, chińszczyzna... jeśli komuś nie zależy na trwałości maszyn i jakości wyrobów to może sobie na te prasy pozwolić ale tam gdzie liczy się każde 0,1mm i 0,1* już na pewno nie
prasowy

Postprzez dawid19 » lip 10, 2009 17:47

Koledzy,pracuję na krawędziarce firmy Durma i złego słowa nie mogę na nią powiedzieć.Obsługa bajecznie prosta.Strzałka ugięcia doskonale się sprawdza.Dodam tylko,że mam stemple i matryce już zniszczone,po złożeniu na odcinku 3metrów wyglądają jak fale dunaju.Niestety jestem 3 krawędziarzem na tej maszynce i poprzednicy dopiero się uczyli i nie potrafili dobierać odpowiednich parametrów.Też byłem świeżakiem na tej maszynie,ale szybko załapałem i dokładnie obserwowałem i wyczuwałem maszynę.Wydaje mi się,że w 95% krawędziarka sprawdza się tylko dzięki dobremu operatorowi,który potrafi logicznie myśleć.W 5% sprawdza się firma i jakość.Od 1,5r krawędziarka nie widziała serwisu,a w sumie ma około 2,5 roku.
Jako operator jestem bardzo zadowolony z tej krawędziarki i w życiu bym jej nie zamienił.
Aha.Krawędziarka ma 120 tonażu,więc nie jest źle.
pozdrawiam
dawid19

Postprzez mlodzian87 » kwi 21, 2010 16:16

Witam przeglądam temat i chciał bym się podzielić informacjami na temat mojej maszyny na której pracuje, jest to DURMA ze sterownikiem DU 6000, co do jakości wykonania, jeżeli jest to stempel oryginalny, oraz matryca oryginalna, to co do jakości wykonania to można dać 4+, oczywiście dużo daje to czy materiał jest wykonany z jednego gatunku, bo jeżeli dwa lub więcej to napewno zdarzą odchyłki od żądanego kąta. co do awaryjności to przez półtora roku jak pracuje to pare razy sterownik ogłupiał, wyswietlały sie jakieś dziwne znaki i w ogóle nie można było nic zrobić, bo oś X tak jakby nie mogła się ustawić i raz poszedł uszczelniacz. Plusem napewno jest to że można oddzielnie regulować siłownikiem lewym, jak i prawym, oraz korbka od ugięcia stołu, miał bym tutaj pytanie dla znawców na jakiej zasadzie to działa, podnosi się stół czy jak i czy pracuje to na wyłączonym silniku, wiem że jak środek nie idzie tak jak strona lewa i prawa, to popuszczam na siłownikach a dokręcam korbką. Minusem jest hałas pompy !! warczy okrutnie, oraz luzy na zderzakach, bo wystarczy że przestawie je w bok dokręce i odchyłka moze sięgać nawet 0.8mm, a dodatkowo przydały by się jeszcze 2 zderzaki, bo nie zawsze znajdzie się taka matryca żeby na raz zrobić detal lewy i prawy na raz, a tak jak już pisałem przestawienie zderzaków w bok jest równoznaczny z kalibrowaniem od nowa. mam też pytanie do innych krawędziazy, czy na rysunkach tech. technolodzy piszą wam na jakim rowku robić dany materiał u mnie czasem napiszą, ale przeważnie to niema, i ustawiam na taki na jakim przeważnie się robi, czyli np blacha 1mm rowek 10, 2- 20 ale po ustawieniu zagięcia + - 0.1mm środek detalu może wyjsc +- 1mm.
mlodzian87

Postprzez rjo » kwi 21, 2010 21:06

To co piszesz o korbde nazywa się fachowo system eliminacjo strzałki ugiecia. Napisz jakiej firmy posiadasz system to postaram ci sie wytłumaczyć jego działanie.Jeśli chodzi o dobór rowka do grubości blachy to podstawowa zasada jest 8xgrubość blachy=szerokość rowka. Przy takim przliczniku i doborze rowka matrycy powinno sie zgadzać rozwinięcie. Technolog może ci napisać ale nie musi. Jeśli na rysunkach masz większy promień gęcia, to zwiększając szerokość rowka zwiększ ci się promień ale zmniejsza rozwinięcie detalu.
rjo

Postprzez jakustol » sty 07, 2019 11:24

A może tą https://www.chmpolska.pl/prasy-krawedziowe-cnc weźmiesz pod uwagę, ja na niej pracuję.
jakustol

Poprzednia strona

Powrót do CNC