_

[Inventor] Jak połączyć wózek z prowadnicą ?

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

[Inventor] Jak połączyć wózek z prowadnicą ?

Postprzez NewJoker » mar 18, 2017 23:08

Witam,

próbuję stworzyć w Inventorze uproszczony model podnośnika sufitowego dla niepełnosprawnych. Z kilku części złożyłem wózek o 6 kółkach, które mają jeździć po wiszącej na suficie szynie. Mam jednak problem z nadaniem odpowiednich wiązań.

Zrzut ekranu (182).png

Kółka po obu stronach powinny toczyć się po zagiętych powierzchniach szyny, jednak wiązanie styczne nic nie daje:

Zrzut ekranu (183).png

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź jak to zrobić.
NewJoker

Re: [Inventor] Jak połączyć wózek z prowadnicą ?

Postprzez Mirek999 » mar 19, 2017 11:34

1 - wiązanie styczne pomiędzy rolką a wewnętrzną powierzchnią bieżni
2 - "równoległy" pomiędzy górną ścianą kształtownika a górną ścianą wózka
3 - zaawansowane wiązanie centrujące pomiędzy bocznymi ścianami kształtownika a ścianami wózka.
Mirek999

Postprzez piotrekm13 » mar 19, 2017 13:16

Albo wiązania z pkt.1 albo z pkt.2. Odbierają dokładnie te same stopnie swobody. Jeśli nie na początku to później w trakcie jakiś modyfikacji (np. zmianie średnicy kółka) wywali błąd.
piotrekm13

Postprzez gambolo » mar 19, 2017 14:45

mozesz ustawic rownoleglosc ze zmienna odległoscia
wtedy bedzie ci trzymał wozek ale odległosc od sciany bedzie adaptowalna przez srednice rolki
gambolo

Postprzez NewJoker » mar 19, 2017 15:43

Dziękuję za odpowiedzi :-)

Wiązanie równoległości niestety daje taki efekt:
1234556.PNG

I nie udało mi się tego naprawić.

Może mam źle dobrane wymiary (kółka mają taką samą średnicę jak odległość między ściankami, po których mają się toczyć) albo nieprawidłowo związany wózek.
NewJoker

Postprzez piotrekm13 » mar 19, 2017 16:11

Tak jak masz, tylko zestawiające zamiast równoległego, oraz wpisane odpowiednie odsunięcie.
Równoległością też można, tylko na innych ściankach.
Do tego zestawiający bocznej ścianki prowadnicy z boczną ścianką wózka z odpowiednim odsunięciem.
Można by to zrobić lepiej wiązaniem symetrycznym, lub odpowiednimi płaszczyznami, ale na początek żebyś poznał zasady wystarczy tak. Widzę że nie za bardzo radzisz sobie z teorią na temat stopni swobody. Proponuje poczytać. Dodatkowo dużo zabawy w Inventorze. Zawsze jak dodajesz jakieś wiązanie to możesz złapać za część i próbować poruszać. Wtedy zobaczysz co dały istniejące wiązania.
piotrekm13

Postprzez NewJoker » mar 19, 2017 18:39

Teraz działa :-) I nawet jeździ jak steruję wiązaniem równoległym ścianki wózka z płaszczyzną prostopadłą do toru.

Same stopnie swobody niby ogarniam (miałem i nadal mam zajęcia z robotyki), ale gorzej z wyobraźnią przestrzenną ;-) Poza tym mam bardzo małe doświadczenie z wiązaniami w Inventorze, bo do tej pory prawie zawsze robiłem w nim tylko części. Ale dzięki Wam sporo się nauczyłem. Dziękuję serdecznie za pomoc :-)

Jeszcze 1 kwestia - da się jakoś wyłączyć widoczność górnej ścianki toru żeby było widać jadący w niej wózek ? Tor był robiony jako pojedyncza część.
NewJoker

Postprzez piotrekm13 » mar 19, 2017 22:47

W zakładce widok masz narzędzia do robienia przekrojów (Widok przekroju). Wybierasz odpowiednie i wskazujesz powierzchnie cięcia.
piotrekm13

Powrót do Modelowanie 3D