_

Jak przeksztalcic dane z pliku DXF na geometrie i na g-code

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

Jak przeksztalcic dane z pliku DXF na geometrie i na g-code

Postprzez Sachem » paź 04, 2006 21:00

Przede wszystkim chcialem sie przywitac, bo jestem nowy na tym forum, posty przegladam od jakiegos czasu.

Chce napisac program w delphi, ktory po wczytaniu dxf-a potrafilby wyciagnac geometrie z tego pliku a nastepnie wygenerowac g-code. Samo wyciagniecie danych to zaden problem, schody zaczynaja sie przy wyciagnieciu geometri lukow itp. Po prostu nie wiem jak odczytac dane odnosnie lukow. Moze ktos juz wczesniej robil cos takiego i wie jak to ugrysc i moze mi podpowiedziec/naprowadzic na sposob rozwiazania tego problemu. Moze ktos ma jakas procedurke cokolwiek co mogloby mi pomoc.

Z gory dziekuje za jakakolwiek pomoc

Pozdrawiam
Sachem

Re: Jak przeksztalcic dane z pliku DXF na geometrie i na g-c

Postprzez waab » paź 05, 2006 17:14

Proponuję LISPA lub AutoLISPA. Każdy element w cadzie jest listą właściwości - które mozna wyciągnąć za pomocą prostego skryptu, i zapisać do pliku. Nie jestem w 100% pewny, ale kiedyś (dawno) rysowałem za pomocą skryptów. Myślę, że proces można odwrócić. LISP jako taki jest prosty - proponuję HELION albo żródła z internetu, lub pomoc CAD,a. Dalej nie powinno być problemu ze zinterpretowaniem ich i przetworzeniem na G-kody.
waab

Re: Jak przeksztalcic dane z pliku DXF na geometrie i na g-code

Postprzez waab » paź 05, 2006 17:34

Przed chwilą sprawdziłem drutówkę w pracy. Działa dokładnie na takiej zasadzie w dosie.
waab

Postprzez waab » paź 05, 2006 17:42

Mam nadzieję, że nie piszę o rzedzach oczywistych. Proponuję porównać kilka skryptów AutoLISP-a pod CADem z wynikami w postaci pliku dxf.

Postaram się przeanalizować temat we własnym zakresie i podeślę swoje spostrzeżenia.
waab

Postprzez waab » paź 05, 2006 18:24

waab

Re: Jak przeksztalcic dane z pliku DXF na geometrie i na g-c

Postprzez Sachem » paź 05, 2006 18:36

Nie pracowalem wczesniej na LISP-ie ale wiem ze sa to jakies pliki wsadowe (skrypty), jak dobrze zrozumialem to mozliwe jest wyciagniecie geometrii dzieki skryptowi LISP? Jesli tak to wlasnie o to by mi chodzilo, ugrzazlem przy tych lukach i nie wiem jak dalej je ruszyc. Jakbys cos wiedzial wiecej to bylbym wdzieczny za jakakolwiek pomoc lub wskazowke co mam robic lub jak wyciagac te dane
Sachem

Powrót do CNC