_

Jaki program?

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Jaki program?

Postprzez Piotr B. » sty 07, 2011 00:10

Witam.
Będę zmuszony do zakupu komercyjnej wersji pr. CAD. Trochę na necie, trochę wśród znajomych popytywałem/czytałem o alternatywach dla Autocada. Nie ukrywam, że Autocad podszedłby mi najbardziej, ale są (wybrane przeze mnie alternatywne ProgeCAD oraz ZWCad). Czy są na forum osoby, które pracowały na w/w programach? Bardzo prosiłbym o opinie... Dodam tylko, że będą to rysunki 2D nie zawierające części maszyn, jedynie kształty maszyn (reduktory, silniki, wysięgniki + trasy przenośników i ew. ich zakotwienie/zamocowanie stałe ) bez przekrojów w/w. Duże znaczenie ma "kompatybilność" z AC (docelowo pliki będą w nim odczytywane i być może też drukowane) jak i zbliżony interfejs do AC.

Piotr
Piotr B.

Re: Jaki program?

Postprzez tobix » sty 07, 2011 09:24

Kup ZWCADa. Jeżeli nie potrzebujesz 3d to w wersji standard. Ja pracuję na ZWCADzie jest na prawdę OK.
Pracuje się jak w AC. Wygląda jak AC (w starszych wersjach).
Ja żadnych problemó z samym programem jak i z kompatybilnością z AC nigdy nie miałem.
Ściągnij sobie z sieci i wypróbuj. Na prawdę polecam.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Postprzez j59 » sty 07, 2011 10:18

A może DraftSight choć to beta ale stabilna, a poza tym darmowa.
Tutaj można pobrać:
http://www.3ds.com/products/draftsight/ ... raftsight/
j59

Postprzez tobix » sty 07, 2011 10:35

j59 napisał(a):A może DraftSight choć to beta ale stabilna, a poza tym darmowa.
Tutaj można pobrać:
http://www.3ds.com/products/draftsight/ ... raftsight/

Nie polecam. Jak dla mnie niefajna.
Poza tym wcale nie darmowa. Darmowa to ona jest do zastosowań niekomercyjnych.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Postprzez Piotr B. » sty 07, 2011 17:14

Dziękuję za odpowiedzi. Ściągnąłem ZWCad-a 2011 (beta bodajże). Wygląda rzeczywiście jak starszy AC, samo poruszanie się po programie jak w AC (z paroma wyjątkami ale to kosmetyka). Otwierałem różne pliki robione w AC, modyfikowałem je i zapisywałem, a następnie otwierałem w AC (mam jeszcze wersję studencką). Muszę przyznać, że nie miałem problemów (raz tylko przy otwieraniu pliku, ZW nie znalazł odpowiedniej czcionki). Lekko testowałem ale na początku jestem mile zaskoczony. Do moich potrzeb program byłby jak znalazł, będę próbował trochę pomieszać, żeby zobaczyć gdzie ZW się podda. Mam na to 30 dni:)
Pytanie jeszcze do Tobix-a: przy jakim złożeniu (ilość części) ZW zaczyna zamulać?

Pozdrawiam
Piotr B.

Postprzez tobix » sty 07, 2011 19:02

Przy programach 2d typu AC czy ZWCAD trudno raczej mówić o złożeniach z ilością części. To w sumie plątanina różnych linii :lol:
Jeżeli chodzi o sprawy typowo mechaniczne ja posługuję się SW. Ale mam też sporo prac do których 3d po prostu się nie nadaje - byłby to przerost formy mad treścią. Choćby layouty fabryki - i tu przy planie fabryki - budowlanka z całą masą maszyn + projekt elektryczny + projekt instalacji gazowej + instalacja wod-kan+ teren dokoła fabryki z zaznaczeniem instalacji, dróg i całej reszty (sory za mało fachowy opis ale ale jestem mechanikiem nie budowlańcem) u mnie się nie zamula.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Postprzez Piotr B. » sty 07, 2011 19:25

Dziękuję raz jeszcze. W zasadzie o to mi chodziło (duża ilość linii,łuków,itp) nie zamula. Ja nie będę potrzebował 3D (udało mi się nawet uciec z tematu pracy inż., w której musiałbym wykuć:) Inventora). Cały czas siedzę nad tym ZW i wsumie coraz bardziej mi się podoba. W miarę wolnego czasu spróbuję coś przerysować i ew. porównać czasy kreślenia 1 projektu, chociaż mogę się trochę plątać w ZW. Raczej dalej nie będę szukał. Dziękuję za pomoc!

Piotr
Piotr B.

Postprzez harasimowicz » sty 07, 2011 20:40

Ja również pracuję na ZwCadzie (teraz wersja 2011 PRO, żadna beta, jak masz betę to zmień na normalną bo w becie było kilka błędów). Nie zamula się dopóki nie wczytasz dużych lub dużej ilości rastrów, oczywiście zależy jaki komp masz (AutoCad też się zamuli jak komp slaby).
Problemów z kompatybilnością nie miałem. Raz tylko w plikach od architekta ZWCAD 2010 nie widział jednego kreskowania, nie doszedłem przyczyny i nie wnikałem czemu tak było.
Moja rada jest taka, żebyś nie kupował wersji STANDARD bo ona nie ma np obsługi kilku rzeczy a jest tylko trochę tańsza. Wersja PRO kosztuje 1924zł a to raczej nie majątek :-) (http://zwcad.pl/zwcad_sklep.php).
harasimowicz

Postprzez Piotr B. » sty 07, 2011 20:57

Porównywałem wersje Standart i Pro. W zasadzie różnica sprowadza się do rys. 3D. Jak wcześniej napisałem jest to dla mnie funkcja zbędna. Niemniej jednak dziękuję za opinię. W tej chwili mamwersję testową i są tam takie kwiatki jak polsko-angielskie menu, podobnie z helpem. W każdym bądź razie ZW bardzo mi się podoba, jest o 1/3 tańszy od AC LT, i póki co potrafię się w nim odnaleźć.
Chociaż jak przeczytałem na którymś z forów: porównywanie AC do ZW to jak powiedzieć, że samochód za 20K będzie tak samo komfortowy jak auto za 200K. Akurat takimi uwagami się nie przejmuje, jestem w fazie testów ZW.
Pozdrawiam
Piotr
Piotr B.

Postprzez harasimowicz » sty 08, 2011 10:58

Na pierwszy rzut oka wersja PRO i Standard różni się obsługa 3D. A jak się wgłębisz to standard nie obsługuje VBA.
W wersji Standard nie zainstalujesz sobie: http://www.zwcad.pl/zelbet.php ani http://www.zwcad.pl/stal.php
Dlatego moje zdanie jest takie ze nie warto oszczędzać 375,15zł
harasimowicz

Następna strona

Powrót do Forum CAD