_

jaki program wybrać

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

jaki program wybrać

Postprzez skiba » lis 25, 2005 21:01

Witam wszystkich CAD/CAM itd.
Mam do modelowania małe przedmioty.
Format pliku ma być pod obrabiarki numeryczne do wyboru: Parasolid (.x_b; .x_t), Iges (.igs), Catia V5 (.model), Step (.stp), Catia V4 (.model), Pro Enginer (.prt)

Który wybrać żeby nie był zbyt trudny a żeby sie dobrze modelowało :)
Nie jestem obeznany w tych programach znam jedynie aplikacje 3d takiego typu jak 3dsmax i cinema.

No chyba że jest jakiś sprytny sposób żeby model siatkowy (z Cinemy) zamienić na jeden z formatów które wymieniłem wcześniej.
from mountain thank you
skiba

Re: jaki program wybrać

Postprzez Witek » lis 25, 2005 21:20

Co prawda nie ko końca rozumiem ale sprubuje.
1. Zbyt dużo programów masz do wyboru. Nie wiem jakim Twój klient dysponuje.
2. Nie ma znaczenia czy modele sa duze czy male (chyba że zlożenia), znaczenie ma to czy mogą to być powtarzające modele dające się zdefiniować parametrycznie.
3. Jeżeli uczysz się od początku to polecam CATIA V5 (z uwagi na dostępność literatury, toturiali itp.), jeżeli zamierzasz tworzyć modele w pełni parametryczne polecam nieco tylko trudniejszego Pro/E. Gdzie zdobyć materiały do tego ostatniego poczytaj na forum, napisałem.
4. Co do importu z Cinemy nie pomogę, nie robiłem terg - duże szanse niepowodzenia. Ale skoro modele są niewielkie i stosunkowo proste to w ramach nauki nowego programu warto je wykonać od początku.
5. Rozważ też (w ostateczności) bardzo dobry moduł CAM programu IDES.
Pozdrawiam
Witek

Postprzez Pawel P. » gru 09, 2005 16:17

Jeżeli chodzi o proste modele, ale również i bardziej skomplikowane, to polecam Solid Edge. Przede wszystkim jest możliwość zdobycia Polskiej wersjii i interfejs użytkownika jest bardziej intuicyjny od interfejsu Catii.
Pawel P.

Postprzez Artur_S » gru 10, 2005 23:20

Moim zdaniem wielkość modelu ma znaczenie. Większe wymagają lepszego sprzętu. Ważne jest czy modele da się wykonać metodą modelowania bryłowego - czy mają w miarę proste kształty, które można uzyskać przez kombinację brył prostych - jeśli tak to polecałbym SolidWorks lub SolidEdge. Są one w wersji polskiej i są dość łatwe do nauczenia no i mają akcrptowalne wymagania sprzętowe. Jeżeli modele mają elementy powierzchni dość swobodnych to polecałbym Catia V5, z tym, że prosty to ten program (a raczej pakiet) nie jest.
Art
Artur_S

Powrót do Modelowanie 3D