_

Jakich programów CAD warto się nauczyć? [ankieta]

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Których programów CAD warto się nauczyć/ z którymi najczęściej się spotykacie

Autocad
8
31%
Solid Works
3
12%
Catia
5
19%
Inventor
5
19%
Unigraphics
1
4%
ZwCAD
0
Brak głosów
NX CAD
1
4%
Inne(jakie?)
3
12%

Razem głosów : 26

Re: Jakich programów CAD warto się nauczyć? [ankieta]

Postprzez gonek » sie 17, 2014 16:36

Jak zaczniesz 3d od catii to zle nie zrobisz. Napewno bedziesz mial pozniej pewne problemy z przesiadka na inny program ale to potrwa tylko jakis czas i potem sie przyzwyczaisz. To troche tak jak z samochodem. Jezdzisz pare lat niemieckim a potem przesiadasz sie do japonskiego i musisz sie jakisz czas do niego przyzwyczajac. Niektore rzeczy w nowym aucie uwazasz za super i dziwisz sie ze w poprzednim aucie producent czegos takiegio nie przewidzial. Ale tez denerwuja cie inne rzeczy jak na przyklad wlacznik wycieraczek. Klniesz na japoncow ze nie zrobili tak jak niemcy itd. Z programami cad jest podobnie niektore rzeczy sa lepsze w catii niektore w nx. I zawsze sie znajda ludzie ktorzy beda spiewac psalmy o catii i klac na nx i odwrotnie. Tak jak z samochodAmi. Zawsze bedzie ktos kto bedzie w nieboglosy wychwalal vw i przeklinal toyote i na odwrot.
Ja jedno co moge ci polecic to zebys zaczal od nauki programu cad w angielskiej wersji jezykowej. Ulatwi ci to w znaczny sposob przesiadke na inny program. Jezeli przyswoisz sobie nazwy komend a nie tylko ikonki z jednego programu to latwiej bedzie ci pozniej sie odnalezc w innym programie. Ja zaczynalem od catii i pozniej przyszlo mi pracowac w proe 2001 gdzie nie bylo ikonek. Ale z catii wiedzialem co oznacza np. extrude revolve sweep itp. Na studiach wielu moich kolegow zaczynalo cad od inventora po polsku. Mieli oni pozniej duze problemy z przesiadka na catie. Nie wszyscy ale wiekszosc.
Nauka obslugi programu to jedno ale wazne tez jest nauczyc sie odpowiednich metod konstruowania. Inaczej konstruuje sie czesci karoserii a inaczej odlewane czesci silnika. Jezeli juz poznasz w pewnym stopniu program 3d to dobrze by bylo porozgladac sie za jakas praktyka w firmie w ktorej mozesz poznac te metody i procesy projektowania. Bo jak juz ktos wspomnial program cad to tylko narzedzie ktore sluzy do przelania twoich pomyslow na ekran komputera.
gonek

Postprzez krzysztofel » wrz 21, 2014 23:58

Większość CADów 3D bazuje na tym samym silniku graficznym mianowicie Parasolid/Acis (http://www.plm.automation.siemens.com/e ... -aec.shtml).
Metodologia projektowania i zarządzania plikami jest bardzo zbliżona. Ze swojej strony mogę Ci zaproponować IronCAD. Może dużo czasu nie poświęcisz na naukę ale zrobisz robotę tą którą Ci ktoś powierzy.

PS. Chyba odgrzebałem temat :D
KONIECZNIE POZNAJ IronCAD.
STUDENCI MECHANIKI I BUDOWY MASZYN Z CAŁEGO KRAJU! ->DOŁĄCZ DO NAS!
Strona www: http://www.ironcad.pl/forum/index.php
krzysztofel

Postprzez Pawelek913 » paź 01, 2014 21:30

Dzięki za odpowiedzi.

Życie samo pozbawiło mnie dylematu, gdyż znalazłem pracę w firmie, gdzie używamy solidworksa, więc musiałem się przestawić na niego z solid edge, ale okazało się, że są bardzo podobne, więc gładko poszło.
Najważniejsza co zauważyłem to różnica w projektowaniu takim jakiego sam się nauczyłem a profesjonalnym podejściem do tematu. Tutaj wszystko robi się oparte na relacjach by jak najłatwiej było z ewentualnymi korektami itp.
Pawelek913

Postprzez BFu » paź 03, 2014 17:22

Jakich? Takich, które ma Twój przyszły pracodawca (lub sam chcesz ich używać we własnej firmie). Ankieta kompletnie bez sensu.

Jak nie wiesz co wybrać, bierz na pierwszy odstrzał CADy z średniej półki (oba Solidy i Inventora).
BFu

Poprzednia strona

Powrót do Off topic