_

Jakich programów CAD warto się nauczyć? [ankieta]

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Których programów CAD warto się nauczyć/ z którymi najczęściej się spotykacie

Autocad
8
31%
Solid Works
3
12%
Catia
5
19%
Inventor
5
19%
Unigraphics
1
4%
ZwCAD
0
Brak głosów
NX CAD
1
4%
Inne(jakie?)
3
12%

Razem głosów : 26

Jakich programów CAD warto się nauczyć? [ankieta]

Postprzez Pawelek913 » lip 10, 2014 19:02

Witam. Mam wakacje i trochę wolnego czasu, który chciałbym poświęcić na coś zarówno przydatnego jak i przyjemnego- chciałbym pouczyć się jakiegoś programu CAD. Znam już solid egde, chcę ogarnąć autocada i coś poza nim, ale nie wiem co będzie najbardziej prawdopodobne, że mi się przyda.
Pawelek913

Re: Jakich programów CAD warto się nauczyć? [ankieta]

Postprzez z » lip 13, 2014 22:39

Pawelek913 napisał(a):Witam. Mam wakacje i trochę wolnego czasu, który chciałbym poświęcić na coś zarówno przydatnego jak i przyjemnego- chciałbym pouczyć się jakiegoś programu CAD. Znam już solid egde, chcę ogarnąć autocada i coś poza nim, ale nie wiem co będzie najbardziej prawdopodobne, że mi się przyda.

To jest pytanie typu: zbywa mi 250tys i chciałbym kupić sobie auto, co polecacie kabrio czy dostawczaka? A może srebrny?
z
z

Postprzez notdot » lip 14, 2014 19:24

z napisał(a):
Pawelek913 napisał(a):A może srebrny?
To zależy od koloru paznokci drugiej lepszej połowy mężczyzny
notdot

Postprzez velaskez » lip 24, 2014 09:18

Poza tym od 13 lat unigraphics nie istnieje :P jak chcesz to sie go ucz, ale chyba w muzeum :D
velaskez

Postprzez romcad » lip 27, 2014 21:29

Poza tym od 13 lat unigraphics nie istnieje :P jak chcesz to sie go ucz, ale chyba w muzeum :D

Kwestia nazewnictwa a tu na pewno nie chodzi o to tylko o NX rozwijanego na jego podstawie i dość często używanego w firmach.
Nie róbcie proszę zamieszania koledze, niech ma jak największą wiedzę, jak najlepszy start i dziękujcie mu że jak na razie ma chęć zostać w kraju i pracować na nasze (ewentualne) emerytury.
Pozdrawiam
romcad

Postprzez lukasek81 » sie 13, 2014 13:38

Niezbyt dobrze wg mnie dobrana ankieta.... Autocada 2D - wg mnie powinien znać każdy inżynier.
a co do pozostałych 3D to już kwestia nauki...
lukasek81

Postprzez gieborywar » sie 14, 2014 10:39

Witam

Z perspektywy czasu nasuwa mi się pytanie: co to znaczy nauczyć się obsługi programu?
"Bawiłem się" wieloma programami 3D: Autocad 3D, Solidworks, ProE, Inventor, Alibre, ZW3D.
Dochodzę do wniosku, że rysować to jedno o opracowanie dokumentacji to drugie. We wszystkich wyżej wspomnianych programach potrafię narysować dość skomplikowane elementy, ale co z tego jeśli opracowanie tego w postaci dokumentacji 2D już nie jest takie oczywiste. W pracy korzystam z Autocada i opracowanie dokumentacji 2D mam opanowane do perfekcji (tak przynajmniej mi się wydaje). Ale kiedy przyszło mi testować inne programy to tworzenie 2D przysparzało mi trochę trudności. Ustawienia domyślne programów są tak beznadziejne, że dokumentacja jest wg mnie nieczytelna. Musiałem poświecić kilka godzin na poznanie ustawień programu aby poprawić czytelność i poprawność dokumentacji. W rezultacie w mojej firmie zrezygnowano z wprowadzenia parametrycznego oprogramowania. Uznaliśmy, że na nasze potrzeby Autocad 2d i 3D jest w zupełności wystarczający.

No wiec co to znaczy nauczyć się programu? W jednej firmie okaże się, że tworzenie dokumentacji 2D jest nieistotne i wystarczą umiejętności samego modelowania, a w jeszcze innej firmie będzie położony nacisk zarówno na modelowanie jak i dokumentację.

Dlaczego o tym pisze, bo wielokrotnie miałem styczność z dokumentacją stworzoną w jakimś parametrycznym programie i dokumentacja ta okazywała się tak nieczytelna, że trudno było na niej pracować. Aczkolwiek muszę przyznać, że rysunki z Niemiec nie budziły moich zastrzeżeń.

No wiec co z tego, że poświecisz kilka dni na naukę modelowania jeśli nie potrafisz stworzyć czytelnej i przejrzystej dokumentacji 2D? A każdy program jest inny. Jeśli masz czas to ucz się wszystkich, ale czy nadążysz ze zmianami jakie wychodzą co roku w nowych wersjach oprogramowania? Wg mnie nie realne.

Myślę, że Autocad to podstawa a Solidworks, Catia i Inventor na pewno nie zaszkodzi....
Dobrym wyznacznikiem są oferty pracy, w których podają wymaganą umiejętność obsługi wybranego oprogramowania. Z moich obserwacji Catia jest na pierwszym miejscu, SolidWorks na drugim i Inventor na trzecim.

no to się rozpisałem.....

Pozdrawiam
gieborywar

Postprzez kamelsux » sie 14, 2014 11:17

prawda jest taka ze jesli chcesz isc w strone automotive to Catia oraz NX i modelowanie powierzchniowe. Jesli chcesz isc w strone projektowania maszyn to mala szansa ze firma uzywa tak drogich programow (no chyba ze jest to duza firma).
W automotive nikt nie uzywam Autocada bo rysunki czesci nie sa az tak dokladne (wymiarujesz tylko otwory, clipsy....cos co ma czemus sluzyc a reszte bierzesz z modelu 3D).
Tyle ze jesli ogarniesz Catie/NXa to reszta bedzie prosta i przejscie z jednego systemu na drugi nie zajmie ci wiecej niz 2-3 tyg.
kamelsux

Postprzez jamaguwi » sie 14, 2014 19:20

Witam!
Należy uczyć się zasad pracy w 3D. CAD to narzędzie.
1.Nie modelować "na kanapkę": najpierw jedna bryłka, potem na niej druga a następnie usuwamy pierwsza i krzaki w drzewie operacji....
2.Grupować operacje, budować model przejrzyście - żeby inni mogli coś móc zmienić. Dodawać opisy, notatki.
3.Korzystać z konfiguracji, uproszczeń - żeby model nie zamulał.
4.Korzystać z szablonów, bibliotek operacji.
5.Nie gwałcić. Jak się nie da - to się nie da. Żadnych skrótów i obejść.
6. Maksimum informacji w 3D (geometria).

..i inne. Można tak wymieniać. Pewnej pokory uczą programy zabawkowe (np. Solidworks) - tzn. takie, które do modelowania maszyn się średnio nadają - jest z nimi masa roboty przy doprowadzaniu rysunku do stanu poczytalności. Ale z czasem zaskakują: otóż zrobiłem wyciągnięcie (walec). Następnie je odbiłem względem płaszczyzny. Potem w części odbitej dorobiłem otwór. Niewielki. SW przesunął odbitą część tak, aby zgrać środki ciężkości brył. One w zamyśle miały być współosiowe. przyznam, że zbaraniałem.
Druga sprawa, to umiejętność wykonania ładnego rysunku. Co z tego, że model ładny i pokolorować można, jak rysunek wygląda jak chłam. Młodzi adepci tłumaczą - bo to 3D i się inaczej nie da. Da się, tylko trzeba jeszcze trochę potem to podrasować. Ale to już nie jest automatyczne! - krzyczą. No nie. Trochę rękodzieła trzeba jednak dodać. W mojej karierze miałem trochę ludzi do pomocy (młodych). Dawałem na początek rysunki do zrobienia na podstawie modelu. Jeżeli delikwent szybko się nudził draftingiem i nie wykazywał chęci zrobienia porządnego rysunku, tylko od razu rwał się do 3D, to wiadomo było, ze konstruktor z niego żaden. W większości tacy wyrażali przekonanie, że po to 3D, żeby było ŁATWIEJ, więc nie rozumieli po co się męczyć nad tym obrazkiem. No ale zdaję sobie sprawę, że są modelarze i poza modele nie wychodzą. Cóż, taka moja branża. Osobiście przerobiłem 4 programy: Catia, NX, Solid Edge i SW (aktualny). Dlatego mówię - zabawkowe CAD-y. Mid-range się nie nadaje. Nawet tu ostatnio była dyskusja o wykorzystanie rdzeni. Co z tego że piecyk pod biurkiem, jak hula na 20%?
Na interview dawałem zawsze pokrywy łożyskowe z otworami różnej maści. Po wykonaniu modelu i rysunku zmieniałem co nieco. Niektórzy byli załamani.... :mrgreen:
Na lekturę polecam:
http://helion.pl/ksiazki/catia-v5-przyklady-efektywnego-zastosowania-systemu-w-projektowaniu-mechanicznym-andrzej-welyczko,catv5.htm
Powodzenia
jamaguwi

Postprzez Bolek303 » sie 15, 2014 22:53

Mam zerowe doświadczenie w CAD i chciałbym się poradzić czego się uczyć po kolei żeby zostać dobrym konstruktorem.
Na początek pewnie Autocad?
Jeśli poznam dobrze Autocada, pewnie coś do modelowania 3D. Z tego co widzę z ofert pracy, to CATII w Polsce praktycznie się nie używa. Nie ukrywam, że najbardziej chciałbym robić w lotnictwie (wiem, że tam praktycznie tylko CATIA).

Czy dobrze zrobię zaczynając naukę CAD 3D od CATII ? Czy łatwiej będzie przesiąść się z CATII na inny CAD 3D, czy odwrotnie ?
Bolek303

Następna strona

Powrót do Off topic